"Африка – регіон, де Україна заробляє реальні гроші" – Посол України в Єгипті
На початку жовтня стало відомо, що завдяки "зерновому коридору" експортовано майже 1 млн тонн аграрної продукції в країни Африки.
Україна започаткувала нову логістичну політику щодо Африканського континенту. Про це Володимир Зеленський заявив у червні на засіданні Бюро Асамблеї Африканського Союзу.
На початку жовтня стало відомо, що завдяки "зерновому коридору" експортовано майже 1 млн тонн аграрної продукції в країни Африки попри морську блокаду та часткову окупацію Росією чорноморських та азовських портів.
Південний континент сьогодні – один із пріоритетних стратегічних напрямків зовнішньої політики.
До початку війни 13,3% українського експорту агропродукції належали саме країнам Африки. Головний торговельний партнер – Єгипет.
Україна постачала зерно, жири, олії тваринного та рослинного походжень, чорні метали, руду, шлаки, золу. Однак це лише верхівка айсберга можливостей економічного партнерства з третім континентом світу.
Про розвиток африканського напрямку, диверсифікацію експорту в умовах морської блокади та потенціал для українського бізнесу говоримо з Послом України в Єгипті Миколою Нагорним.
— Чи зможемо ми завдяки Африці компенсувати експортні втрати на інших ринках, які завдала країні війна?
— Африка як континент з населенням близько 1,3 млрд, у країнах якого тривають динамічні процеси урбанізації, економічної інтеграції, розбудови транспортної інфраструктури, лібералізації торговельних режимів, – надзвичайно перспективний ринок для української продукції та послуг.
А Єгипет, який справедливо називають воротами Африки, у кінці 2021 року став нашим найбільшим торговельним партнером на цьому континенті.
Вартість українського експорту до країн регіону перевищує вартість імпорту, тобто це регіон, де Україна заробляє реальні гроші.
Загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та Єгиптом у 2021 році становив 2,43 млрд дол, причому експорт українських товарів становив 1,95 млрд дол, а послуг – 183 млн дол.
Ми експортували в цю країну зерно – 71,3% від загального обсягу експорту, чорні метали – 10,2%, соняшникову олію – 4,4%. Можна впевнено сказати, що існує значний потенціал для нарощування співпраці, і наше завдання – забезпечити умови для реалізації цього потенціалу.
— Як діяти бізнесу в умовах блокади та окупації Росією чорноморських та азовських морських портів України?
— Як і прогнозувалося, показники двосторонньої торгівлі у 2022 році будуть значно скромнішими з огляду на ці логістичні проблеми.
Для збереження і зміцнення економічних позицій у Єгипті та інших африканських країнах Україні необхідно працювати над диверсифікацією структури експорту товарів та послуг. Потрібно збільшувати кількість товарів та послуг з високою часткою доданої вартості.
Перспективними напрямками є ІТ-сфера – цифровізація, штучний інтелект, електронне урядування; освіта; інжиніринг – проєктування промислових об’єктів, модернізація виробничих та енергетичних потужностей; надання сервісних послуг – обслуговування авіаційного парку.
Великий потенціал має продукція машинобудування, суднобудівної та вагонобудівної галузей.
— Як розвиваються країни Африки у 2022 році, які тенденції відзначите?
— Африка – континент з найбільш динамічними урбанізаційними процесами у світі. Упродовж останніх 50 років міське населення подвоїлося: зросло з 19% до 39%.
На континенті відбуваються цікаві інтеграційні процеси для досягнення сталого та інклюзивного соціально-економічного розвитку, трансформації держав, гендерної рівності.
Одним з них є створення Африканської континентальної зони вільної торгівлі (AfCFTA). Угода про AfCFTA – це багатоплановий договір, що охоплює торгівлю товарами та послугами, інвестиції, права інтелектуальної власності та політику в галузі конкуренції.
Недавно було офіційно заявлено про початок роботи в режимі AfCFTA семи держав: Єгипту, Гани, Кенії, Камеруну, Маврикію, Руанди і Тунісу.
В економічному плані угода спрямована на сприяння промисловому розвитку шляхом диверсифікації та налагодження регіональних ланцюгів створення доданої вартості, розвитку сільського господарства та забезпечення продовольчої безпеки.
Трансформація держав відбуватиметься завдяки континентальним ініціативам: Промисловому розвитку Африки, Програмі інфраструктурного розвитку Африки, Плану дій з форсування міжафриканської торгівлі, Програми всебічного розвитку африканського сільського господарства.
Є також ініціативи, які включають Єдиний африканський ринок повітряного транспорту та вільне пересування людей.
— Які переваги Африки для України, на відміну від інших континентів?
— Наразі Африка являє собою масштабну платформу для інвестицій, де майже всі сфери потребують розвитку: аграрна сфера, сільськогосподарські технології та виробництво добрив, спорудження об’єктів транспортної та енергетичної інфраструктури, будівництво і виробництво будівельних матеріалів, авіабудування, машинобудування, медицина, освіта.
Заснування спільних підприємств та організація виробництва на території Африканської Республіки Єгипет може надати українським компаніям доступ до ринку обсягом майже 1,3 млрд споживачів та сукупним ВВП понад 2,6 трлн дол.
