Заборона продукції Roshen має політичний підтекст
Розв'язування Росією торгових воєн і безпідставне закриття ринку для українських товарів має дві мети: зірвати укладення Україною угоди про асоціацію з ЄС і приховати неефективність розвитку Митного cоюзу.
Про це заявили експерти аналітичної групи "Da Vinci AG".
На думку аналітиків, послідовність дій російського Держспоживстандарту - це не що інше, як неконкурентні дії на ринку, що мають геополітичний бекграунд.
"Дії і політика російської сторони сьогодні свідчить про те, що підписання угоди в листопада 2013 року між Україною і ЄС Кремль сприйме як велику геополітичну поразку, що ставить під удар всю концепцію російської політики на пострадянському просторі. Це означає, що Москва продовжить нарощувати торговельно-економічне протистояння з Україною і, можливо, посилить тиск на ключові фігури, які лобіюють євроінтеграційний курс", - говорять експерти.
Крім того на їх думку, слід очікувати збільшення фінансових потоків у проросійські громадські організації та політичні сили на території України і спроби дестабілізації ситуації в країні восени поточного року.
"Показово, що ситуація з "Рошен" говорить про те, що дії Кремля починають переходити в площину конкретних політичних персоналій, які брали участь у попередньому вирішенні аналогічних конфліктів по інших товарних позиціях, кажуть аналітики.
За оцінками аналітиків, введення торгових обмежень на українські товари відображається також на зниженні показників взаємного товарообігу, який використовується Москвою в якості аргументу для вступу України до МС.
"При цьому ми не виключаємо, що за рахунок торговельної війни з Україною, яка останнім часом зачіпає в основному позиції продуктів харчування, Кремль прагне вирівняти внутрішній ринок Митного союзу, який демонструє негативні показники", - говорять експерти.
Так, в 2012 році поставки імпортної кондитерської продукції в Білорусь збільшилися на 56%, в січні-лютому 2013 року - в 2,2 рази, а білоруські кондитери називали "Рошен" серйозним конкурентом на внутрішньому ринку.
Експерти підкреслюють, що за 4 місяці 2013 зовнішня торгівля в рамках Митного союзу за даними ЄЕК знизилася на 1,3%, взаємна - на 10%, що розходиться з даними, заявленими Президентом РФ Путіним в ході його візиту до Києва. При цьому між Росією і Білорусією взаємна торгівля зменшилася на 16%, а між Білоруссю і Казахстаном - на 12%.
"Іншими словами, крім тиску на Україну з питання асоціації з ЄС, торгові війни повинні дозволити Москві згладити неефективність розвитку Митного союзу", - підсумували аналітики.