Парламент дозволить держпідприємствам працювати в обхід тендерів
Верховна рада у вівторок планує дозволити бюджетним установам і держпідприємствам фактично обходити вимогу проводити публічні тендерні процедури.
Для проведення закупівель в одного учасника розпорядникам бюджетних коштів, можливо, більше не буде потрібен дозвіл Мінекономрозвитку, оскільки вони самі будуть визначати необхідність таких закупівель, пише газета "Комерсант-Україна".
Видання відзначає, що раніше цю пропозицію підтримав Євросоюз, який вважає за необхідне визначати доцільність закупівлі в одного учасника постфактум.
У разі виявлення незаконної відмови від тендеру держустанові буде загрожувати штраф до 26 тис. гривень.
У понеділок Партія регіонів прискорила прийняття у другому читанні підготовленого урядом законопроекту №7532 про внесення змін до закону "Про здійснення держзакупівель", включивши документ до порядку сесії на вівторок.
Профільний комітет із питань економічної політики вже кілька разів доопрацьовував проект закону, але у ньому все ж залишилися резонансні норми, що нівелюють принцип конкурентного визначення переможця тендерів.
Згідно із порівняльною таблицею правок до другого читання, закупівля товарів, робіт і послуг за держкошти в одного учасника стане доступнішою.
Замовникам процедури не потрібно буде погоджувати її вибір із уповноваженим органом у сфері держзакупівель - Мінекономрозвитку.
Бюджетні установи і держпідприємства самі будуть вирішувати, як витратити бюджетні кошти.
При цьому перелік умов проведення закупівлі в одного учасника запропоновано збільшити з 4 до 7.
Якщо зараз це можливо, зокрема, при виникненні надзвичайної ситуації або відсутності конкуренції, то серед нових умов з'являться необхідність у проведенні додаткової закупівлі чи придбання товарів на товарних біржах.
Водночас, комітет відхилив ініціативу про електронні торги.
Серед іншого депутати збільшили перелік закупівель, які не підпадають під дію тендерного закону.
За пропозицією Нацбанку члени комітету вирішили не поширювати тендерні обмеження на купівлю-продаж цінних паперів на вторинному ринку та валютні інтервенції.
Без тендеру можна буде вибирати і юридичну компанію - для захисту інтересів України під час урегулювання судових спорів, а також закуповувати корм для циркових тварин.
За рамки закону будуть виведені об'єкти держцінового регулювання та послуги, що здійснюються Аграрним фондом.
Переглядаються і умови для оприлюднення інформації - тендерна інформація стане менш публічною.
Також введено мінімальний поріг страхування предмета закупівлі - 10 млн. гривень.