Українська правда

Мита Трампа можуть скоротити експорт Китаю наступного року

- 19 грудня, 12:54

Економісти попереджають, що зростання експорту Китаю може сповільнитися або навіть скоротитися наступного року через мита, введені Дональдом Трампом.

Про це повідомляє газета Financial Times.

Експорт Китаю зріс приблизно на 5,4% у доларовому еквіваленті за період з січня по листопад у порівнянні з минулим роком і досяг $3,2 трлн, що підтримало загальне зростання ВВП у той час, коли влада намагалася відновити довіру на тлі затяжного спаду у секторі нерухомості.

Однак економісти широко прогнозують уповільнення в 2025 році через дію мит, що, на думку багатьох, збільшить потребу Пекіна у додатковій підтримці економіки.

"Експорт був значною частиною економічного зростання у 2024 році", — зазначив Робін Сін, головний економіст з питань Китаю в Morgan Stanley. "Я думаю, що цей внесок значно зменшиться".

Минулого місяця Трамп пообіцяв підвищити мита на китайські товари на 10% — порівняно з попередніми загрозами підняти їх на 60%. Проте офіційне рішення ще не ухвалено перед його інавгурацією в січні.

Хоча прогнози щодо впливу цих мит різняться, Goldman Sachs очікує, що китайський експорт скоротиться на 0,9% у доларовому еквіваленті наступного року. Capital Economics також прогнозує зниження, тоді як UBS і Nomura передбачають відсутність зростання експорту.

Інші банки, зокрема Morgan Stanley і ING, прогнозують продовження зростання експорту, але значно повільніше, ніж у 2024 році.

Опитування економістів, опубліковане минулого тижня дослідницькою фірмою FocusEconomics, показало, що зростання експорту китайських товарів у 2025 році складе лише 2%, що значно менше за прогнозовані місяць тому 3,9%.

Зменшення зростання експорту відбувається у критичний момент для китайської економіки. Сі Цзіньпін минулого тижня на щорічній Центральній економічній нараді акцентував увагу на внутрішньому попиті, підкреслюючи нагальну необхідність стимулювати економічне зростання.

Економічні дані, оприлюднені у понеділок, показали несподіване ослаблення роздрібних продажів, що створює додатковий тиск на політиків. Пекін уже запровадив заходи у вересні для підтримки цін на фондовому ринку, а також програму рефінансування місцевих органів влади минулого місяця.

Сін із Morgan Stanley застеріг, що уповільнення зростання експорту "може посилити проблему дефляції в Китаї".

Речник Національного бюро статистики Китаю в понеділок зазначив, що зовнішнє середовище стало "складнішим".