Страховка від COVID: скільки можуть отримати хворі на коронавірус
Коронавірус сприяв появі нових страхових продуктів на ринку. Що це за страхові програми, як вони можуть допомогти туристам, медикам, індивідуальним та корпоративним клієнтам, і кого компанії не страхують.
Пандемія коронавірусу не тільки змусила компанії класичного страхового ринку переорієнтуватися на віддалену роботу, а й підштовхнула до розробки нових страхових продуктів.
В умовах зростання кількості COVID-інфікованих дедалі актуальнішою стає страховий захист.
Пандемія без кордонів
Покриття страхових ризиків, пов'язаних з COVID-19, уперше з'явилося в туристичних полісах.
Хоча до кінця березня вільне пересування між країнами майже зупинилося, були випадки, коли українцям потрібно було потрапити за кордон.
У таких ситуаціях країни вимагали, щоб страховка покривала випадки захворювання на коронавірус. Уже влітку низка курортних країн відкрила для українців кордони, тому попит на страховки з покриттям COVID-19 збільшився.
Тепер покриття від коронавірусу мають усі ключові гравці на ринку страхування при виїзді за кордон.
У деяких компаніях включення нової опції не вплинуло на вартість туристичного поліса.
За словами заступника голови правління компанії "Інго" Сергія Майстренка, витрати на первинну діагностику, ПЛР-тестування на коронавірус за кордоном і вимушену обсервацію в країні перебування включені в базовий пакет туристичної страховки.
Під час тривалого перебування на стаціонарному лікуванні "Інго" покриває медичні витрати застрахованої особи в обсязі до 5 тис дол або євро протягом 7-15 діб після закінчення дії договору.
Низка компаній усе ж збільшили вартість страховки на 15-25%, однак додали в покриття нові опції, крім захисту від COVID-19. Наприклад, в ARX поліси для мандрівників подорожчали на 20%.
"Ми стали оплачувати лікування при зараженні не тільки коронавірусом, а й іншими небезпечними інфекціями, хоча раніше вони були винятком в таких договорах", – пояснив заступник голови правління компанії В'ячеслав Гавриленко.
Влітку в договорах страхування для тих, хто виїжджає за кордон, почала з'являтися опція страхування від ризику невиїзду в разі отримання позитивного тесту на COVID-19.
Аналогічна опція діяла до введення безвізового режиму з країнами шенгенської зони. Якщо туристу відмовляли у видачі візи, то страхова компенсувала вартість туру. Зараз якщо в туриста позитивний тест на коронавірус і він не може поїхати відпочивати, то страхова компенсує вартість неотриманої послуги.
"Ця опція теж безкоштовна. За нею встановлена страхова сума в межах 100 тис грн", – пояснює Майстренко.
Включаючи цю опцію в страховку, потрібно бути уважним.
Кейс. Наприклад, у відпустку повинна поїхати сім'я – батьки і двоє дітей. Батьки отримали позитивні результати тестів, діти – негативні.
З одного боку, діти не можуть поїхати відпочивати без батьків. З іншого – страхова компанія компенсує вартість туру тільки для застрахованих з позитивним результатом тесту, тому має повне право відмовити в компенсації вартості поїздки дітей.
У СК "Вусо" крім базового покриття від коронавірусу туристам пропонують розширений захист "Стоп COVID", який передбачає оплату карантинних заходів протягом 14 днів, якщо в туриста позитивний ПЛР-тест, але захворювання проходить безсимптомно.
За словами директора департаменту андеррайтингу та врегулювання особистих видів страхування компанії Світлани Дяченко, страхова також оплачує два контрольні ПЛР-тести і квитки в Україну, якщо турист пропустив плановий рейс через захворювання або карантин.
Вартість цієї опції залежить від віку туриста та країни перебування і становить 1,12-1,7 дол за кожен день подорожі.
Добровільне страхування врятує не всіх
Багато українців, які застраховані за програмою добровільного медичного страхування (ДМС, корпоративні договори, укладені з ініціативи роботодавця), зіткнулися з тим, що страховики відмовляли в компенсації витрат на лікування, хоча первинні симптоми захворювання були схожі на класичну ГРВІ.
