Облгази зможуть обмежувати постачання газу комуненерго
Уряд знайшов спосіб, як не допустити зростання заборгованості теплокомуненерго за спожитий газ перед НАК "Нафтогаз Україна".
Постачальники природного газу отримають право обмежувати його постачання споживачам, крім населення, до технологічного мінімуму в разі несплати або неповної оплати палива, пише видання "Комерсант Україна".
Ця норма міститься в урядовому законопроекті N9374, текст якого був оприлюднений на сайті парламенту.
Цей мінімум - методику його розрахунку визначать Міненерго та МінЖКГ - буде "забезпечувати номінальне функціонування підприємства і не допустить виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру".
Обмежувати постачання газу нижче цього рівня заборонять. Одночасно із закону "Про теплопостачання" буде вилучено мораторій на відключення в опалювальний сезон теплокомуненерго від систем енерго-, газо-і водопостачання.
Таким чином, у разі неплатежів облгази зможуть різко скоротити постачання газу ТКЕ.
У пояснювальній записці до законопроекту наголошується, що такі заходи дозволять "значно підвищити рівень розрахунків за природний газ і покращити фінансовий стан НАК "Нафтогаз Україна".
Це означає, що під загрозою скорочення поставок газу вже зараз знаходяться всі українські міста.
За даними ДК "Газ Україна", на 31 жовтня всі підприємства в 27 регіонах мають борги за спожитий газ в опалювальний сезон 2010-2011 років.
Їх сумарна заборгованість становить 3,93 мільярда гривень. Хоча ще на 1 липня борг підприємств теплової енергетики досягав 13 мільярдів гривень.
Джерело видання, близьке до НАК, повідомило, що ухвалення закону не приведе до того, що населення позбудеться теплопостачання:
"Ніхто не дозволить ввести такі технологічні мінімуми для теплокомуненерго, які залишать людей взимку з холодними батареями Але постачання газу для боржників все ж скоротять. Ця ініціатива запропонована парламенту для того, щоб місцеві органи влади, побоюючись зростання соціального невдоволення, натиснули на комунальні підприємства і змусили їх розрахуватися за газ. Адже ТКЕ отримують від населення платежі в обсязі більше 90%, а з нами розраховуватися не поспішають".
Учасники ринку визнають, що населення майже повністю оплачує спожиту теплову енергію, борги ж ростуть з іншої причини.