Навіщо рейдерам "Промінвестбанк"?
Інформаційна атака на один з найбільших українських банків – "Промінвестбанк" – останніми тижнями розпочалася з новою силою. Одразу в трьох великих газетах вийшли статті про великі проблеми ПІБа: невиконання зобов'язань перед акціонерами, клієнтами та бюджетом, зменшення власного капіталу тощо.
Паніка вкладників окремо взятого регіону
Вперше негативні матеріали в пресі та на сіті-лайтах з'явилися в Україні ще в червні. Тепер акцент робиться на фінансову неспроможність фінустанови.
Інформаційна атака проти фінустанови не могла залишитися без наслідків. Але виявились вони лише в одному регіоні України - Донецькій області. Що дає підстави припускати "донецьке коріння" скандалу.
Так, 26 вересня, згідно з повідомленням інтернет-видання "Остров", біля будівлі обласної дирекції банку зібралося 100-150 чоловік, які спробували достроково закрити депозити та зняти готівку з зарплатних карток.
Інші джерела повідомляли, що картки ПІБу використовуються для зняття коштів у банкоматах інших фінустанов.
На міжбанку, як повідомляли ділери, можна було спостерігати активність казначейства "Промінвестбанку" із залучення доларових ресурсів. Іншими словами, банк почало відверто лихоманити.
Ми знаємо, хто рейдери, але поки що не скажемо...
Що ж відбувається? Рейдерська атака чи прояв внутрішніх проблем банку, який, до речі, є одним із найбільш закритих в Україні. Скажімо, він не входить до Асоціації українських банків.
ЕП звернулася за поясненнями до прес-служби банку, де повідомили (а пізніше розповсюдили прес-реліз), що виною всьому "лавина брехливих статей, що посипалася на "Промінвестбанк" та його клієнтуру з метою дестабілізувати стан справ у банківському секторі".
За даними прес-служби, ПІБ має стабільний фінансовий стан, що підтверджено позитивними оцінками його роботи від НБУ, міжнародних рейтингових структур та аудиторських компаній.
"ПІБ чітко виконує зобов'язання перед клієнтами, бюджетом та акціонерами. Підвищено відсотки за депозитами, зросла прибутковість банку, акціонерам виплачено більше 100% дивідендів, 67% фінансових ресурсів спрямовано в інвестиційно-інноваційні проекти", - йдеться в повідомленні прес-служби.
Отож, за версією ПІБу, винуваті рейдери. "Ми навіть знаємо, хто вони і якими методами працюють. Але називати зараз їх ім'я ми не маємо морального права, бо це ще нами не доведено. Коли ми будемо мати документальні докази, то назвемо", - повідомили кореспонденту ЕП у прес-службі ПІБу.
Крім того, рейдерською атакою привселюдно назвав ці події керівник групи радників НБУ Валерій Литвицький, який підтвердив, що це думка голови правління Нацбанку Володимира Стельмаха. За словами Литвицького, Нацбанк ухвалив рішення щодо виділення ПІБу 5 млрд. грн. кредиту. Все ж таки офіційна оцінка цього впливового органу заслуговує на увагу.
Поганому поросяті і в Петрівку холодно?
Слід зазначити, що будь-який абсолютно здоровий банк, під впливом панічних настроїв, спровокованих у пресі, може зазнати подібних проблем. Його можна довести до банкрутства та викупити потім за копійки.
Так само вважає експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. "Рейдерську атаку не виключаю, бо мова про проблеми із закриттям рахунків банку ішла з одного регіону - Донецька область", - зазначає він.
Подібні думки - у більшості банківських експертів країни. Але не у всіх.
Наприклад, директор Міжнародного банку комунікацій Костянтин Зивенко хоча і не відкидає версію із рейдерством, проте припускає, що в банку таки є внутрішні негаразди.
"Згадаймо, що ще в березні цього року у банків почалися проблеми, пов'язані з підвищенням норм резервування Нацбанком. І банки були вимушені протягом двох місяців збільшити в 5 разів обсяги грошей на своїх кореспондентських рахунках. Це немала проблема для банків", - говорить Костянтин Зивенко.
За його словами, багато банків вирішували це питання саме залученням депозитних клієнтів під привабливі відсотки. Тепер, щойно в пресу просочується інформація про будь-які проблеми певного банку, люди терміново забирають з нього гроші, що провокує ще більші проблеми.
Зрештою, навіть якщо проблеми є, все одно очевидна цілеспрямована інформаційна атака. Адже рейдери в курсі негараздів ПІБа, і знають "вразливе місце" - надмірність депозитних рахунків.
"ПІБ є дуже закритим банком, тому робити однозначні висновки, що зараз ми маємо справи саме із рейдерською атакою, не можна. Можливо, коріння цього процесу значно глибше, наприклад, неефективний менеджмент", - каже голова правління банку "Контракт" Олександр Бродський.
Враховуючи те, що "Промінвестбанк" має до 90 тис. міноритарних акціонерів, банкір не виключає, що рейдерська атака була внутрішньою, тобто, спровокованою саме невдоволеними акціонерами.
"Навіть одна акція в руках у вмілого рейдера - небезпечний прецедент. Можна не виключати й того, що це було спровоковано нинішніми та колишніми співробітниками банку (які, як правило, і є зазвичай міноритаріями), яким не сплачувалися дивіденди", - уточнює Олександр Бродський.
Відтак, рейдерства не виключає ніхто. Хоча його мета може бути різна. І робочих версій - три: довести банк до банкрутства і потім купити, змінити менеджмент банку або переманити його промислових клієнтів, відлякавши їх підмоченою репутацією.
ПІБ виживе, але банківська система підмочить репутацію
І все ж таки, чи виживе в цій без сумніву нелегкій ситуації "Промінвестбанк"? Певна річ, що виділені гроші неабияк йому доможуть. Скоріше за все, з цією фінансовою установою нічого страшного не станеться. Певною мірою банку пощастило.
Так, на відміну від інших вітчизняних банків, у ПІБу набагато більше вкладників серед юридичних осіб, аніж серед фізичних. Тому навіть масове зняття громадянами грошей із депозитних рахунків не матиме для банку значних наслідків.
На відміну від банківської системи в цілому. "Активи банку, які він має, нікуди від нього не подінуться, але набагато серйозніше інше - постраждає довіра населення до банківської системи. А її, як відомо, дуже важко відновити", - говорить Костянтин Зивенко.
Водночас, за відсутності негативних наслідків історії з ПІБом, шляхом продуманої інформаційної кампанії можна було би, навпаки, переконати населення, що наша країна вже достатньо здорова фінансово, а отже, коли банк зазнає певних негараздів, НБУ зможе порятувати усіх його вкладників.
Хоча, на думку Олександра Бродського, Нацбанку треба було б зробити інакше. Так, як це роблять у всіх розвинених країнах - вливають гроші в банк, беручи під контроль більшість акцій установи. У цьому випадку, за словами експерта, ні з банком, ні з економікою нічого поганого не стається.
А поки непогано було б визначити рецепти запобігання подібним діям рейдерів. Тим більше, що у Нацбанку є всі необхідні важелі управління.
Так, маючи на руках свіжі дані щодо того чи іншого банку, фахівці головної фінансової установи країни можуть завчасно вживати випереджальні заходи: давати рекомендації, або навіть стабілізаційні кредити до того, як у пресі почнеться інформаційна війна.