"Газпром" заборонив "Нафтогазу" транспортувати газ до Польщі
НАК "Нафтогаз України" на вимогу "Газпрому" відмовляється транспортувати газ компанії E. On Ruhrgas до Польщі.
Про це пише газета "Комерсант Україна" із посиланням на високопоставлене джерело в Мінпаливенерго.
"Польська компанія PGNiG спробувала отримати без узгодження з "Газпромом" 3 млрд. кубометрів газу. Ми не проти транспортувати цей обсяг, проте для цього необхідне узгодження з російською стороною. Поки Росія не надає дозвіл на транзит", - пояснив співрозмовник видання.
Цю інформацію підтвердило джерело видання в "Газпромі". Водночас, у прес-службах Мінпаливенерго і "Газпрому" від коментарів відмовилися.
На початку жовтня Польщі знадобиться російський газ понад законтрактованих обсягів, і вона вирішила купити їх в обхід "Газпрому".
Місцева компанія PGNiG підписала з німецькою E. On Ruhrgas угоду про постачання з 1 жовтня до 3 млрд. кубометрів російського газу в Польщу.
E. On Ruhrgas видобуває газ в Росії разом з "Газпромом".
Проте в середині вересня PGNiG звинуватила українську владу в тому, що та блокує постачання законтрактованого в E. On Ruhrgas газу через Україну до Польщі.
Польська компанія повідомила, що домовилася з E. On Ruhrgas про постачання газу ще в жовтні 2009 року, але з того часу не змогла отримати законтрактоване паливо через відсутності згоди української влади на його транзит через Україну.
"Газпром" використовує потребу Польщі в газі, як важіль впливу у переговорах про збереження контролю над польською частиною газопроводу Ямал-Європа.
У російській компанії вимагають пролонгації своєї монополії на транзит газу газопроводом Ямал-Європа до 2045 року.
Крім того, Росія наполягає на тому, щоб газопровід і далі управлявся оператором Europolgaz, який належить "Газпрому", польській PGNiG (по 48%) і компанії Gas-Trading (4%).
У свою чергу Єврокомісія вимагає від Польщі приведення умов експлуатації місцевої ділянки російського газопроводу Ямал-Європа у відповідність до третього енергопакету ЄС.
Тобто доступ до нього мають отримувати будь-які енергокомпанії, і керувати ним повинен незалежний оператор.
Уряд Польщі на виконання вимог ЄС заявив про намір змінити оператора з управління ГТС на державну Gaz-System і допустити до прокачування газу всіх бажаючих.
В українському Мінпаливенерго підкреслюють, що прокачування газу E. On Ruhrgas дозволило б додатково заробити близько 90 млн. доларів.
Однак "Газпром" є основним транзитером газу через територію України. У 2010 році він збільшив транзит газу на 13,8%, або 7,7 млрд. кубометрів .
"Крім того, зараз ми намагаємося переконати "Газпром" відмовитися від будівництва South Stream. У цій ситуації конфронтація з питання прокачування 3 млрд. кубометрів газу нам просто не потрібна", - пояснив співрозмовник видання.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"