Населення скуповує долар через непродумані заяви політиків
Населення України з початку лютого придбало 3 млрд дол, а продало 1,3 млрд дол через необдумані заяви та дії ряду політиків.
Про це заявив виконуючий обов'язки голови Національного банку України Анатолій Шаповалов, повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна" .
"Якщо в грудні у нас населення купило на 47 млн дол більше, ніж продало валюти, то в січні на 574 млн дол купило більше, у лютому на 1,2 млрд дол. Ось це те, що дають нам політики і необгрунтовані заяви", - сказав він на нараді прем'єр-міністра Юлії Тимошенко з головами облради.
За його словами, з цієї ж причини, в тому числі через "шоу" у парламенті на заслуховуванні звіту Нацбанку приплив вкладів населення в банки в грудні в розмірі 800 млн грн змінився їх відтоком у січні і лютому в розмірі відповідно 19,6 млрд грн і 12 млрд грн.
Шаповалов нагадав, що з 1 жовтня з банків пішло 80 млрд грн, тоді як рефінансування НБУ за цей період склало 70 млрд грн.
"Коли ми щодня чуємо з екранів телевізорів, що це злодії, спекулянти, корупціонери. Хто при такому підході буде нести кошти в банки?", - підкреслив в.о. голови НБУ.
Він нагадав, що золотовалютні резерви Нацбанку сьогодні становлять 27 млрд дол, що цілком достатньо для виходу з кризи за умови спільної роботи. Однак останні три дні показують, до чого можуть призвести необдумані заяви.
"Сталися дві події: один вийшов і сказав, що курс буде 8,6 грн /дол середньорічний, інший заявив, що не буде держава гарантувати вклади в іноземній валюті, ось ми і маємо результат. Вже 2,953 млрд дол в поточному році центральний банк продав на міжбанківському валютному ринку, щоб підтримати курс національної валюти ", - підкреслив Шаповалов.
Він нагадав, що в четвертому кварталі Нацбанк вже продав $ 10 млрд з резервів, що дозволило в грудні стабілізувати ситуацію на ринку.
За його словами, на руках у населення 150 млрд грн і ще 200 млрд грн внесків у національній валюті.
"У стані ми сьогодні конвертувати ці гривні у валюту? Безумовно, ні. Навіть, якщо ми витратимо всі гроші золотовалютних резервів так їх буде недостатньо", - відзначив Шаповалов.
Коментуючи рефінансування, Шаповалов зазначив, що на два державних банки з 7% активами припадає 38% всього виділеного НБУ рефінансування.
За його словами, в поточному році вже по 20 банкам прийнято рефінансування на 8 млрд грн, хоча затримка з рефінансуванням у січні через необхідність його узгодження з урядом призвела до збільшення числа тимчасових адміністрацій до семи.
Серед позитивних сигналів він назвав зростання валютних надходжень в лютому на 7% порівняно з січнем - до 310 млн дол на добу, а на валютному ринку - на 16%, до 296 млн дол на добу. За його словами, попит у лютому виріс на 12%. Однак абсолютну цифру попиту Шаповалов не назвав.