Банки ввели обмеження на зняття готівки
Ажіотажний попит населення на готівкову гривню змусив банки встановити обмеження на зняття грошей в банкоматах на рівні 1,5-6 тисяч гривень на добу.
Про це пише "Комерсант-Україна".
Масове зняття готівкових коштів через банкомати, що почалося в кінці минулого тижня, змусило банки ввести ліміти на переведення в готівку платіжних карт.
З 20 лютого в банкоматах "Райффайзен Банку Аваль" можна зняти з однієї картки не більше 2,5 тис гривень на добу.
"Після стабілізації ситуації добовий ліміт на зняття готівки в банкоматах буде скасований", - запевнили в кредитній установі. Правда, не уточнили, що є критеріями "стабілізації" в умовах політичної кризи.
З 21 лютого клієнтам "ПриватБанку" дозволили знімати з карт не більше 3 тис гривень на добу. Тимчасове обмеження дозволить забезпечити безперебійне поповнення банкоматів готівкою з урахуванням необхідних технічних вимог і норм безпеки.
"Ми в онлайн-режимі стежимо за наповненням кожного банкомату. У всіх регіонах інкасатори працюють з максимальним навантаженням", - йдеться в повідомленні прес-служби установи.
"Ощадбанк" також ввів добовий ліміт на зняття готівки для клієнтів інших банків - у розмірі 500 гривень.
Обмеження встановили й інші великі учасники ринку.
"Укрсоцбанк" зменшив добовий ліміт зі зняття готівки в банкоматах до 1,5 тисяч гривень, "Промінвестбанк" - до 2 тисяч гривень для масових карт і 6 тисяч гривень для карток Visa Gold і MasterCard Gold, пояснивши це "загрозою компрометації платіжних карт і почастішанням спробами шахрайства".
При цьому, за словами банкірів, кредитні установи, які встановили ліміти для власників своїх карток, як правило, навіть забороняли зняття коштів у своїх банкоматах за допомогою карт інших банків. У Вінницькому управлінні НБУ повідомили, що "зазвичай банкомат заправляється раз на тиждень, а зараз це необхідно робити двічі на день, що зробити швидко - фізично складно".
Банки почали встановлювати ліміти ще на початку місяця, але тоді це пояснювалося загрозою масової компрометації карт.
З 7 лютого для 1,5% утримувачів карт Альфа-банку було встановлено ліміт у 500 гривень, з 14 лютого власники карток ВТБ Банку класу Gold, Platinum, Infinite - 5 тисяч гривень, всіх інших карт - 2 тисяч гривень, а з 19 лютого ліміт ввів банк "Надра" - 4 тис гривень по всіх картах.
Допомогти банкам з ліквідністю вирішив НБУ.
21 лютого він прийняв постанову, якою з 24 лютого зменшив з 40% до 20% частку обов'язкових резервів, що формуються кредитними установами на окремому рахунку в Нацбанку.
Був також зменшено мінімальний обсяг обов'язкових резервів (з 60 % до 50 %) , який має зберігатися щоденно на початок операційного дня на коррахунку в НБУ.
Крім того, з 21 лютого скасовані обмеження за кількістю можливих звернень банків за кредитами овернайт. Раніше банки могли звернутися за кредитами овернайт під забезпечення не більше двох разів на тиждень, а без забезпечення - не частіше разу на тиждень.
"За рахунок цього в короткостроковій перспективі банки зможуть ефективно нівелювати емоційні ринкові сплески , в тому числі пов'язані з ситуативним зростанням попиту на готівкові кошти . Надалі нові можливості можуть бути використані банками для активізації своєї кредитної діяльності", - пояснила директор генерального департаменту грошово -кредитної політики Нацбанку Олена Щербакова.