Рівень глобальних ризиків для економіки України занадто високий
Нинішня світова економічна криза для України може виявитися більш проблемною, ніж криза 1998 року.
Так вважає більшість учасників дискусії «Новий економічний устрій і його вплив на Україну», яка пройшла під час пленарного засідання 5-го щорічного саміту Ялтинської європейської стратегії.
Голова Національного банку Польщі Лешек Бальцерович вважає, що Україні не варто повторювати помилки Європи - їй варто змінити грошовий режим і полегшити податковий тягар.
«Не потрібно копіювати Європу в тому, що називається «євросклерозом». З таким податковим тиском неможливо сподіватися на зміни. Треба просто змінити монетарний режим і провести реформу видатків». На його думку, з інфляцією вищою за 10% неможливо конкурувати на рівні країни в довгостроковій перспективі.
«На поточному етапі європейської кризи небезпека для України також велика. Ми були дуже успішними на першому етапі цієї кризи. Але зараз загроза зросла», - відзначив у ході дискусії голова ради Національного банку України Петро Порошенко.
«Якщо в нас буде така ж інфляція, це сповільнить зростання. Для того, щоб боротися з цим, необхідна філігранна діяльність уряду й парламенту, але цього немає. Ми занадто наблизилися до справжньої кризи», - сказав Порошенко.
На його думку, для України найгіршим може бути 2009 рік, коли піднімуться не тільки світові ціни на нафту, але й ціна на російський газ.
«І саме тут необхідно буде об'єднатися всім лідерам націй - для вирішення проблем, які матимуть місце у 2009 році», - зазначив Порошенко.
Директор Центру Брюгель Жан Писані-Феррі відзначив, що однією з основних особливостей української фінансової системи, яка робить її уразливою перед кризою, є прихильність до долара. «Україна - єдина країна в регіоні, прив'язана до долара», - підкреслив він.
Як повідомлялося, в Ялті проходить 5 щорічний саміт міжнародної мережі "Ялтинська європейська стратегія" (YES) - найбільш впливовий неурядовий форум з питань України і Європейського союзу.