Украина: не инновационная экономика или "низкий старт"?
Bloomberg розмістив Україну між Катаром та В'єтнамом на 56 місці з 60. Автори Global Innovation Index, Корнельський університет спільно з навчальним закладом INSEAD та Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (спецагентства ООН) — між Росією і Грузією на 47 місці з 129.
Мінус 4 і 3 позиції в двох рейтингах — показова негативна динаміка, яка вказує зони розвитку України та відкриває нові можливості.
Динаміка України в рейтингу Інноваційних Економік світу не втішна: 2018 — 46 місце, 2019 — вилітає з списку за межі ТОП 50-ти країн на 53 місці, а в 2020 втрачає ще 3 позиції і опиняється на 56-ій позиції.
В цей же час сусідні Польща розмістилась на 25 місці, Угорщина на 28, Румунія — на 32.
Результат України в 2019 році погіршився через низький рівень ефективності освіти та кількості науковців, а цього року найгірші показники продемонстрували низький рівень використання високих технологій та кількість зареєстрованих патентів.
Олег Крот, засновник холдингу TECHIIA:
"Хоч ми з України і можемо спостерігати за зростанням економіки В'єтнаму, сусіда по рейтингу Bloomberg, та самим опинитись поруч — трохи тривожно. Україна межує із досить розвиненими Польщею і Угорщиною, у нас схожий потенціал і географічне розташування і хотілось би докладати зусилля, щоб і в рейтингах розвинутих країн опинятись поруч.
Схоже, лише зусиль бізнесу тут не достатньо. Необхідне більше залучення держави, переймати досвід сусідніх країн, і формувати свою унікальну стратегію розвитку економіки".
Зважаючи на прагнення України до євроінтеграції, цікаве порівняння економік України і Польщі. Після розпаду Союзу Україна і Польща мали рівний старт.
Сьогодні населення Польщі на 4,2 мільйона менше за населення України, але її ВВП у 4,5 рази більший — майже 12 000 доларів. Це невисокий показник для ЄС.
Для порівняння, у Норвегії — 69 500, Німеччині — 36 000, Португалії — 17 500, Румунії — 8 300. В Україні, нагадаємо, — 2 639 доларів.
Україна більша за територією, землі її родючіші, є вихід до моря, географічно країна знаходиться поруч, але економіка в рази слабша. Із урахуванням темпів зростання економіки України в 2018 році, ми доростемо до рівня Польщі за 36 років.
Та зростає не тільки економіка України, а й Польща активно розвивається, тому різниця між ними буде тільки збільшуватись. Якщо задатись метою подолати розрив в стані економіки між Україною і Польщею за рік, то Україна має зрости на 236%. Що ж зробила Польща для свого росту?
Польща побудувала відкриту економіку — в рейтингу економічної глобалізації країна посідає 38 місце з 191. В цьому ж рейтингу Україна знаходиться на 71 сходинці.
Цьому сприяє знаходження Польщі в Європейському Союзі і доступ до ринків більш розвинутих країн. В той час як Україні ЄС виділяє тільки певні квоти на експорт своєї продукції, Польща може вести вільну торгівлю.
Крім того, Польща має можливість здійснювати обмін не лише продуктами, а й технологіями та знаннями. Польща стала своєрідним BPO (business process outsourcing) хабом в Східній Європі — об'єм ринку вимірюється мільярдами євро.
Дмитро Овчаренко, СЕО BPO компанії Alcor:
"Маючи прямий доступ до найрозвинутіших країн Європи, якісну систему освіту і порівняно невисокі за європейськими мірками зарплати, Польща створила оптимальні умови для розвитку тут BPO компаній.
Україна має ще вигідніші позиції, більше обізнаних спеціалістів і нижчі зарплати, ніж Польща. Та наш розвиток залежить і від інших факторів — насамперед стабільного законодавcтва та захисту прав інвесторів. І це наші зони розвитку".
Порівняння Польщі і України взято як приклад, хоча, перша не є державою, де створено найкращі умови для ведення бізнесу. Разом із тим, інвестиції в Польщу в рази перевищують інвестиції в Україну.
"Світова глобалізація і відкритість країн штовхає інвесторів обирати ті локації, де їх вкладення будуть захищені, а винаходи можуть бути запатентовані чи принаймні мати ознаки авторського права.
В України добре склалось із підготовкою винахідників, науковців та ІТ-розробників і це є нашою сильною стороною. Одних заяв про "няньок" для інвесторів замало — потрібно знайти проекти для них, створити відповідні умови і забезпечити безпеку цих інвестицій", — додає Олег Крот.
Рейтинги відображають бачення місця України світовою спільнотою. І вони — найкраща підказка на що слід звернути нам увагу.
Реформи в сфері освіти, підвищення рівня захисту прав інтелектуальної власності, забезпечення гарантій інвесторам — ось тільки кілька напрямів, покращення яких вплине на економіку держави, привабить закордонних інвесторів та компанії, що відкриватимуть тут R&D центри, і зупинить витік науковців, винахідників та спеціалістів до інших країн.