Українська правда

Євро не здається

Європейська валюта дешевшає. Але експерти радять громадянам не позбуватися її, а навпаки, скупити за нинішньою ціною, щоб потім продати дорожче.

Вперше із середини лютого на міжнародному ринку європейська валюта упала по відношенню до долара нижче рівня 1,45. А значить - і до всіх прив'язаних до долара валют, на зразок гривні. За останній місяць євро поступилося українській валюті практично на 7%, і зараз за одне євро дають трохи менше 7 грн.

А відтак, Україною стали поширюватися чутки про подальше і значніше падіння європейської валюти відносно національної. Деякі ЗМІ пишуть, що до Нового року євро коштуватиме лише 6,3 грн.

Наскільки ці прогнози мають під собою ґрунт? Чого чекати власникам євродепозитів у комерційних банках?

Офіційно вважається, що причина падіння євро по відношенню до долара криється в тому, що почала знижуватися облікова ставка в країнах єврозони. До того ж, закінчилися спекулятивні ігри із нафтою, яка тримала курс євро. Як відомо, зараз спостерігається падіння цін на "чорне" золото.

В той же час, практично всі експерти, опитані ЕП, одноголосно заявили: падіння курсу євро-гривня до рівня 6,3 не відбудеться. Так, за словами начальника відділу аналізу та досліджень "Райффайзен Банк Аваль" Дмитра Сологуба, євро не просто не буде падати, а до Нового року навпаки зміцниться.

"Ми очікуємо, що найближчими місяцями курс євро на готівковому ринку поступово зросте з 6,80-6,90 до рівня 7,10-7,20 грн. Основною причиною такого зростання буде поступове зміцнення американського долара по відношенню до гривні до 4,85-4,90 грн. за долар", - зазначає Дмитро Сологуб.

Але внутрішні українські фактори все ж не можуть грати "першу скрипку". Тому, вважає експерт ІК Dragon Capital Олена Білан, все залежатиме від того, яка буде найближчим часом макроекономічна ситуація як в європейських країнах, так і у США.

"Ми мали картину в світі, за якою вимальовувалося не стільки падіння курсу євро, скільки зміцнення американської валюти. Якщо економіка Європи поступово виходитиме із економічних проблем, які були їй притаманні в першій половині 2008 року, то євро міцнішатиме", - зазначає Олена Білан.

І все ж таки поки що економічна ситуація в європейських країнах, що живуть з євровалютою, складається не найкращим чином. Однак ця тенденція, за переконанням ряду експертів, є для нашої країни скоріше позитивною, ніж негативною. Адже це автоматично призводить до здешевлення імпорту з країн Європи.

Так що ж робити простим людям, що тримають депозитні вклади в євро? В "Райффайзен Банку Аваль" упевнені, що, попри різке падіння курсу євро, ця валюта є все ще досить привабливим засобом заощаджень для українців. Там зазначають потужність економіки єврозони і зміцнення її економічних зв'язків з Україною.

"Тому ми б радили громадянам не відхрещуватися від євро, а притримуватися стратегії диверсифікації валют як засобів заощадження. Наприклад, 50% зберігати в гривні, а в євро і доларі - по 25%", - зазначають в "Райффайзен Банк Аваль".

Автор цієї статті, який тримає декілька тисяч євро в одному із великих комерційних банків, також поцікавився у спеціалістів відділку фінустанови, чи треба переводити саме зараз євровклад у якусь іншу валюту?

"Ми би Вам цього не радили. Євро зміцніє до Нового року, а якщо перевкладення робити зараз, то Ви втратите, а не виграєте", - відповіли в банку.

Отож, експерти впевнені, що до початку 2009 року курс євро до гривні в Україні становитиме 7,20-7,30. Хоча більш віддалені прогнози свідчать, що протягом 2009 року курс євровалюти знову знизиться до 6,70-6,80.

Отже, причин для хвилювань немає. А втім, кожен повинен вирішувати сам, що йому робити з єврозаощадженнями. Прогнози, як кажуть, річ не вдячна.

євро гривня долар