Українська правда

Найбільша проблема на ЗАЕС пов’язана з відпрацьованим ядерним паливом

Артур Крижний — 15 березня, 16:40
 
Getty Images

Експлуатація ядерного палива – найважливіша проблема для ЗАЕС. Є питання до того, як його замінити та де його зберігати.

Про це міністр енергетики України Герман Галущенко розповів в інтерв'ю "Укрінформу".

"Ядерне паливо зараз – найважливіша проблема. Що з ним робити? Його термін експлуатації – шість років. Поза цим терміном, передбаченим заводом-виробником, не можна просто так експлуатувати паливо далі", - заявив він.

Так, для продовження експлуатації потрібно отримати від заводу-виробника підтвердження, що це – безпечно. На сьогодні є два типи палива на Запорізькій АЕС: російської компанії ТВЕЛ та американської Westinghouse. Завод має взяти на себе відповідальність за безпечну експлуатацію понад встановлений термін. Але вірогідність того, що виробник дасть згоду, дуже мінімальна.

"Відповідно, якщо згоди на продовження експлуатації немає, то потрібно це відпрацьоване паливо – а воно знаходиться в активних зонах усіх шести реакторів – якось забрати. Як це зробити? Який персонал це зробить? І найскладніше питання: де буде зберігатися це відпрацьоване ядерне паливо", - додав Галущенко.

Нагадаємо:

Термін експлуатації ядерного палива на Запорізькій АЕС спливає, а росіяни не зможуть його перевантажити.

8 березня Рада керуючих МАГАТЕ більшістю голосів підтримала розроблений Україною проєкт резолюції щодо ядерної безпеки, захищеності та гарантій в Україні.

Керівник Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що обмеження доступу українського персоналу до захопленої Росією Запорізької атомної електростанції не створює прямої загрози безпеці.

Енергетики підʼєднали ЗАЕС до другої лінії живлення після ремонту через пошкодження російськими окупантами. Вона залишалася на одній лінії електроживлення з 20 лютого.

ЗАЕС