На ринку праці Польщі активізувались шахрайські схеми щодо українців: топ-5 схем
На ринку праці в Польщі значно активізувалися шахрайські схеми щодо українських громадян з боку дрібних недобросовісних агентств з працевлаштування - зокрема, шахраї представляються посередниками польських фірм, збирають гроші за проїзд через кордон та зникають.
Про це повідомляє аналітичний центр компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal.
"Тільки за 2018 рік у Польщі збанкрутувало понад 660 компанії-посередників, але навіть при цьому на ринку залишається працювати понад 8000 агентств. Багато з них, намагаючись вижити в умовах конкуренції і тим більше при закритих кордонах через пандемію, вдаються до афер щодо українських заробітчан.
Також значно зросла і кількість шахраїв, які називаються посередниками, однак не мають ніякого відношення до офіційних компаній з працевлаштування", - йдеться у повідомленні.
Одна із найпоширеніших за останні 3 місяці шахрайських схем - шахраї, представляючись посередниками польських фірм, без пред'явлення документів або укладення офіційних договорів, збирають гроші за проїзд через кордон і ще на території України просто зникають.
Крім цього, поширеними є наступні схеми:
- Українців наймають на території України на роботу, везуть до Польщі і там кидають без роботи і умов для проходження 14-денного обов'язкового карантину. Відразу ж з'являються "добрі" посередники, готові працевлаштувати розгублених людей, але, наприклад, за низьку оплату або у вкрай важкі умови праці.
- Посередниками часто виступають водії мікроавтобусів, які обіцяють за суму в кілька сотень злотих перевезти через кордон до Польщі, де їх нібито повинен зустріти представник компанії з працевлаштування. У кращому випадку людей довозять до кордону, де залишають проходити самостійно без відповідних документів, що тягне за собою відмову у в'їзді.
- У Польщі створюють фіктивні агентства з працевлаштування. Вони дають активну рекламу в Інтернеті про те, що компанія допомагає українцям в отриманні Освядчення (Oświadczenie - це дозвіл українським громадянам працювати в Польщі півроку). Люди платять гроші цій фіктивній фірмі, а в результаті або представник "фірми" зникає, або Прикордонна служба Польщі ідентифікує фірму як фіктивну і не пропускає українців з такими дозволами про роботу на територію Польщі.
- Компанія з працевлаштування офіційна і заявляє, що організує проходження карантину для українських громадян. Але розміщує людей в антисанітарних умовах, фактично в бараках, без забезпечення їх їжею і засобами гігієни. В результаті люди стають перед вибором - або порушити карантин і бути депортованими, або залишитися без продуктів харчування і голодувати.
"Часто аферисти пропонують повністю "безкоштовне" житло при працевлаштуванні або проживання в карантинному центрі, але потім вони знімають за це гроші з працівника.
При виборі місця проходження карантину дуже важливий статус компанії з працевлаштування", - заявив власник компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal Євген Кириченко.
Аналітичний центр радить при виборі фірм із працевлаштування радить звертати увагу на такі критерії:
- як довго компанія працює на ринку (бажано, щоб термін був не менше 5 років);
- наскільки розгалужену філіальну мережу має;
- наскільки компанія публічно представлена в польських і українських ЗМІ;
- як легко можна отримати інформацію про власників компанії і її структури;
- чи є всі необхідні ліцензії у компанії на території Польщі;
- як ця компанія представлена в соцмережах і в інтернеті і які про неї відгуки.
Економічна правда