Україна "пасе задніх" у рейтингу благодійності
Україна посіла один із останніх рядків у рейтингу світової благодійності.
Після нас тільки Бурунді і Мадагаскар, пише газета "Дело".
Найбільший британський незалежний благодійний фонд Charities Aid Foundation (CAF) вперше оприлюднив рейтинг країн за рівнем розвитку приватної благодійності.
Лідерами рейтингу стали Австралія і Нова Зеландія.
І та, й інша країни мають тривалу історію благодійності, традиціям якої залишаються вірними до цього дня.
Дуже важливо і те, що щедрість громадян цих країн знаходить підтримку на державному рівні, зазначають автори рейтингу.
А ось Україна, як втім, і Росія, знаходиться в самому кінці списку. Наша країна ділить 147-149-е місця з Грецією і Сербією.
Трохи попереду виявилася Росія, посівши 138-е місце.
Низький рейтинг України, Росії, Білорусі, Молдови, Литви та багатьох інших країн колишнього СРСР, пояснюється перш за все ментальністю населення.
За десятиліття радянської влади були ретельно викорчувані всі традиції благодійності.
Окрім того, історія філантропії в Україні грішить використанням всіляких благодійних фондів для відмивання грошей, що відбило бажання у тих, хто хотів би допомагати нужденним, нести гроші в ці організації.
До того ж, чинне законодавство не стимулює приватну філантропію.
У ньому не прописані прийняті в сучасному світі схеми роботи благодійних фондів з донорськими грошима.
Численні спроби внести зміни до закону закінчувалися фіаско.
На даний момент, бажаючий робити добрі справи, стикається з таким парадоксом: благодійника від податку звільнено, а от "благоотримувача" - ні.
Зрозуміло, що той, хто дає сім'ї хворої дитини гроші на покупку, наприклад, інвалідної коляски, платить податок за "благоотримувача".
Тому, згідно з рейтингом, тільки 8% населення України роблять донорські пожертвування до благодійних фондів, а 28% вважають за краще допомагати нужденним безпосередньо.
Втім, у всьому світі більшість людей, а саме 45% надають пряму допомогу.
Це найбільш поширений вид благодійності у 9 з 13 регіонів світу. Такою є картина в Африці, Азії, а також у Центральній і Південній Америці.
Найвищий показник прямої допомоги - в Ліберії.
76% ліберійців регулярно надають підтримку безпосередньо нужденним, і лише 8% населення щомісячно жертвують гроші на благодійність.
У цілому ж, по світу грошові пожертвування робить 30% населення. Волонтерською роботою займається в світі близько 20% населення.
Укладачі рейтингу вирішили простежити, наскільки ступінь задоволеності людини якістю життя впливає на його благодійні вчинки.
Для цього респондентів запитували, наскільки вони задоволені своїм життям в даний момент.
Виявилося, що взаємозв'язок "щастя - благодійність" сильніший, ніж взаємозв'язок між відсотком благодійних пожертвувань і рівнем добробуту.
Тобто людина, яка живе в "щасливій" країні, більш схильна жертвувати гроші благодійним організаціям, аніж той, хто живе в "багатій" країні.
Окрім того, рейтинг показав ще кілька цікавих взаємозв'язків.
Наприклад, чим старшими ми стаємо, тим охочіше жертвуємо на благодійність. Водночас, у більшості країн жителі старше 50 років менш схильні допомагати нужденним безпосередньо.
А найактивніша група благодійників, які допомагають безпосередньо, - люди від 35 до 49 років.