"Укриття" на ЧАЕС потребує термінового фінансування
Недофінансування будівництво об'єкта "Укриття" на ЧАЕС носить хронічний характер.
Про це заявляє голова державного агентства з управління зоною відчуження Володимир Холоша, повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна".
Він зазначив, що до проблемних питань виконання даної програми слід віднести "недофінансування бюджетних програм ЧАЕС, яке за останні роки стало хронічним явищем".
"Загальна потреба на 2011 рік для виконання заходів із загальнодержавної програми щодо ЧАЕС та перетворення об'єкту "Укриття" на екологічно безпечну систему становить близько 1 млрд. гривень, разом з тим, у державному бюджеті на цей рік передбачено витрати вдвічі менші", - підкреслив він.
"Слід підкреслити, що хронічне недофінансування не дозволяє виконувати необхідні роботи із зняття з експлуатації, ускладнює супровід міжнародних проектів, істотно збільшує час на виведення енергоблоків з експлуатації", - сказав він.
При цьому він підкреслив, що роботи на ЧАЕС тісно пов'язані з виконанням міжнародних програм.
У рамках перетворення об'єкта ЧАЕС на екологічно безпечний об'єкт реалізується 4 міжнародні проекти, які фінансуються за рахунок міжнародних фондів.
За його словами, "є істотний прогрес" щодо будівництва сховища для відпрацьованого ядерного палива на ЧАЕС.
Відповідний проект уже виконано, та отримано позитивний висновок державної експертизи, окрім того, підписано поправку до відповідного контракту, що стосується будівництва та введення в експлуатацію цього сховища.
Холоша підкреслив, що вартість цього проекту складає 255 млн. євро, і він фінансується з міжнародних фондів.
Окрім того, за його словами, у березні цього року планується завершення проведення всіх тендерних процедур, що стосуються будівництва заводу з переробки рідких радіоактивних відходів.
Говорячи про роботи на об'єкті "Укриття", Холоша нагадав, що протягом 2005-2007 року були введені в експлуатацію всі основні об'єкти інфраструктури, необхідні для робіт на цьому об'єкті.
Він також підкреслив, що у 2008 році було завершено роботи щодо стабілізації будівельних конструкцій, а також локальної герметизації та ремонт даху об'єкта "Укриття".
"Це врятує на найближчі 10-15 років від руйнування цей об'єкт, а за цей час буде побудовано новий безпечний конфайнмент", - сказав він.
Холоша підкреслив, що на даний момент із 22 завдань з перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему виконано вже 16.
26 квітня виповниться 25 років відтоді, коли в Україні відбулася масштабна техногенна катастрофа сучасності - аварія на Чорнобильській атомній електростанції.
Чорнобильську АЕС закрили 15 грудня 2000 року. Водночас саркофаг, зведений над четвертим енергоблоком, що вибухнув, поступово руйнується. Україна працює над спорудженням нового саркофага над об'єктом "Укриття".
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"