Уся енергетична рать. Як попри гучні корупційні скандали Галущенко збільшує свій вплив на енергетику України

Уся енергетична рать. Як попри гучні корупційні скандали Галущенко збільшує свій вплив на енергетику України

На тлі корупційних скандалів навколо оточення міністра енергетики Германа Галущенка влада дозволяє йому і далі збільшувати свій вплив на енергетичну галузь.
Середа, 4 вересня 2024, 15:00 -

Цей тиждень ознаменувався двома знаковими відставками в українській енергетиці.

2 вересня посаду втратив голова "Укренерго" Володимир Кудрицький, зняття якого команда міністра енергетики Германа Галущенка добивалася останні кілька років.

Наступного дня був звільнений заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма, який зокрема курував енергетику і приклав руку до багатьох процесів та призначень у цій галузі.

На тлі цих кадрових змін свій і без того величезний вплив на енергетику може збільшити міністр енергетики Галущенко, оточення якого останнім часом не раз потрапляло в гучні корупційні скандали.

Реклама:

Звільнення Кудрицького

У понеділок наглядова рада "Укренерго" проголосувала за звільнення голови правління компанії Володимира Кудрицького. Де-факто це рішення вище військово-політичне керівництво країни ухвалило на Ставці Верховного Головнокомандувача 30 серпня, але його юридична реалізація відбулася на початку цього тижня.

Як розповідають співрозмовники ЕП, на засіданні Ставки звільнення Кудрицького добивалися міністр енергетики Герман Галущенко та на той момент заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма.

Формальним приводом для звільнення керівника оператора системи передавання електроенергії став начебто "недостатній захист об’єктів "Укренерго" та, як наслідок, проблеми з електрикою, що виникли після російського обстрілу 26 серпня. Сам Кудрицький таку причину своєї відставки заперечує.

Впоратися з наслідками того обстрілу не вдається досі. Через масштабні пошкодження в країні десять днів запроваджуються аварійні та планові відключення електроенергії.

Для людей, що стежать за процесами в українській енергетиці, звільнення Кудрицького не могло стати великим сюрпризом, адже спроби Галущенка змінити менеджмент у системному операторі почалися наприкінці 2021 року. Однак тоді під тиском міжнародних партнерів цього вдалося уникнути.

Після початку великої війни це питання відійшло на другий план, принаймні в публічному просторі атак на голову "Укренерго" стало менше. Вони поновилися у 2023 році, а пік медійної кампанії проти Кудрицького припав на останні місяці перед звільненням.

Величезна кількість публікацій у медіа і Telegram-каналах-"мільйонниках" засвідчила, що в українській енергетиці немає більшої проблеми, ніж голова "Укренерго".

 
Міністр енергетики Герман Галущенко кілька років чекав на звільнення голови "Укренерго" Володимира Кудрицького

У підсумку все завершилося очікувано. Після доповіді Шурми та Галущенка на Ставці президент Володимир Зеленський, керівники військових та силових відомств вирішили звільнити Кудрицького. Йому запропонували написати заяву за власним бажанням, але він відмовився та ініціював засідання наглядової ради. Лише цей орган за законом має повноваження ухвалювати рішення про звільнення голови правління "Укренерго".

Попри застереження міжнародних партнерів – ЄБРР, IFC та посла ЄС в Україні – наглядова рада компанії, яка складається з шести осіб, чотирма голосами "за" та двома "проти" звільнила Кудрицького.

Наступного дня двоє незалежних членів наглядової ради, які голосували проти такого рішення, заявили про політичний тиск та дострокове припинення своїх повноважень.

"Ми вважаємо, що рішення про дострокове звільнення керівника "Укренерго" є політично вмотивованим і, за результатами представленого звіту, для нього не має жодних обґрунтованих підстав.

Порушення принципів корпоративного управління та ухвалення рішення про звільнення керівника без доказу неналежного управління є неприйнятним і може позначитися на подальшій співпраці "Укренерго" з операторами-членами ENTSO-E", – ідеться в заяві Данієля Доббені та Педера Андерсона.

