У Тимошенко розповіли, звідки дефляція
Дефляція в Україні у липні 2009 року відносно червня у розмірі 0,1% забезпечена зниженням цін на продукти харчування.
Про це йдеться в коментарі міністра економіки Богдана Данилишина, розповсюдженому прес-службою Мінекономіки.
"Дефляційна динаміка в липні зумовлена здешевленням продуктів харчування на 0,3%, що в результаті великої частки в загальній ваговій структурі споживчих витрат населення (більше 50%) зменшило загальний індекс інфляції на 0,2 процентних пункти", - зазначив міністр.
Зокрема, за його інформацією, ціни на м`ясо і м`ясопродукти знизилися на 1%, на молоко - на 1,2%, сири і м`який сир - на 1,8%, інші молочні продукти - на 0,6%, на овочі - на 6,6%.
Разом з цим, стримуючими інфляцію чинниками також став високий урожай зернових - за даними Мінагрополітики, на 30 липня 2009 року зібрано 26,5 млн. тонн зернових, порівняно з 24,7 млн. тонн 2008 року.
Крім того, всіма категоріями господарств обмолочено 9,5 млн. гектарів ранніх зернових культур, що на 2,1 млн. га більше відповідного періоду минулого року.
Данилишин зазначає, що позитивний вплив надало також зниження цін реалізації сільськогосподарської продукції, відновлення депозитної активності населення, грошова маса протягом липня знизилася на 0,5 млрд. гривень або на 0,1%, готівка в обігу зменшилася на 1,4 млрд. гривень або на 0,9%, також скоротилося споживче кредитування - липень до червня - скорочення по фізособам на 1,9 млрд. гривень або на 0,8%, в цілому з початку року -27,5 млрд. грн. або 10%.
Прискорюючими чинниками інфляції міністр називає підвищення ставок акцизного збору, що привело до підвищення цін на тютюнові вироби на 7,1%.
В результаті, по позиції "алкогольні напої, тютюнові вироби" у липні спостерігалося зростання цін - на 4,4%.
Крім того, негативний вплив на інфляцію зробило зростання цін на світовому ринку нафти і, як результат, на внутрішньому ринку паливно-мастильних матеріалів - 4,7% у липні проти 8,2% в червні.
Також наслідком стало зростання цін на транспортні послуги на 0,5%, як за рахунок автодорожнього транспорту - на 0,4%, так і за рахунок незначного зростання тарифів на залізничні пасажирські перевезення - на 0,3%. Збільшення цін у цілому в розділі "транспорт" склало 1,1%.
Важливим негативним чинником, який вплинув на інфляційну ситуацію, Данилишин назвав зростання вартості цукру на світових ринках і, як наслідок, формування аналогічної тенденції на внутрішньому ринку - на 7,2%.
Серед інших прискорюючих чинників міністр відзначає девальвацію національної валюти до долара (середньомісячний офіційний курс знизився на 0,42% - з 7,616 гривень за долар у червні до 7,648 гривень за долар у липні.
У той же час, зростання споживчих цін стримувалося антиінфляційною політикою уряду і Національного банку, зокрема, через продовження реалізації антиінфляційних заходів, зазначає міністр.
В цілому, траєкторія середньорічного індексу цін (зміна цін до відповідного періоду попереднього року) залишалася спадаючою: зі 125,2% в 2008 році до 117,3% у липні.
Щодо ситуації в регіонах, то у липні в 23 регіонах України, окрім Закарпатської, Київської, Кіровоградської областей і міста Києва, зростання споживчих цін перевищило середнє значення по Україні ("мінус" 0,1%).
Подорожчання продуктів харчування відзначене в 7 регіонах (АР Крим, Луганській, Херсонській, Рівненській, Чернігівській, Житомирській, Миколаївській областях). Ціни в цих регіонах росли в межах 0,6-0,1% (середнє значення по Україні "мінус" 0,3%).
У таких регіонах, як Волинська, Запорізька, Полтавська, Тернопільська, Хмельницька області і м. Севастополь, ціни в липні на продукти харчування залишалися на рівні червня.
Найбільше подешевшали продовольчі товари в Кіровоградській ("мінус" 1,4%), Дніпропетровській ("мінус" 1,3%), Чернівецькій ("мінус" 1%) областях.