Держава монополізує експорт зерна
У державному операторі зернових "Хліб Інвестбуд" - підрозділі корпорації, створеної на базі кращих активів "Хліба України", - є приватний капітал.
Вперше оголошуючи про плани створення держоператора зернових восени 2010 року, в уряді відзначили необхідність реформування неефективної структури ДАК "Хліб України", пише видання "Комерсант-Україна".
На базі 36 елеваторів була створена Державна продовольчо-зернова корпорація Україні - ГПЗКУ.
Її структурний підрозділ - "Хліб Інвестбуд" - буде займатися безпосередньо експортом зернових, повідомили на прес-конференції гендиректор ГПЗКУ Олександр Лавринчук і голова "Хліб Інвестбуд" Роберт Бровді.
Але якщо "Хліб України", чиї активи були передані ГПЗКУ, на 100% належав державі, то "Хліб Інвестбуд" створений за участю приватного капіталу, повідомив Лавринчук.
Яка частка держави в компанії, хто є приватним інвестором і які активи він передав до статутного фонду, чиновники не розголошують.
Дивно те, що таку значну структуру очолив менеджер, який не має великого досвіду роботи на аграрному ринку, - тільки в квітні 2010 року Бровді був призначений головою Аграрної біржі.
До цього він був відомий як голова закарпатської територіальної організації партії "Фронту змін".
Бровді уточнив, що з 1998 року займався бізнесом у сфері девелопменту, але назвати компанії, в яких працював, відмовився.
Лавринчук, перш ніж очолити ГПЗКУ, був заступником гендиректора Аграрного фонду.
Вже до кінця поточного маркетингового року "Хліб Інвестбуд" розраховує закупити 3 млн. тонн зернових: 1 млн. тонн було придбано в 2010 році, ще 2 млн. тонн планується придбати, на що компанії буде потрібно 3,7 млрд. гривень, уточнив Бровді.
"Хліб Інвестбуд" вже отримав право на експорт 750 тис. тонн зерна в рамках квот.
Крім того, оператор має намір експортувати зерно за міжурядовими угодами - до кінця МР буде поставлено 1,55 млн. тонн зерна в Грузію, Вірменію, Білорусь і Росію.
Зараз ведуться переговори з Азербайджаном та Узбекистаном.
Заявлений "Хліб Інвестбудом" обсяг експорту порівнянний з показниками найбільших зернотрейдерів в попередні роки.
Для порівняння: щорічний обсяг експорту становить 15 млн. тонн, а з початку МР експортовано 6 млн. тонн.
Раніше "Хліб України" через афільовані з ним компанії "Зерно експорт" поставляв не більше 100 тис. тонн зерна на рік.
А контрагентами за міждержавними угодами тоді виступали приватні компанії.
До цих пір держоператори не могли закупити великі обсяги зерна, так як пропонували більш низькі ціни, ніж приватні компанії, згадує голова ради директорів "Цукрового союзу "Укррос" Володимир Григоревський.
Зараз "Хліб Інвестбуд" купуватиме продовольчу пшеницю по 1,8 тис. гривень / тонна, повідомив Бровді.
Це конкурентна ціна - зараз її пропонують на ринку за 1,7-1,75 тис. / тонна, уточнили в групі "Німецько-український аграрний діалог".
Фактично держава намагається монополізувати ринок, говорить директор консалтингової компанії AAA Сергій Наливка.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"