У МВС назвали корупційним закон "Про застосування амністії в Україні"
За відсутності законної процедури застосування індивідуальної амністії та будь-яких критеріїв для цього, прийняття Верховною Радою актів про індивідуальну амністію без належного обґрунтування прийняття такого рішення фактично дозволяє звільнити будь-яку особу без обмежень, що містить серйозний корупційний ризик.
Про це йдеться у відповіді Міністерства внутрішніх справ на запит "Економічної правди".
"За результатами опрацювання проекту Закону України "Про внесення змін до Прикінцевих положень Закону України "Про застосування амністії в Україні" повідомляємо, що зазначеним проектом пропонується застосувати індивідуальну амністію стосовно 49 осіб, про яких відомі лише прізвища, ім’я, по-батькові та дати їх народження", - йдеться у відповіді на запит.
"Як повідомляють фахівці Головного слідчого управління МВС, ні в проекті Закону України, ні в пояснювальній записці до нього не наведено будь-яких інших відомостей про цих осіб, у тому числі щодо притягнення їх до відповідальності, засудження, статті кримінального чи іншого закону, якими передбачена відповідальність за правопорушення, які вчинені цими особами, за яких обставин вчинені ці правопорушення тощо", - повідомили у МВС.
Крім того, як зазначається, відсутні будь-які відомості про наявність підстав вважати, що мало місце кримінальне переслідування цих осіб з політичних мотивів за їхню громадську діяльність.
"Законопроектом пропонується також внести зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про застосування амністії в Україні (щодо повної реабілітації політичних в’язнів)", проте в Законі України "Про застосування амністії в Україні" від 1 жовтня 1996 року № 392/96-ВР такі Прикінцеві положення відсутні", - йдеться у відповіді МВС.
Як наголошується, фактично законопроектом пропонується внести зміни до зовсім іншого Закону України, а саме - Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування амністії в Україні" (щодо повної реабілітації політичних в’язнів)" від 27 лютого 2014 року № 792-VII.
"У зв’язку з цим доцільно було б внести зміни до назви законопроекту, або розробити проект окремого Закону України щодо індивідуальної амністії, а в пояснювальній записці до такого проекту обґрунтувати необхідність застосування індивідуальної амністії стосовно кожної особи, або категорії осіб", - зазначили у відомстві.
У прес-службі також повідомили, що зазначена індивідуальна амністія не матиме наслідком реабілітацію зазначених осіб, що може бути здійснено лише шляхом перегляду відповідних справ судами України, у тому числі за нововиявленими обставинами, якщо вироки відносно цих осіб набули законної сили.
"Тобто, зазначені особи фактично лише звільняються від відбування покарання, що може бути також здійснено шляхом їх помилування Президентом України", - йдеться у повідомленні.
"У разі ж застосування реабілітації певних осіб Верховна Рада фактично підмінить собою суд, чим порушить вимоги Конституції України. Зокрема, статтею 124 Конституції України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються", - наголосили у прес-службі.
Також зазначається, що Верховна Рада вправі оголосити Законом України амністію як щодо певної категорії осіб, так і щодо конкретно визначеної особи.
"У той же час, за відсутності законної процедури застосування індивідуальної амністії та будь-яких критеріїв для цього, прийняття Верховною Радою подібних актів про індивідуальну амністію без належного обґрунтування прийняття такого рішення фактично дозволяє звільнити будь-яку особу без обмежень, що на нашу думку містить серйозний корупційний ризик", - йдеться у відповіді на запит.
Раніше "Економічна правда" вже писала про даний законопроект, який у разі прийняття, дозволить поставити крапку в розслідуванні декількох гучних тяжких злочинів, починаючи з розбоїв, умисних убивств, злочинів на расовому підґрунті, завершуючи корупційними оборудками із землею екс-мером Алушти та економічними злочинами в "Родовід Банку".
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"