Москва відмовиться від "Південного потоку"?
Росія відмовиться від будівництва "Південного потоку", якщо "Газпром" поглине НАК "Нафтогаз України".
Таку думку на прес-конференції у Москві висловив генеральний директор російського Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Сімонов, повідомляє агентство "УНІАН".
"Якщо ми починаємо будувати "Південний потік", то вважайте, що ми тему України як транзитної країни закрили - це відбудеться одразу, як ляже в море перша труба", - сказав Сімонов.
Він прогнозує, що восени Туреччина дасть дозвіл на будівництво морської частини "Південного потоку", і будівництво цього газопроводу може закінчитися через 5-7 років.
При цьому Сімонов відзначив, що у РФ розуміють, що транзит газу через Україну є найдешевшим, і вже існуючі потужності дозволяють транспортувати понад 140 млрд. кубометрів газу. Причому цей об`єм може за незначних інвестицій бути збільшено до 170 млрд. кубометрів.
Водночас Сімонов відзначив, що запуск в експлуатацію "Південного потоку" і "Північного потоку" дозволить транспортувати 118 млрд. кубометрів - тобто той обсяг, який у кращі роки проходив через Україну.
Експерт вважає, що поки Україна не сприйняла ідею про інтеграцію "Газпрому" і "Нафтогазу", а точніше поглинання "Нафтогазу" "Газпромом", залишатимуться у силі плани побудувати "Південний потік".
"Я абсолютно переконаний, що якщо відбудеться злиття "Газпрому і "Нафтогазу", то газопровід "Південний потік" не будуватиметься. Немає сенсу у цій трубі за такої конструкції", - сказав він.
"Перший варіант прибрати трубу з наших відносин - це побудувати "Південний потік", другий варіант - віддати "Нафтогаз" "Газпрому", і тоді він вже відповідатиме за цю транзитну ділянку", - додав він.
На переконання Сімонова, розв'язати питання шляхом створення спільного підприємства двох газових компаній не є виходом, тому конфліктні ризики залишаться.
Він відзначив, що російське керівництво розуміє, що за такої ситуації у України залишаться важелі тиску на РФ.
Сімонов відзначив, що будівництво "Південного потоку" досить дороге для Росії, але керівництво РФ піде на такі витрати, якщо не буде досягнуто відповідних домовленостей.