Слід зазначити, що в разі досягнення відповідного рівня локалізації виробництва товар розглядається як виготовлений в Єгипті і має право на безмитне пересування територією республіки та в межах економічних інтеграційних об’єднань – країнами Африки та більшістю арабських країн.
Надзвичайно актуальним на даному етапі є започаткування з єгипетською стороною переговорів щодо укладення угоди про надання преференційних умов доступу до ринків сторін (Preferential Trade Agreement, PTA).
Укладення PTA сприятиме лібералізації торгівлі і дозволить встановити певний правовий режим для інвестування.
— З чим пов’язане економічне та соціальне зростання африканських країн, і що воно обіцяє нам?
— За різними оцінками, на Африканському континенті зосереджено близько 30% природних ресурсів світу.
Зокрема – 69% світового виробництва платини, 62% світового виробництва кобальту, 40% золота, 34% алмазів, 30% марганцю, 43% паладію, третина запасів урану, 11% світових запасів нафти.
Не менш важливим ресурсом є людський потенціал – молоде населення, кількість якого стрімко зростає. Мінеральні, рослинні ресурси континенту і дешева робоча сила приваблюють основних світових гравців.
Африканський континент є перехрестям політичних та економічних інтересів США, КНР, Індії, рф, Франції, Великої Британії, Нідерландів, Іспанії, Португалії.
Як розвивати партнерство з континентом в умовах війни та на які галузі варто звернути увагу українському бізнесу - розповідає Посол України в Південно-Африканській Республіці, Ботсвані і Мозамбік Любов Абравітова.
— Чим Африка приваблива для України?
— Розвиток економічних стосунків з африканським континентом є пріоритетом політики провідних країн світу.
Якщо абстрагуватися від цифр та економічних показників, подивитися на мапу світу і згадати історію, то ми побачимо, що це велетенський континент з розмаїттям природних зон, культур та політичних систем, з яким варто проводити діалог на всіх можливих рівнях – від особистих та горизонтальних зв’язків до міжурядових угод.
Щодо економічного аспекту цієї привабливості: Південна Африка може зацікавити український бізнес розвиненою логістичною інфраструктурою і міцними політичними та економічними позиціями в регіоні, що важливо для України як потенційного партнера для виходу на ринки інших країн.
Також варто взяти до уваги збільшення ринку споживання завдяки постійному зростанню кількості населення десяти країн відповідальності Посольства: ПАР, Ботсвани, Мозамбіку, Есватіні, Замбії, Зімбабве, Лесото, Мадагаскару, Маврикію та Намібії, які загалом мають населення понад 160 млн.
— Які перспективи відкриває партнерство з країнами Африки для України в умовах війни?
— Першочерговим є питання солідарності африканських країн з Україною в нашій боротьбі за демократію з тоталітарною імперіалістичною державою.
Одним з пріоритетів є забезпечення підтримки з боку країн, які досі голосують проти резолюцій в рамках ГА ООН та інших міжнародних організацій або утримуються.
Варто також акцентувати увагу на питанні продовольчої безпеки. Воно особливо гостре для багатьох країн континенту, у тому числі для ПАР.
Продовольча криза вже почалася: у 2021 році світові ціни на продукти харчування досягли десятирічного рекорду та продовжують стрімко зростати із розгортанням російської війни в Україні.
Аналогічна ситуація з пальним, що призведе до зростання цін на всі товари. Це пов’язано з тим, що Україна та Росія є ключовими країнами для забезпечення глобальної продовольчої безпеки. Вони експортують близько 25% усієї пшениці та 67% усієї соняшникової олії.
Разом з тим, ми розуміємо, що вже зараз слід планувати стосунки зі світом, у тому числі з Африкою, на той час, коли наші Збройні Сили здобудуть перемогу у війні.
Тож ми розглядаємо можливість залучення деяких країн до повоєнних проєктів відновлення України, наприклад, з будівництва та відбудови інфраструктури.
— На які галузі слід звернути увагу українському бізнесу в напрямку економічного партнерства з країнами Африки?
— Я б порадила тримати в полі зору IT, суднобудування та гірничу промисловість. Сподіваюся, незабаром ми активізуємо співпрацю за цими напрямками, і український бізнес гідно представлятиме нашу країну в Африці.
Ресурси для українських експортерів
Для дипломатичного сприяння українським підприємцям, які хочуть вийти на ринки регіону, МЗС України започаткувало сервіс Nazovni.
Там можна заповнити заявку на сприяння виходу на експорт та обрати бажані послуги з переліку. Далі економічні дипломати з посольств обраних країн опрацюють запит і нададуть відповідну інформацію, контакти потенційних партнерів.
За словами директорки сервісу Лори Поліщук, наразі створено 82 запити в десять африканських країн. З них 26 українських експортерів уже отримали зворотний зв’язок та почали перемовини про співпрацю.
"Кількість заявок на платформі і різноплановість сфер, а це не тільки сільське господарство, легка та важка промисловість, а й косметична та фармацевтична галузі, геосканування, послуги з дизайну, виробництво солодощів і натурального каміння, показує, що Африка є для нас цікавим регіоном. Посольства готові підтримувати український бізнес у прагненні вийти на африканські ринки", – зазначає Лора Поліщук.
Згодом на платформі запустять функціонал Nazovni.Expo, який інформуватиме про виставкові заходи у сфері українсько-африканських стосунків та лояльні умови участі в них.