Нацбанк не допустить значного зміцнення гривні
Готівкова гривня за тиждень подорожчала на 5-7 копійок щодо долара і на 31-34 копійки щодо євро.
З максимуму 2010 року (у середині січня) долар подешевшав на 25-30 копійок, євро - на 1,33-1,45 гривні.
Керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB Микола Івченко однією з причин такого стрибка називає активне введення грошей нерезидентів в країну і скупку ними ОВДП.
Експерт звернув увагу на те, що з початку березня іноземні інвестори завели в країну 832 млн. гривень, або 104 млн. доларів. При цьому за тиждень з 15 по 22 березня вони завели 626 млн. гривень.
"Тобто левова частка ОВДП купувалася недавно. Відповідно, вони заводять гроші в доларах, продають ці долари на міжбанківському ринку, і це "продавлює" валютний ринок", - сказав він у коментарі "Економічній правді".
Ще одним позитивним фактором, за словами експерта, є те, що до України стало приходити більше прямих інвестицій.
"Наприклад, в січні в країну прийшло 158 млн. доларів прямих інвестицій, у лютому - 311 млн. доларів. Швидше за все, в березні ця сума буде на рівні приблизно 350-400 млн. доларів. Після виборів у інвесторів є певний інтерес", - пояснив він.
Експерт прогнозує, що входження "гарячого" капіталу до України продовжиться і у квітні.
"І щодо фінансового рахунку, і щодо платіжного балансу у нас ситуація буде поліпшуватися. І я так думаю, що якщо зараз середній курс продажу готівкового долара - 7,96 гривні, то до кінця квітня це буде вже 7,90 гривні", - зазначив він.
Проте, на думку Івченка, Нацбанк не дасть сильно зміцнитися національній валюті.
"Наразі це не вигідно економіці: знову відкриється дорога для імпорту товарів, експортні галузі втратять деякі переваги. Тому десь на 1% щомісяця гривня може зміцнюватися протягом квітня-травня, а потім, не виключено, приплив "гарячих" інвестицій може вичерпатися, і ситуація стабілізується - курс може застигнути місяців на два-три", - сказав він.
Значне падіння євро щодо гривні експерт пояснює зниженням курсу європейської валюти на міжнародному ринку.
"Вчора на форексі валюта впала на ті ж 1,4%, що і в Україні, - з рівня 1,35 до 1,33 долара за євро", - пояснив він.
Івченко прогнозує подальше зниження євровалюти: "У світі - це 1,30 долара за євро, і в Україні - десь до рівня 10,40 гривні за євро".