"Нафтогаз" проїдає казначейський рахунок
Залишок на єдиному казначейському рахунку станом на початок грудня становив лише 3,3 млрд. грн.
Цей показник склав мінімум за останні чотири роки, пише видання "Дело".
Для прикладу, на 1 грудня 2008 року, коли криза в Україні якраз набирала обертів, залишок єдиного казначейського рахунку становив 20,9 млрд. грн.
Мінімум коштів на єдиному казначейському рахунку для листопада є не зовсім характерним. Справа в тому, що саме в цей час підприємства сплачують податок на прибуток за III квартал.
Однією з причин такої малої як для листопада залишку урядових коштів на рахунку є черговий платіж "Газпрому" за газ, що імпортується.
Мінфін уже другий місяць поспіль розплачується за газ "із своєї кишені" - у листопаді міністерство обміняв валюту МВФ (SDR) на долари на суму приблизно 480 млн. дол. У грудні, судячи з усього, уряд також вдався до цієї схеми.
Однак, на думку аналітиків, найбільш складним для уряду буде навіть не грудень цього року, а січень наступного.
"На цей місяць ще є кошти, отримані від конвертації SDR, а в наступному така можливість буде вичерпана", - говорить аналітик інвесткомпанії Astrum Investment Management Олексій Блінов.
Мінфін вже другий місяць поспіль розплачується за газ "із своєї кишені". У листопаді Мінфін обміняв валюту МВФ - спеціальні права запозичення (SDR), що була отримана Україною при недавньому розподілі квот, на долари на суму приблизно 480 млн. дол.
Ці гроші потім були конвертовані у гривню і зараховані на єдиний казначейський рахунок.
Отримані 3,8 млрд. грн. були витрачені Мінфіном на викуп у "Нафтогазу" облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), які були раніше внесені до статутного фонду компанії. У грудні, судячи з усього, уряд також вдався до цієї схеми.
Виконуючий обов'язки міністра фінансів Ігор Уманський повідомив, що уряд звернувся з проханням до МВФ обміняти SDR ще на 1,28 млрд. дол.
У той же час, за даними Нацбанку, в перший тиждень грудня сума ОВДП у портфелі "інших" учасників ринку (у тому числі "Нафтогазу") була зменшена приблизно на 5,5 млрд. грн.
Оскільки ні банки, ні нерезиденти не збільшили суму ОВДП у володінні, а Нацбанк збільшив всього на 11 млн. грн.
Примітно, що для розрахунків за газ із "Газпромом" у грудні, за словами Ігоря Уманського, потрібно було 770 млн. дол. (6,2 млрд. грн.).