Під загрозою 90% ринку збуту українського ріпака
Нові вимоги до сировини для біопаливної промисловості в ЄС, які набирають чинності з липня 2010 року, можуть покласти край експорту ріпаку з України в ЄС.
Таку думку висловили в асоціації "Український клуб аграрного бізнесу", повідомляє агентство "ЛІГАБізнесІнформ".
За даними УКАБ, ЄС є одним з основних виробників та імпортерів біодизеля у світі. При цьому сировиною для виробництва біодизеля в Європі є рапсова, соєва та пальмова олія.
Разом з тим, Україна експортує близько 90% свого ріпака саме до країн союзу.
2008-2009 маркетингового року експортувано у ЄС насіння ріпаку 2,64 млн. тонн на 1,35 млрд. доларів.
Найбільше до Нідерландів - 700 тис. тонн, Бельгії - 431 тис. тонн, Франції - 386 тис. тонн, до Польщі - 237 тис. тонн.
Нова директива ЄС регулює, за словами експертів УКАБ, крім іншого, такі питання як скорочення викидів парникових газів від використання біопалива.
"З 1 липня 2010 року всі експортери повинні представляти докази і документи для сертифікації сировини", - говорить президент УКАБ Алєкс Ліссітса.
Наслідки введення в дію директиви для АПК України, вважає Ліссітса, будуть непередбачувані - подорожчання продукції внаслідок сертифікації, втрати європейського ринку, зникнення ріпака з полів України.
"Для багатьох тисяч виробників ріпаку в Україні 1 липня 2010 р. може стати "чорним четвергом", тому що трейдери для експорту до Європи можуть вимагати відповідні сертифікати у виробників, про які ті й не чули", - каже фахівець.
УКАБ, у свою чергу, звернувся до Міністерства аграрної політики України з проханням у терміновому порядку створити робочу групу з вивчення цього питання, щоб пом'якшити наслідки для аграрного сектора України.