Українська правда

У Брюсселі сумніваються у доцільності "Північного потоку-2"

10 вересня 2015, 19:42

Єврокомісія перевірить плани розбудови газогону "Північний потік" на відповідність європейському законодавству.

Відповіли у Єврокомісії на запит DW, коментуючи анонсовану "Газпромом" та його партнерами з числа європейських енергетичних концернів добудову двох додаткових гілок газогону "Північний потік".

"Будь-який газогін - чи північний, чи південний - має повністю відповідати європейському законодавству", - відповіли у Єврокомісії.

Згідно з оголошеними 4 вересня планами, до 2019 року пропускну спроможність газогону з Росії до Німеччини дном Балтійського моря має бути подвоєно до 110 мільйонів кубометрів газу.

Партнерами "Газпрому" виступають компанії E.ON, Shell, OMV і BASF/Wintershall.

Експерти вказують на те, що неоднозначним є питання відповідності розбудови "Північного потоку" Третьому енергетичному пакету ЄС.

Згідно з відповідними нормами європейського енергетичного законодавства, оператори газогонів мають надавати доступ до їхніх пропускних потужностей іншим енергокомпаніям. Таким чином має підтримуватися конкуренція на ринку.

Крім того, європейське законодавство має сприяти розмежуванню виробників і власників транспортних мереж. Зокрема однією з проблем у реалізації проекту "Південний потік", який мав пролягти дном Чорного моря в обхід України, була саме невідповідність Третьому енергопакету.

У Брюсселі стурбовані тим, що плани розбудови "Північного потоку" можуть іти у розріз із пріоритетами ЄС в енергетичній політиці.

Єврокомісар з питань Енергетичного союзу Марош Шевчович напередодні заявив, що плани розбудувати російсько-німецький газопровід "викликають низку запитань щодо того, як цей проект співвідноситься з енергетичною безпекою ЄС та регуляторними пріоритетами спільноти".

"Наскільки це відповідає нашій стратегії щодо диверсифікації джерел енергопоставок? Які висновки ми маємо зробити з того, що метою цього проекту є практично звести нанівець український транзитний маршрут?", - запитав Шевчович у розмові з журналістами брюссельського видання POLITICOу понеділок, 7 вересня.

У Єврокомісії запевнили, що продовжуватимуть - попри заяви Москви про мету відмовитися від послуг України з транзиту - підтримувати Київ у цьому питанні.

"Європейська комісія нагадує про свою позицію, що Україна має і в майбутньому залишатися важливим транзитним маршрутом до Європи", - повідомила речниця Єврокомісії з енергетичних питань.

У Брюсселі додають, що Росія на сьогодні використовує лише половину наявних транспортних потужностей для експорту газу до країн ЄС.

"Визнаючи, що європейський видобуток газу, як очікується, скорочуватиметься, а необхідність в імпорті палива може зрости, варто зауважити: існуючі транспортні потужності з Росії на даний момент використовуються приблизно на 50 відсотків", - зазначила речниця Єврокомісії.

Північний потік