Українська правда

Україна втрачає позиції в створенні з Росією СП з видобутку урану

23 квітня 2007, 19:19

Росія створить спільне підприємство з розвідки і видобутку урану з Вірменією. Керівник Росатома Сергій Кірієнко та міністр екології Вірменії Вартан Айвазян підписали протокол про наміри між Росатомом і міністерством охорони природи Вірменії в галузі геологорозвідки видобутку і переробки уранових руд і план дій на 2007 рік.

Таким чином, Україна втрачає позиції перед російськими атомниками в переговорах з підписання документів про спільне інвестування у видобуток урану на своїй території.

За словами Кірієнка, Росія готова до підписання документа, і "уже через 10 днів російські фахівці готові виїхати до Вірменії для участі в роботах з розвідки урану".

Росія буде інвестувати кошти в розвідку і видобуток урану на території Вірменії. З урахуванням наявності в цій державі діючої АЕС і перспективного видобутку урану, у найближчому майбутньому у Вірменії може з’явитися замкнений ядерний цикл.

Уранові запаси у Вірменії оцінюються в 20-30 тис. тонн.

В активну фазу переговори між Україною і Росією про спільне інвестування у видобуток урану на території України увійшли восени минулого року. 17 листопада президент Енергоатома Андрій Деркач під час свого візиту в Росію обговорив з російською стороною можливості створення СП.

У січні 2007 року міністр палива й енергетики України Юрій Бойко заявив, що Україна планує впродовж 3-х років збільшити видобуток урану майже вдвічі - з 0,8 тис. тонн до 1,4 тис. тонн. Що дасть змогу забезпечити працюючі реактори вітчизняних АЕС власною сировиною.

На початку квітня 2007 року Кірієнко заявив, що угода про партнерство з українською корпорацією Укратомпром Росатом може підписати в середині квітня. Мова йде про постачання до України російського ядерного палива, про видобуток і збагачення урану на території України, про будівництво на її території АЕС.

19 квітня 2007 року на профільному семінарі в Москві було заявлено про необхідність розвитку співробітництва України і Росії в сфері ядерно-паливного циклу. Підтвердження про швидке підписання конкретних документів не пролунало.

За сумарними запасами урану Україна входить у першу десятку країн. Основна частина покладів розвідана до високих категорій вивченості. За даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), мінімальні запаси урану України оцінюються в 95,7 тис. тонн, у тому числі в Кіровоградській області - більш ніж 62 тис тонн.

Корреспондент.нет