Хто може очолити "Укренерго" та до чого тут Галущенко

Під час засідання наглядової ради "Укренерго" в. о. голови правління компанії призначили її чинного члена правління Олексія Брехта. Він відповідає за експлуатацію, відновлення та розвиток високовольтної інфраструктури. Тоді ж вирішили провести конкурс на заміщення посади голови компанії.

Щоправда, досвід останніх призначень в енергетиці свідчить, що в окремих випадках конкурси на посади в ключові державні підприємства з мільярдними оборотами можуть бути формальністю, а крісла отримують заздалегідь визначені особи. Кілька яскравих прикладів таких призначень – трохи нижче.

Ще до звільнення Кудрицького серед учасників ринку почалися розмови, що Галущенко проводить співбесіди з потенційними кандидатами на голову правління системного оператора.

За даними співрозмовників ЕП, серед кандидатів найбільші шанси мають гендиректор енергетичної біржі "Оператор ринку" Олександр Гавва, голова наглядової ради цієї біржі Дмитро Олефір та керівник ДП "Гарантований покупець" Артем Некрасов. Усі вони, за свідченням гравців ринку, близькі до Галущенка.

Сплутати карти Галущенку може скандал із звільненням двох незалежних членів наглядової ради "Укренерго" та увага до конкурсу з боку міжнародних партнерів.

Якщо задум міністра реалізується, то під його контролем опиняться майже всі ключові державні енергетичні активи країни. Навіть ті, які за законом мають бути незалежними від політичного впливу.

Уся енергетика – в одних руках

Однією з останніх яскравих ротацій в енергетичному секторі стала зміна керівника енергетичного регулятора – Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Замість Валерія Тарасюка 2 серпня її очолив Юрій Власенко, який з травня 2021 року працював першим заступником Галущенка.

Призначення голови НКРЕКП має відбуватися на "закритому засіданні шляхом таємного голосування", проте ім’я нового очільника регулятора ЕП повідомила за день до засідання.

Інтрига в цьому питанні зникла одразу після того, як міністр енергетики довів кількість лояльних до себе членів комісії до чотирьох (з шести), що дало йому змогу впливати на колегіальні рішення НКРЕКП.

Директор Energy Community Артур Лорковскі не раз заявляв на необхідності незалежного регулятора як одній з ключових умов вступу України в ЄС. "НКРЕКП має діяти абсолютно вільно та ухвалювати автономні рішення, не озираючись на посади та прізвища", – говорив Лорковскі.

Приклад "незалежності" іншого важливого органу – Держатомрегулювання – громадськість побачила 17 червня на засіданні парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, де розглядалося питання добудови блоків на Хмельницькій АЕС.

Під час доповіді голови Держатомрегулювання Олега Корікова щодо ядерної та радіаційної безпеки будівництва блоків на старих конструкціях Галущенко втрутився і звернувся до Корікова: "Мова йде про те, чи можна будувати зараз на цій конструкції. Просте питання, яке вам задали. А ви, бл*, якусь ху*ню, вибачте, якусь фігню несете".

Під впливом міністра також перебуває оператор усіх атомних електростанцій країни компанія "Енергоатом", з якої Галущенко перейшов на роботу в Міністерство енергетики.

Лояльні до міністра менеджери очолюють компанії "Гарантований покупець" та державну біржу "Оператор ринку". Підприємствами керують Некрасов та колишній радник Галущенка Гавва. Обох опитані ЕП учасники ринку називають потенційними претендентами на посаду голови "Укренерго".

Ще один цінний актив під контролем міністра – "Українські розподільчі мережі" (УРМ). Цей холдинг контролює пакети акцій державних операторів систем розподілу або так званих обленерго. Мова про володіння мажоритарними пакетами акцій "Хмельницьк-", "Миколаїв-", "Запоріжжя-", "Тернопіль-", "Черкаси-", "Харків-" та 25% "Сумиобленерго".

