Рада посилила контроль за обігом ГМО-продукції
Верховна рада ввела механізм відстеження обігу продукції, яка містить генетично модифіковані організми (ГМО).
За внесення змін до закону "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні ГМО" проголосували в четвер 324 депутатських карток із 413 зареєстрованих у залі, повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна".
Закон встановлює, що суб'єкти господарювання, які вперше вводять в обіг продукцію, що містить ГМО, або отриману з їх використанням, складають у довільній формі письмову декларацію, в якій в обов'язковому порядку зазначаються дані про суб'єкта господарювання, про те, що така продукція містить ГМО або отримана з їх використанням, а також наводиться номер такої продукції в державному реєстрі ГМО.
Відповідно до закону, суб'єкти господарювання під час проведення всіх операцій з передачі продукції, що містить ГМО, або отриманої з їх використанням, забезпечують надання суб'єктам господарювання, яким вони передають таку продукцію, копії декларації, зазначеної в законі.
Суб'єкти господарювання зобов'язані протягом 5 років з дня передачі продукції, що містить ГМО, зберігати декларацію, зазначену в цьому законі, або її копію, а також документацію, яка дає можливість ідентифікувати суб'єкта господарювання, що передав відповідну продукцію, і суб'єкта господарювання, якому була передана така продукція.
Закон встановлює, що з метою здійснення державного контролю за обігом ГМО та продукції, отриманої з використанням ГМО, центральні органи виконавчої влади створюють за відповідними напрямами мережу випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО в продукції. Положення про мережу випробувальних лабораторій з визначення ГМО затверджує Кабінет міністрів.
Крім того, закон встановлює, що науково-методологічна координація діяльності випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО в продукції здійснюється науково-методичним центром з питань випробування ГМО.
Науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО є державним науковим закладом, який забезпечує отримання та підготовку референтних зразків ГМО, зразків контрольного цільових таксонів з метою створення їх колекції, а також їх зберігання, утримання і надання випробувальним лабораторіям для використання в їх діяльності.