СБУ захопило Нафтогаз. Хроніка подій
Співробітники СБУ проникли в приміщення компанії. Вони просто перестрибнули через турнікети, не надавши жодних документів.
Газовий конфлікт в середу отримав несподіване продовження.
2 березня Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом заволодіння посадовими особами НАК "Нафтогаз України" 6,3 мільярдів кубометрів транзитного природного газу на суму понад 7,4 мільярдів гривень.
У рамках справи було затримано заступника начальника відділу Енергетичної регіональної митниці Державної митної служби Тараса Шепітька.
В середу в приміщення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" проникло 12 представників Служби безпеки України у камуфляжі і в масках.
"Вони просто перестрибнули через турнікети, не надавши жодних документів", - розповідають у прес-службі.
"Деякі представники НАКу отримали виклики до суду у справі з розмитення газу після затримання пана Шепітька, але обрали тактику уникання оповіщень до суду", - пояснило вторгнення СБУ джерело "Економічної правди" в НАК.
За словами представника "Нафтогазу", головний юрист БЮТу Андрій Портнов робить все можливе для уникнення затримань робітників НАК, причетних до розмитнення газу.
Як повідомив кореспондент "Економічної правди" з місця подій, близько 12.30 співробітники СБУ заблокували кабінет заступника головного бухгалтера Марії Кушнір.
Через це у неї стався серцевий напад, тому працівники "Нафтогазу" викликали швидку допомогу.
Окрім того, було заблоковано вхід до актової зали, де працюють троє співробітників СБУ в цивільному. Вони вимагають видачі оригіналів договорів "Нафтогазу з російським "Газпромом" від 19 січня.
У "Нафтогазі" вважають, що це - спланована акція СБУ, оскільки виконувач обов'язків голови компанії. "Ігор Діденко зараз знаходиться в секретаріаті президента, і СБУ цим скористалося", - заявив прес-секретар компанії Валентин Землянський.
Голова юридичного департаменту НАК Сергій Давиденко під час брифінгу, що відбувся одразу після того, як стало відомо про проникнення представників СБУ до будівлі, підкреслив, що компанія не може виконувати свої функції без оригіналів згаданих документів.
За його словами, без них неможливо оформлювати мито та здійснювати інші операції з газом.
В свою чергу, СБУ попередило, що перешкода слідчим діям з боку сторонніх осіб є порушенням чинного законодавства, тому спецслужба буде жорстко реагувати на будь-які спроби незаконного втручання. У спецслужбі заявили, що розслідування кримінальної справи відбувається під наглядом Генеральної прокуратури України, і в суворій відповідності до закону з використанням усіх повноважень, наданих службі.
О 12.50 Шевченківське райвіділення міліції Києва отримало інформацію про те, що "3 цивільні особи та 8 осіб в уніформі пройшли до приміщення "Нафтогазу", ігноруючи охорону". Після чого співробітники відділення виїхали до будівлі Нафтогазу для з'ясування, які невідомі особи силоміць потрапили до приміщення компанії, повідомило інформаційне агентство Уніан.
Згодом, близько 13.30 до актової зали вдалося потрапити декільком депутатам. Спершу їм намагалися заблокувати прохід, але Вадим Коротюк зі фракції БЮТ зірвав з одного зі співробітників маску, щоб побачити його обличчя.
Актова зала Нафтогазу. Фото reuters.com |
Під час розгортання інциденту, захищати "Нафтогаз" взялися депутати від БЮТ. "Після того, як до СБУ прийшов компаньон Дмитра Фірташа Валерій Хорошковський, воно перетворилося на приватну охоронну фірму цього олігарха. Без санкцій прокуратури вони затримали заступника головного бухгалтера НАКу, і утримують його", - прокоментував народний депутат Андрій Павловський від БЮТ.
Станом на 13.50 депутати спілкуються з пресою, співробітники СБУ знаходяться в середині приміщення.
О 14.00 група депутатів від БЮТ у кількості 18 осіб виступили перед ЗМІ і пообіцяли, що вони супроводжуватимуть до лікарні заступника НАК "Нафтогаз", якій в цей час швидка надавала допомогу у медпункті НАКу. Вони заявили, що співробітники СБУ намагаються забрати цю жінку на допити, хоча вона не може адекватно відреагувати на ситуацію і навіть назвати своє ім'я.
За повідомленням журналіста ЕП, співробітники СБУ повністю контролюють розвиток подій, вони блокують доступ до заступника головного бухгалтера, а також блокують вхід до актової зали, де проводять слідчі дії співробітники у штатському. Співробітники СБУ відмовляються від спілкування з пресою.
Депутати намагаються проникнути в медпункт, але спецслужба пропустила тільки 2 з них. Вийшовши, вони повідомили, що заступнику головного бухгалтера пані Кушнір роблять кардіограму.
У прес-службі СБУ відзначили, що відбуваються звичайні слідчі дії в рамках карної справи "за фактом захоплення посадовими особами "Нафтогазу" 6,3 мільярдів кубометрів транзитного газу за попередньою змовою".
"Співробітники спецпідрозділів "Альфа", що знаходяться в будівлі "Нафтогазу", забезпечують охорону слідчіх", - додала голова прес-служби СБУ Марина Остапенко.
Станом на 14.05 до НАК "Нафтогаз" під'їхала швидка допомога.
В цей час Ігор Діденко заявив журналістам, що всі дії "Нафтогазу" є законними. "Зараз прийду в НАК і розберуся", - сказав він.
