Долар все ще поза конкуренцією
Неважко побачити, що вже сьогодні структура золотовалютних резервів частково не співпадає зі структурою зовнішньоекономічних розрахунків. Це підтверджує думку, що НБУ перебуває десь посередині між повною відданістю долару та намаганням зменшити частку цієї валюти в своїх резервах.
Ввечері 5 серпня агенція Standard & Poor's знизила рейтинг США з ААА до АА+, додавши негативний прогноз. Офіційне підтвердження сумніву у платоспроможності Штатів з'явилося вперше за століття, і тому призвело до значних коливань на світових фінансових ринках.
Також зниження рейтингу означає підвищення вартості обслуговування боргу для країни. Тепер надійнішими за борги США є борги Великобританії, Германії, Франції та Канади - загалом, 18-ти держав.
І хоча зараз влада США зненацька почала розслідування "зловживань" у роботи S&P, послаблення позицій долара вже відбулося. Зокрема, з цієї причини також, значно зміцнилися швейцарський франк та японська єна, з'явилася нова хвиля зацікавленості у золоті.
Окрім цього, можливі зниження рейтингів інших країн, які досі вважалися першокласними боржниками. Зокрема, проблеми можуть бути в Італії, Греції та Іспанії.
З цього приводу, деякі найбільші центробанки світу зробили заяви на користь долару.
Практично відразу заступник голови Мінфіну Росії Сергій Сторчак пообіцяв, що РФ не планує змінювати обсяги вкладень резервних коштів у долари. Він мав на увазі як Резервний фонд Центробанку Росії, так і Стабфонд.
Китай, який вклав у доларові інструменти 1,3 трильйони доларів, зробив доволі незрозумілу заяву.
"Найбільший кредитор найпотужнішої держави в світі, тепер має повне право вимагати від США розібратися з проблемами боргу та забезпечити збереження китайських активів у доларах", - зазначила національна агенція Xinhua.
Крім того, агенція зазначила, що має сенс ввести міжнародний контроль над проблемою долара, та поміркувати про нову, стійку і безпечну глобальну резервну валюту. Отже, ніяких змін у власній резервній політиці Китай не передбачає.
Проте, колишній заступник голови Національного банку України Сергій Яременко вважає ці заяви створенням гарної міни за поганої гри.
"Їм соромно визнати, що вони не можуть нікуди подітися від долара", - вважає він.
Резерви Нацбанку України становлять зараз близько 30 мільярдів доларів "брудними", тобто враховуючи борги перед МВФ. Цього тижня НБУ також визнав, що його резервна політика не зміниться.
"Всі інструменти, за рахунок яких сформовані резерви, мають рейтинг А та вище. Альтернатив американським казначейським облігаціям у світі не існує. Крім того, зараз ці папери торгуються з премією, і одночасне "скидання" неможливе", - зазначив в коментарі "Економічній правді" діючий заступник голови НБУ Юрій Колобов.
Він зазначив, що в портфелі НБУ немає жодної облігації країн, які зараз відчувають фінансові проблеми - це Ірландія, Греція, Португалія, Іспанія та Італія.
"Ми маємо проводимо щодо резервів одну з найконсервативніших політик у світі", - вважає Колобов.
Також у Нацбанку повідомили, що, за попередніми даними, в першому півріччі 2011 року 66,4% розрахунків за імпорт товарів та послуг здійснювалося в доларах США.
73,1% надходжень від експорту було отримано також у цій валюті. У зовнішньому торговельному обороті з країнами СНД частка долару є ще вищою - 71,6% розрахунків та 53,9% надходжень.
Для порівняння, набагато меншою є частка євро - 25,4% розрахунків та 12,9% експортних надходжень.
"На валютному ринку України за сім місяців 2011 року частка операцій з доларами США становила на безготівковому сегменті ринку: за операціями з купівлі іноземної валюти - 68,4%, а з її продажу - 66,6%; на готівковому сегменті: за операціями з купівлі населенням іноземної валюти - 80,9%, а з її продажу - 67,3%. При цьому, на частку євро - другої за вагомістю іноземної валюти прийшлося на міжбанківському валютному ринку - 14,4% і 17,3% відповідно; на готівковому ринку - 14,3% і 19,2% відповідно", - повідомили "Економічній правді" в НБУ.
З оглядом на це, в НБУ аргументують, що наявність у складі резервів певної частки доларів та євро є логічною та зрозумілою.
"Проте, було б наївним вважати, що всі міжнародні резерви вкладено в активи в цих валютах. Національний банк пильно слідкує за ситуацією на міжнародних ринках, і вживає необхідні та своєчасні заходи для диверсифікації золотовалютних резервів. Певна корекція валютної структури глобальних світових резервів спостерігається, проте вона проходить повільно", - зазначили в НБУ.
Яременко вважає таку відповідь логічною. На його думку, Нацбанк не має свободи обирати, як і центробанк Китаю.
"Ми маємо визнати, що ми є частиною системи currency board, і зобов'язані тримати частину своїх резервів у доларових інструментах. В обмін на це ми отримуємо власну грошову масу", - робить висновок колишній заступник голови НБУ.
Проте, гегемонія долара вже не є безперечною, як то було наприкінці 1990-х. Нагадаємо, регулятор не розкриває, якими є відсоткові частки різних валют. Остання інформація з цього приводу відома на кінець 2009 року.
Тоді в резервах долар займав 47%, євро - 35%, фунт стерлінгів - 8,9%, SDR - 8%. З того часу НБУ почав активно працювати зі швейцарським франком та австралійським доларом. Отже, структура могла змінитися.
Однак неважко побачити, що вже сьогодні структура золотовалютних резервів частково не співпадає зі структурою зовнішньоекономічних розрахунків.
Це підтверджує думку, що НБУ перебуває десь посередині між повною відданістю долару та намаганням зменшити частку цієї валюти в своїх резервах.