Українська правда

ПриБЮТкова частина БЮТжету

Міністри сиділи півколом на сцені і нудьгували. На великому екрані було чітко видно, як довкола обличчя прем’єрки літала настирлива вереснева муха. Але жвава міміка чиновниці, яка презентувала держбюджет-2010, не давала сісти їй на обличчя.

Юлія Тимошенко намагається позбутися іміджу популістки. Під час презентації урядового проекту державного бюджету вона наполегливо наголошувала, що сильно підвищити соціальні виплати в час кризи неможливо, і що її проект має стати бюджетом розвитку. Тобто, основні кошти мають піти на проекти інфраструктури та інновації.

У вівторок, як і півроку тому на зустрічі Кабміну з підприємцями, міністри сиділи півколом на сцені і нудьгували. Цього разу декому з них у кінці заходу таки довелося взяти слово. В центрі розташувався тріумвірат із "трьох Т" - Турчинов-Тимошенко-Томенко.

На великому екрані в центрі зали було чітко видно, як довкола обличчя прем'єрки літала настирлива вереснева муха. Але жвава міміка чиновниці не давала сісти їй на обличчя. Тим часом міністр праці та соціальної політики Людмила Денисова весь час щось нотувала, а також переглядала роздруківку урядової презентації.

На початку Тимошенко розповіла, як їй вдається виконувати нинішній бюджет. Мовляв, промисловість уже почала зростати, у липні відносно січня 2009 року цей показник склав 19,6%. А влітку вдалося подолати інфляцію - її показник у серпні був найнижчий з 2003 року.

"Ми, коли входили в кризу, вважали, що показник безробіття буде для України убивчим. Але вже у березні ми почали бачити позитивний розвиток цього показника. Ми побачили, що підприємства повертають людей на роботу. Саме тому ми розраховуємо, що до кінця 2009 року повернемося на той рівень безробіття, з якого починалася криза", - хвалилася прем'єрка.

Справді, у лютому 2009 року безробіття досягло максимуму - 906 тисяч осіб, а до вересня, за офіційними даними, цей показник скоротився до 606 тисяч осіб.

Аби уникнути підозр у маніпулюванні інформацією, Тимошенко почала сама викривати необ'єктивні цифри на слайдах.

"Це зростання у будівельній промисловості не означає здачі об'єктів в експлуатацію. Здається, їх набагато менше", - пояснювала вона, натякаючи, що це ж криза - хто ж тут може бути винуватий.

Прем'єр визнала, що дефіцит бюджету-2009 буде вищим за заплановані 2,96%, але це, за її словами, у кілька разів менше, аніж у США, Великій Британії, Росії чи Японії. З цими країнами вона порівнювала і деякі інші показники - саме ті, що були на її користь.

Деякі інші дані вона воліла порівнювати з докризовим 2007 роком, коли у Кабміні ще засідав Віктор Янукович. Зокрема, суми, спрямовані на підтримку аграрного сектору або фінансування Міністерства оборони, 2009 року були більшими.

Космічний бюджет

Якби усі заплановані на 2010 рік бюджетні кошти реально надійшли до державної скарбниці, напевно, це був би ідеальний бюджет. Він передбачає прогрес і у соціальній, і в інноваційній сферах.

Тимошенко запланувала невелике зростання мінімальної зарплати - на 16,3%, порівняно з очікуваним зростанням індексу споживчих цін на 9,7%. Зате великі, за словами прем'єрки, кошти спрямовуються до бюджету розвитку.

Проект передбачає спрямувати 27 мільярдів гривень у стабілізаційний фонд і ще 45 мільярдів гривень - на державні гарантії за кредитами. Таким чином планується підтримати проекти, пов'язані з "Євро-2012", програми енергозбереження і проекти космічної галузі, на яких було зроблено додатковий наголос.

Щодо енергозбереження, то котельні, які досі працюють на газі, а їх в Україні 67%, планується перевести на вугілля, торф та солому. Тобто, впровадити ті ідеї, якими комунальники хворіють уже років п'ять, але реалізувати через брак коштів не можуть.