"Діяльність Нафтогазу була і залишається законною. Якщо у деяких керівників слабо з головою, то я їм не лікар", - додав Діденко.
За повідомленням "Української правди" Діденку не вдалося зустрітися з президентом
О 14.30 було прийняте рішення про госпіталізацію заступника головного бухгалтера Марії Кушнір. В супроводі двох співробітників СБУ її відправили до лікарні. У той же час, представники СБУ продовжували перебувати у актовій залі компаній.
Бухгалтера Нафтогазу супроводжують до машини швидкої. Фото reuters.com |
В свою чергу, БЮТ продовжив критикувати дії спеціальних органів. Перший віце-прем'єр, екс-голова Служби безпеки України Олександр Турчинов закликав не виконувати "злочинний наказ керівництва" щодо "Нафтогазу".
"Я хочу звернутися до офіцерів, з якими я колись працював разом. Ви маєте право не виконувати злочинний наказ корупціонерів, що з подачі президента керують Службою або координують її діяльність", - заявив він на брифінгу в уряді в середу.
Станом на 14.45 депутати від БЮТ покинули приміщення "Нафтогазу". Трохи раніше службова машина ДПС, яку викликали співробітники НАК, під'їхала до будівлі, але вже через невеликий проміжок часу залишила місце подій.
О 14.50 заступник голови "Нафтогазу" Ігор Діденко повернувся до приміщення державної монополії. У прес-службі заявили, що він не буде відповідати на питання журналістів до того, як йому вдасться з'ясувати подробиці вторгнення СБУ. У "Нафтогазі" пообіцяли надати офіційну позицію компанії протягом години.
В свою чергу, за інформацією "Української правди", Турчинов вважає невипадковим той факт, що атака на НАК "Нафтогаз" розпочалася в той момент, коли керівництво компанії знаходилося на нараді в президента і не мало зв'язку, бо в них охорона секретаріату президента забрала мобільні телефони.
Турчинов також розповів, що не міг зв'язатися протягом трьох годин з першим заступником глави правління НАК "Нафтогаз України" Ігорем Діденком.
"Таким чином, пан президент разом з паном Хорошковським проводили, напевно, операцію в інтересах конкретних осіб", - підкреслив Турчинов.
Він зазначив, що особисто повідомив Діденку про те, що відбулося захоплення головного офісу НАК "Нафтогаз", після того, як той вийшов з наради у президента.
У секретаріаті президента, в свою чергу, заперечили причетність Віктора Ющенка до подій навколо НАК "Нафтогаз України".
"Це не моя компетенція, але я з вами завжди відвертий: якби я щось на цю тему в секретаріаті президента чув за ці дні - я тут не остання людина - я б вам сказав", - сказав на брифінгу для преси заступник голови секретаріату президента Роман Безсмертний.
О 16.00 член БЮТ Андрій Портнов повідомив "Українській правді", що Шевченківський райсуд столиці призупинив слідчі дії щодо кримінальної справи, порушеної СБУ проти керівництва НАК Нафтогазу.
"Таким чином з цієї хвилини усі зайві люди, які не працюють в НАК "Нафтогазі", повинні залишити його в найкоротші терміни. Тарас Шепітько має бути звільнений з ізолятору тимчасового утримання", - наголосив Портнов.
У "Нафтогазі" "Економічній правді" повідомили, що не знайомі з таким рішенням суду, і що представники СБУ продовжують проводити слідчі дії у актовій залі Нафтогазу.
Згідно до постанови, розгляд справи було призначено на 17 березня 2009 року. Нагадаємо, що Шевченківський районний суд Києва не в перший раз приймає рішення на користь БЮТ. Останнім часом він відміняв постанови Київського міського голови та задовольнив позов Тимошенко до телеканалу 1+1 "про захист честі та гідності".
О 17:05 у прес-службі НАКу повідомили, що отримали на руки постанову, яка дозволила їм очищити приміщення компанії від сторонніх осіб. Тим часом, до приміщення "Нафтогазу" прибула слідчо-оперативна група Міністерства внутрішніх справ України.
Четверо людей у міліцейській формі, двоє в званні лейтенантів і двоє - старших лейтенантів, безперешкодно зайшли до приміщення НАК "Нафтогаз України".
В свою чергу Президент Віктор Ющенко висловив повну підтримку діям співробітників Служби безпеки, які порушили і розслідують кримінальну справу за підозрою посадових осіб "Нафтогазу України" і митниці у скоєнні посадового злочину.
"Дії співробітників СБУ достатньо жорсткі, як того і вимагають обставини цієї справи. Президент переконаний: у розслідуванні виявлених зловживань якраз і потрібно виявити адекватну рішучість і наполегливість. Період млявості і професійної апатії у діяльності правоохоронної системи треба завершувати", - наголосила прес-секретар президента Ірина Ванникова.
За її словами, президент категорично не сприймає увесь політичний галас, який здійнявся навколо цієї справи і дій СБУ. "Усі гучні заяви - сигнал суспільству про те, чиї корисливі інтереси зачепили дії співробітників Служби безпеки", - зазначила Ванникова.
О 18.25 прес-служба "Нафтогазу" повідомила "Економічній правді", що співробітники СБУ залишили приміщення НАК.
Також стало відомо, що працівникам СБУ не вдалося отримати оригінали договорів між НАК "Нафтогаз" та ВАТ "Газпром".