Українська правда

Комітет Ради підтримав кандидатуру ексголови Ощадбанку Пишного на очільника НБУ: що відомо 

Дана Гордійчук — 6 жовтня 2022, 20:30
Комітет Ради підтримав кандидатуру ексголови Ощадбанку Пишного на очільника НБУ: що відомо 
 
Андрій Пишний
фото ощадбанку

Податковий комітет Верховної Ради рекомендував парламенту підтримати призначення ексочільника Ощадбанку Андрія Пишного на посаду голови Національного банку.

Про це повідомив голова комітету Данило Гетманцев, його заступник Ярослав Железняк.

Рішення підтримали 19 членів комітету, один нардеп утримався. Железняк зауважив, що Пишний брав участь у засіданні. 

Зокрема, Пишний наголосив, що наразі вважає пріоритетом розпочати нову програму співпраці з МВФ та підтримує збереження ставки на рівні 25%. 

Напередодні у четвер головний кандидат на посаду очільника Нацбанку також був представлений на засіданні фракції "Слуга Народу", повідомила речниця Юлія Палійчук.

"Він взяв участь у засіданні фракції, в ході якого представив своє бачення роботи на посаді Голови НБУ щодо забезпечення курсової та фінансової стабільності, співпраці з міжнародними фінансовими інституціями, створення необхідних умов для відновлення економіки", – зазначила вона.

Що відомо про можливого нового голову НБУ?

Про те, що саме Пишний з найбільшою ймовірністю очолить Нацбанк, ЕП повідомляла ще на початку тижня – щойно стало відомо про відставку Шевченка. 

Андрій Пишний має 16 років стажу в банківській системі, значну частину якого присвятив Ощадбанку. З 2003 по 2007 рік року він був першим заступник голови правління Ощаду, протягом цього часу тимчасово виконував обов’язки голови банку.

Він повернувся в Ощадбанк як голова правління у 2014 році, і був на посаді по жовтень 2020 року. З листопада того ж року Ощадбанк очолив Сергій Наумов, радником якого Пишний став два роки потому – у травні 2022 року.

На час його керування припали найбільш значущі зміни в Ощадбанку і виведення фінустанови на прибуткову діяльність. Також на час його роботи в банку припала одна з найбільш гучних перемог України в міжнародному арбітражі з Росією – щодо активів Ощадбанку в Криму на 1,3 млрд дол. 

Пишний – давній політичний соратник Яценюка: вони разом працювали над політичним проєктом "Фронт змін". На парламентських виборах 2012 року Пишний став заступником керівника штабу "Батьківщини", а в грудні – лідером "групи Яценюка" у фракції "Батьківщини". 

Наразі ж він тісно співпрацює з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, зокрема в межах міжнародної санкційної групи "Єрмака-Макфола". У 2016 році заснували громадську організацію "Відчуй", яка допомагає людям з вадами слуху. Крім того, у 2010 році Єрмак був довіреною особою Арсенія Яценюка на 216 окрузі в Києві під час виборів президента. 

За даними джерел ЕП, кандидатура Пишного розглядалася як заміна Шевченку й раніше. Велика війна відклала план щодо заміни голови ключового фінансового регулятора, але не скасувала його.

Читайте більше про причини звільнення та ймовірного наступника Шевченка на посаді читайте у статті: Відставка голови НБУ на тлі війни. Чому Зеленський міняє керівника Нацбанку?

Нагадуємо:

У четвер вдень Верховна Рада звільнила Кирила Шевченка з посади голови Національного банку України. У вівторок він офіційно підтвердив, що йде у відставку. Він заявив, що ухвалив таке рішення "в силу причин, пов'язаних зі здоров’ям".

Крім того, у четвер Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру у протизаконних діях голові Національного банку Кирилу Шевченку у період його керівництва "Укргазбанком".

Згодом Шевченко заявив про політичний тиск під час його перебування на посаді та прокоментував оголошення йому підозри від САП та НАБУ.