"Amazon" для держзакупівель: як він працюватиме і хто виграє
25 квітня в пілотному режимі почав працювати інтернет-каталог товарів для державних замовників.
За допомогою інтернет-каталогу державні замовники можуть у спрощеному режимі швидко здійснювати допорогові закупівлі.
"Економічна правда" підготувала відповіді на найбільш важливі питання стосовно роботи каталогу.
CARD
Розробники системи ProZorro створили пілотний проект електроного-каталогу, де державні замовники можуть за спрощеною процедурою купити невеликі партії типових товарів в рамках допорогових закупівель (до 200 тис грн) як у звичайному е-каталогу. Е-каталог працює на чотирьох майданчиках Prozzoro: ДЗО, Е-тендер, Zakupki.Prom, SmartTender
CARD
Новацій кілька.
По-перше, це значне скорочення часу на поставку замовлених товарів. На поставку відводиться п'ять днів з моменту замовлення. Зараз під час закупівлі через систему ProZorro може пройти понад 48 днів.
По-друге, із замовника знімається адміністративне навантаження щодо оцінювання надійності постачальника. Щоб продавати через майданчики, постачальники проходять кваліфікацію у центральних закупівельних організацій (ЦЗО).
Наприклад, за закупівлі фармпродукції відповідає ЦЗО державне підприємство "Медичні закупівлі України".
Рештою закупівель займатиметься державна установа "Професійні закупівлі". Перелічені державні установи відповідають за кваліфікованих постачальників і мають право дискваліфіковувати ненадійних.
По-третє, спрощується процедура регулярних закупівель однотипних товарів.
По-четверте, це дозволяє економити гроші платників податків, тому що ідея полягає в пошуку постачальника з найнижчою ціною на певну товарну категорію.
CARD
У 2018 році державні установи витратили 110 млрд грн на закупівлю товарів і послуг в межах 200 тис грн.
CARD
Для всіх замовників використання е-каталогу є добровільним.
CARD
У рамках пілотного проекту поставки відбуваються лише для київських замовників. Після тестування та аналізу роботи нового інструменту каталоги будуть допрацьовані, а перелік товарів та географія замовників — розширені.
CARD
Наразі е-каталог працює у пілотному режимі, тому кількість типів товарів обмежена.
Е-каталог пропонує замовникам офісне устаткування та приладдя, машини для обробки даних, комп'ютерне обладнання, медичні матеріали, фармацевтичну продукцію.
Наприклад, у 2018 році в межах допорогових закупівель державні установи закупили комп'ютерне обладнання на 440 млн грн, машини для обробки даних — на 1,2 млрд грн, офісне устаткування — на 450 млн грн.
З часом адміністратори е-каталогу будуть додавати нові категорії товарів. Оголошення про нові категорії будуть публікуватися на сайті ProZorro.
CARD
За словами в. о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, проект буде мати найбільшу користь у сфері медичних препаратів, тому що ліки набагато більш стандартизовані.
МОЗ активно інтегрує бази даних та розробляє систему централізованих закупівель.
За словами Супрун, 61% усіх медичних закупівель в регіонах — допорогові. Це понад 2 млрд грн.
Тепер медичним установам не треба планувати закупівлі антисептиків, бинтів, шприців, ліків за три-шість місяців, оскільки такі закупівлі можна здійснити за кілька днів.
CARD
Процес схожий на закупівлі через Amazon, коли замовник переглядає цінові пропозиції та обирає товар, а постачальник його надсилає. Звіт за результатами закупівлі система формує автоматично.
CARD
Кожна ЦЗО визначає ті категорії товарів, якими вона збирається торгувати.
Така ЦЗО оголошує через ProZorro набір в каталог певну групу товарів і публікує свої контакти. Кожна компанія-постачальник може надсилати свої товарні пропозиції і документи, які підтверджують спроможність постачати такі товари.
Після цього відбувається кваліфікація і постачальника, і товарів.
ДП ProZorro вносить постачальника до бази і він через свій майданчик може подавати на кожен товар свої цінові пропозиції. Як тільки його цінова пропозиція обирається замовником, він інформується про це і може на це відреагувати.
CARD
Постачальники отримали можливість вийти на ринок, обсяг якого становить десятки мільярдів гривень. Досі він був закритий.
Бізнес економить час та ресурси для участі у тендерах: достатньо буде пройти кваліфікацію товару, потрапити в каталог та чекати на замовлення.
CARD
"Каталоги впроваджуються поступово, щоб ми могли отримати зворотний зв'язок від замовників та бізнесу і вдосконалити інструмент перед масштабуванням на всю Україну. Ми маємо пересвідчитися в тому, як працюють е-каталоги в реальних умовах", — розповідає перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.