Згодом в УРМ планували передати арештовані акції ще п’яти обленерго, які через "довірених осіб" належать росіянам Олександру Бабакову, Євгену Гінеру та Міхаілу Воєводіну. Ідеться про "Херсон-", "Кіровоград-", "Житомир-", "Рівне-" та "Чернівціобленерго".

Так само Галущенко контролює генеруючу компанію "Центренерго", державні вугільні шахти та Державну інспекцію енергетичного нагляду.

Свого часу міністр енергетики ініціював призначення свого заступника Миколи Колісника в керівництво компанії "Оператор ГТС", яка відповідає за транзит російського газу через Україну. Тоді цей процес вдалося зупинити завдяки позиції міжнародних партнерів.

Утім, згодом тодішній керівник компанії Сергій Макогон таки втратив посаду, а на його місце призначили Дмитра Липпу, який до цього разом з Ростиславом Шурмою працював у "Метінвесті" Ахметова.

Той конкурс на посаду голови "Оператора ГТС" учасники ринку охрестили "липовим", оскільки його переможець, як і у випадку з головою НКРЕКП, був заздалегідь відомий.

За ініціативи Шурми та Галущенка був створений державний трейдер "Енергетична компанія України", який очолив колишній менеджер Ахметова Віталій Бутенко.

Уже звільненому заступнику голови Офісу президента належала й ідея створення так званого МегаПУПА – компанії, під дахом якої за аналогією з УРМ планували зібрати шість державних постачальників електроенергії населенню. Цей задум до кінця не довели і всі ПУПи наразі керуються окремо.

 
Колишній заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма
фото дмитра ларіна

Заступник Андрія Єрмака також погоджував призначення Сергія Корецького на посаду керівника найбільшої нафтовидобувної компанії "Укрнафта" та Кременчуцького ПНЗ після того, як вони від групи "Приват" Ігоря Коломойського перейшли в держвласність під управління Міноборони.

Таким чином, з великих енергетичних активів поза впливом Шурми залишився лише "Нафтогаз", керівник якого Олексій Чернишов має прямий доступ до Зеленського і не потребує посередників.

Кому перейде функціонал Шурми

Оскільки Шурма тривалий час відповідав в Офісі президента за енергетику, вважається, що його стосунки з Галущенком до останнього були робочими, але це не так.

"Коли все починалося, міністр сприймав Шурму як начальника, але з часом він почав набирати вагу, знав, куди і з чим заходити в обхід Ростислава. Поступово все змінювалося, а в останні місяці відносини між ними були не дуже, можливо, навіть краще підходить слово "конфліктні", – розповідає співрозмовник ЕП в уряді.

Після звільнення Шурми залишається відкритим питання, хто прийде на його місце та як зможе розпорядитися функціоналом, який передається разом з посадою.

Народний депутат Ярослав Железняк припускає, що Офіс президента після відставки Шурми може скоротити його функцію. "У такому випадку ці повноваження можуть перейти Галущенку, що на тлі останніх корупційних скандалів лише збільшить його вплив", – каже співрозмовник ЕП в парламенті.

* * *

Останнім часом люди з оточення міністра енергетики потрапили в корупційні скандали. Вони стосуються вручення підозр від НАБУ його ексзаступнику Максиму Немчинову, чинному на момент вручення підозри заступнику Олександру Хейлу та Костянтину Логвиненку, ексголові "Харківобленерго", яке входить в УРМ та підпорядковане Міненерго.

Співрозмовник ЕП в Кабінеті міністрів вважає, що на місце Шурми точно призначать заступника, відповідального за економіку. Проте це не означає, що він куруватиме енергетику так само, як попередник.

"В Офісі президента точно має бути заступник, який відповідатиме за економіку: від "аграрки" та екології до енергетики. Інше питання – наскільки він буде професіоналом і чи захоче та зможе в це заглиблюватися.

Енергетика в Україні – дуже цікава сфера. Коли починаєш нею займатися, виявляється, що "сюди дивитися не можна", "сюди лізти не можна" чи "краще не лізти". Тоді в посадовців виникає бажання заплющити очі на певні процеси. Не знаю, наскільки новий заступник буде активним", – підсумував співрозмовник в уряді.

Реклама: