Українська правда

Екологи закликають європейців не фінансувати атомні проекти в Україні

4 квітня 2011, 20:25

Українські екологи закликають європейські банки не фінансувати розвиток ядерної енергетики в Україні, а спрямувати інвестиції на енергозберігаючі проекти та проекти з відновлюваної енергетики.

Про це повідомляє Deutsche Welle.

Як відомо, Україна спільно з ЄБРР втілює кілька проектів, які негативно оцінюють екологічні громадські організації.

Ідеться, зокрема, про проект з будівництва в Україні високовольтних ліній електропередач, що дасть можливість експорту атомної електроенергії до Європи.

Проект будівництва південної магістралі 750 кВ: "Каховська - Приморська - Дністровська гідроакумулююча станція (ГАЕС) - Хмельницька АЕС" представлено НЕК "Укренерго".

Очікується, що до нього приєднається й Європейський інвестиційний банк.

У Національному екологічному центрі України вважають, що європейські банки не повинні підтримувати атомне майбутнє України.

"Це будівництво призведе до того, що Україна стане атомно-енергетичним додатком Європи. Проблема захоронення й утилізації радіоактивних відходів у країні ще не вирішена, і коштів від експорту електроенергії ніколи не вистачить на покриття цих витрат", - зауважила в інтерв'ю DW експерт Центру Олена Міскун.

Поки що Європейський інвестиційний банк не приєднався до цього проекту, але імовірність велика, каже Міскун, адже провідні напрямки співпраці з Україною лежать саме в енергетичній площині.

Водночас банк має стояти на позиціях Європейського союзу, який виступає за розвиток відновлювальної енергії та втілення програм з енергозбереження, додала експерт.

Саме цього потребує нині Україна, а не будівництва нових атомних реакторів чи продовження діяльності старих, зазначають в екологічному центрі.

В Енергетичній стратегії України, яку теж розкритикували екологи, передбачене будівництво 22 нових ядерних реакторів й експлуатація 11 старих блоків.

Нині ЄБРР виділяє мільйони євро для різних проектів, пов'язаних з діючими в Україні АЕС.

У банку такі проекти називають "поліпшенням рівня захисту атомних електростанцій".

Однак в Україні це розуміють як продовження роботи дедалі старіючих енергоблоків, зауважує Міскун.

ЄБРР атомна енергетика