Щоправда, прем'єрка не уточнила, куди вона планує подіти вивільнені обсяги газу обсягом приблизно у 11 мільярдів кубометрів на рік, які Україна зобов'язана закуповувати у Росії. Очевидно, сподівається таки стати президентом і домовитися з Кремлем про скасування принципу "бери або плати".

Всього у фонді енергозбереження - 3,2 мільярда гривень. Ці кошти будуть розподілятися без участі Верховної Ради, за прямими вказівками уряду.

Напевно, на цю тему між політиками буде чимало суперечок. Особливо якщо врахувати, що під енергозберігаючими проектами слід розуміти такі різні напрямки, як закупівля світлодіодних ламп та добудова енергоблоків на Хмельницькій АЕС.

Цікаво, що цей фонд має наповнюватися переважно за рахунок продажу квот на викиди парникових газів.

Після Тимошенко слово взяв міністр економіки Богдан Данилишин, який розповів небагато нового. Зате муха миттю перелетіла до нього.

А коли на те місце вийшов виконувач обов'язків міністра фінансів Ігор Уманський, почали звучати конкретні цифри. Муха знудилася і полетіла повз фотографів і автора цих рядків до виходу.

"У нас молодий міністр фінансів, але перший його бюджет, який він готує на 2010 рік, мені здається, є достойним", - прокоментувала Юлія Тимошенко.

"Наживка" для місцевих рад

Про прибуткові статті бюджету члени Кабміну вирішили особливо не теревенити. Уманський коротко зазначив, що основні джерела надходження коштів традиційні. А плани отримати 285 мільярдів гривень прибутку порівняно з 324 мільярдами витрат Кабмін ухвалив, виходячи з певних припущень.

Зокрема, при створенні бюджету враховувалося, що світова ціна на метал зросте на 5-8%, на нафту - до 70 доларів за барель, а валютний курс у середньому складе 7,5 гривні за долар.

У такому разі Уманський запланував безробіття на рівні 8,1%, зростання ВВП - на 3,7%, зокрема сільського господарства - на 6% порівняно з 2009 роком.

Під час виступу заступника міністра фінансів Анатолія Мярковського міністри вже остаточно розслабили обличчя, що були зосереджені під час виступу Тимошенко, і стали масово перешіптуватися. А тимчасом чиновник розповідав про "родзинку" бюджету - передачу 65% коштів зведеного бюджету на місцевий рівень.

Цього планується досягнути, перш за все, завдяки бюджетному кодексу, прийнятому Верховною Радою і заветованому президентом Віктором Ющенком іще у липні.

Окрім того, місцевим бюджетам, особливо сільським, планується надавати додаткові трансферти, а також відрахування із спецфонду на інфраструктурні проекти.

Цю передвиборчу "наживку" прем'єрка просуває вже кілька місяців, пояснюючи її тим, що сільські ради тепер почнуть будувати дороги та лікарні. Але це та інші положення бюджету можуть бути скасовані президентом, який вважає закладені у бюджет прогнози нереальними.

Утім, Юлія Тимошенко таки всерйоз вирішила з 2010 року зайнятися інвестуванням у розвиток.

"Буде прийнятий бюджет, чи він не буде прийнятий, в абсолютно законний конституційний спосіб діятиме постанова уряду, яка цілком і повністю сповідує концепцію цього бюджету", - запевнила вона.

А взагалі, зізнається чиновниця,  бюджет може бути затверджений після виборів.

"Після президентських виборів, у лютому 2010 року, ми і щодо бюджетного кодексу вето відкличемо, і бюджет приймемо і підпишемо, і країна почне логічно працювати на рівні Нацбанку, тому що, безумовно, буде змінено керівництво докорінно", - сіє надію прем'єр.

Так чи інакше, Тимошенко ще раз показала, що "вона працює". Правда, ефективність цієї праці зможуть оцінити далеко не всі.

Тимошенко уряд газ ВВП