Через транзитну блокаду з боку РФ, Україна втратить мільярд доларів
За підсумками 2016 року, за оцінкою Мінекономрозвитку, через обмежувальні транзитні заходи, введені Росією, українська економіка втратить приблизно 1 мільярд доларів.
Про це в інтерв'ю виданню "Апостроф" повідомила заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, торговий представник Наталія Микольська.
"Інформацію за минулий рік ми вже оприлюднили. Є статистика за п'ять місяців. По експорту у нас скорочення в РФ на 36,2% в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. По Казахстану у нас падіння в січні-травні вже 46,2%, або 136,4 млн доларів. За підсумками 2016 року за нашою оцінкою через заходи, введені Росією, у нас буде втрата для економіки приблизно 1 млрд доларів", - заявила вона.
За її словами, якщо говорити про річні втрати в зв'язку з обмеженнями транзиту в Казахстан і Киргизстан, то виходить на 0,4 млрд доларів, втрати ВВП становитимуть 0,3 п.п.
"Ми при розробці заходів реагування повинні враховувати також обсяг збитку. Але потрібно пам'ятати, що, рахуючи ці збитки, ми говоримо про прямі втрати - скорочення обсягів експорту та рахуємо відповідно втрати ВВП. Якщо взяти по ланцюжку, то додадуться втрати українських перевізників, втрати логістичного сектора, сфери виробництва упаковки. Все це нашаровується", - додала Микольська.
Нагадаємо, число затриманих на кордоні України з Російською Федерацією залізничних вагонів, які йшли в Казахстан і Киргизію, на 9:00 1 серпня досягла 143, однак 106 з них (74,1%) були відправлені за зміненим маршрутом.
Як повідомлялося, президент Росії Володимир Путін указом від 1 січня 2016 року встановив, що міжнародні транзитні автомобільні та залізничні перевезення вантажів з території України на територію Казахстану через російську територію здійснюються тільки з території Білорусі.
Потім 1 липня Путін доповнив свій указ новими нормами, поширивши його дію не тільки на Казахстан, а й на Киргизію.
Крім того, вводиться тимчасова заборона на автомобільні і залізничні перевезення товарів, щодо яких в Російській Федерації застосовуються ставки ввізних мит, встановлені Єдиним митним тарифом ЄАЕС, відмінні від нуля, і товарів, включених до переліку сільськогосподарської продукції, сировини і продовольства, затверджений урядом РФ.
Згідно з документом, уряд РФ у разі звернення до нього урядів Казахстану або Киргизії має право дозволити автомобільні та залізничні перевезення окремих вищевказаних товарів за умови дотримання порядку здійснення таких перевезень.