Нафтові компанії-гіганти скорочують прибуток
Падіння рентабельності нафтопереробного бізнесу по всьому світу зробило негативний вплив на прибуток найбільших нафтових компаній.
Про це повідомила газета Financial Times, передають "Вести.ru".
За інформацією видання, обсяг прибутку з урахуванням разових факторів нідерландсько-британської компанії Royal Dutch Shell в липні-вересні поточного року скоротився на 32% до 4,5 млрд доларів у порівнянні з тим же періодом в 2012 році.
Чистий прибуток найбільшої публічної нафтогазової компанії світу Exxon Mobil в III кварталі поточного року становилаа 7,87 млрд доларів, або 1,79 доларів з розрахунку на акцію, в порівнянні з 9,57 млрд доларів, або 2,09 доларів на акцію, за аналогічний період роком раніше.
Аналогічний показник нафтогазової компанії Total SA, другої європейської компанії по видобутку нафти, скоротився в минулому кварталі на 19% у річному вирахуванні до 2,72 млрд євро.
Варто відзначити, що всі три компанії в якості причини поганих фінансових показників відзначають надлишок потужностей у переробній промисловості, а також слабкий попит на бензин і дизельне паливо в розвинених країнах Заходу.
Експерти Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) відзначають, що особливо гостро проблема стоїть в Європі. Незважаючи на зниження потужностей НПЗ на 1,7 млн барелів на добу з 2008 року, попит на продукти нафтопереробки в регіоні складе 13,5 млн барелів на добу в поточному році, що на 2 млн барелів менше, ніж у 2008 році.
У той же час в Азії і на Близькому Сході активно будуються більш потужні НПЗ.
За прогнозами МЕА, потужність НПЗ у світі в 2013 році збільшиться на 1,26 млн барелів на добу, з них 730 тисяч барелів припаде на Китай і 531 тисяча - на Близький Схід.
Дана тенденція призводить до падіння прибутковості нафтопереробного бізнесу.
Так, прибуток Shell в сегменті переробка і збут нафтопродуктів без урахування разових факторів знизився в минулому кварталі на 48,6% в річному вираженні до 892 млн доларів. Аналогічний показник ExxonMobil впав на 2,6 млрд доларів до 592 млн доларів.
Прибуток Total в даному сегменті в минулому кварталі звалилася на 42% в річному вираженні до 330 доларів млн.
"Ситуація в переробці зараз дуже важка . Рентабельність вкрай низька, у нас як і раніше є проблеми з надлишком потужностей", - повідомив фінансовий директор французької компанії Патрік де ла Шевардье.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"