Український ринок молока стагнує через скорочення поголів'я
Виробництво молока в Україні падає вже кілька років через скорочення поголів'я.
Тільки за перші чотири місяці цього року воно скоротилося на 1,2%, до 2,62 млн голів порівняно з аналогічним періодом минулого року, пише "Комерсант Україна".
А всього за останні десять років поголів'я зменшилося на 18,6%, що привело до падіння виробництва молока на 12,4%.
Як результат, Україна вже втратила чотири позиції в світовому рейтингу молоковиробників, перемістившись з 10-го на 14-е місце.
За підсумками 2011 року Україна виробила 11,08 млн тонн молока. Для порівняння, в 1990 році в країні вироблялося в два рази більше - 22,5 млн тонн молока.
Запобігти падінню виробництва молока в Україні намагалися всі склади уряду останні 15 років.
У 1998 році в Україні була введена програма держпідтримки для виробників молока у вигляді дотації за рахунок повернення ПДВ від реалізації готової молочної продукції.
Сільгосппідприємства отримували її щомісяця, а селяни - два рази на місяць через молокопереробні підприємства.
У 2010 році цей механізм вирішили змінити - після вступу в силу нового Податкового кодексу аграрії почали перераховувати ПДВ до спецфонду держбюджету.
А в 2011 році кошти на компенсації за молоко і зовсім припинили виділяти (роком раніше дотації становили 970 млн грн).
У поточному році Кабінет міністрів знову зайнявся вирішенням проблем на ринку молока.
У березні прем'єр-міністр Микола Азаров доручив Міністерству аграрної політики і продовольства розробити механізм цільової адресної дотації виробникам молока, а також програму здешевлення кормів.
У квітні міністр аграрної політики Микола Присяжнюк представив програму збільшення поголів'я корів, згідно з якою уряд виділив зі спеціального фонду держбюджету 1,08 млрд грн на дотації селянам за вирощування молодняку великої рогатої худоби (ВРХ).
Більш того, представники влади пропонують встановити регулювання цін на ринку молока. Зараз у Верховній Раді зареєстровано відразу два законопроекти, які передбачають встановлення мінімальних закупівельних цін на молоко і молочну сировину.
Авторами обох документів виступають народні депутати від Партії регіонів - Григорій Калетник і Валерій Коновалюк.