У страхових компаніях пояснюють: COVID-19 є винятком із стандартного договору добровільного медичного страхування. Найчастіше компанії посилаються на те, що COVID-19 належить до особливо небезпечних інфекцій: 25 лютого 2020 року МОЗ внесло відповідні зміни у свій документ від 1995 року.
Однак найчастіше у них немає підстав для відмови в лікуванні пацієнтів до моменту встановлення діагнозу COVID-19.
"Часто виникають запитання. Коли застрахований захворів, у нього всі ознаки ГРВІ, але на ПЛР-тест він записаний через кілька днів, а на результат можна чекати сім-десять днів. Формально ми зобов'язані гарантувати йому лікування, поки діагноз COVID-19 не підтверджений", – розповідає співрозмовник з однієї з компаній.
У таких ситуаціях компанії беруть кілька днів на ухвалення рішення, чекаючи результатів тесту. Якщо він позитивний, відмовляють застрахованій особі в компенсації, але бувають і винятки.
Співрозмовнику ЕП компанія "Провідна" компенсувала 2 тис грн на придбання ліків, хоча його результат ПЛР-тесту був позитивним.
"Страхова спочатку мені відмовила, посилаючись на перелік МОЗ, але через п'ять днів попередньо підтвердила страхову виплату. Правда, грошей я ще не отримав. Однак деяким моїм колегам вони відмовили", – розповідає співрозмовник.
Щоб уникнути непорозумінь, страхові компанії пропонують роботодавцям включити опцію страхування від COVID-19 у стандартну програму ДМС.
"У рамках корпоративного ДМС ми надаємо можливість за доплату розширити покриття стандартних програм і цим ризиком. Є різні варіанти: у кожному конкретному випадку вони обговорюються з клієнтом", – пояснює ЕП директор департаменту добровільного медичного страхування СК "Арсенал страхування" Вікторія Чорна.
У СК "Інго" включити в поліс ДМС амбулаторне лікування COVID-19 з лімітом виплат до 3 тис грн на людину можна за 300-400 грн, а стаціонарне лікування з лімітом 20 тис грн – за 200-250 грн.
За словами Майстренка, на вартість впливають такі чинники: покриття або непокриття тестів, умови використання ліміту, групи ризику клієнтів.
Включення опції страхування від COVID-19 у стандартні поліси ДМС пов'язане з певними труднощами. В умовах переповненості лікарень страхові компанії не можуть гарантувати своєчасну госпіталізацію застрахованої особи в разі потреби.
Найчастіше неможливо навіть оперативно організувати прийом у сімейного лікаря або виклик лікаря додому.
Саме з цієї причини більшість компаній пропонують "виплатну" опцію страхування від COVID-19: клієнт отримує гроші за фактом настання страхової події.
Ковідом єдиним
Останнім часом компанії все частіше стали пропонувати індивідуальним та корпоративним клієнтам монопродукти, які покривають лише один ризик – COVID-19.
Послуги для корпоративних клієнтів пропонують "Арсенал страхування", "Євроінс", "Інго", УПСК.
"Можливість укласти корпоративний договір страхування з покриттям COVID-19 ми запропонували відразу після початку пандемії – у березні. Ми розробили чотири програми з різним покриттям і різною вартістю", – розповідає Вікторія Чорна з компанії "Арсенал страхування".
Мінімальна програма компанії покриває госпіталізацію застрахованої особи в разі важкого перебігу недуги: якщо є ознаки загрози життю, або ситуація вимагає невідкладних реанімаційних заходів.
Вартість такої страховки на пів року для 20-49 співробітників – 760 грн за одну людину. Якщо в колективі понад 1 тис осіб, тоді один поліс коштуватиме 190 грн. Компенсація в разі настання страхової події не перевищить 25 тис грн.
Максимальна програма покриває амбулаторне та стаціонарне лікування (сума компенсації до 5 тис грн і 10 тис грн відповідно), госпіталізацію в разі тяжкого перебігу хвороби (25 тис грн), смерть застрахованого (100 тис грн). Вартість такої страховки на людину становить від 600 грн до 2 тис грн.
У компанії "Євроінс Україна" можливість корпоративного страхування від COVID-19 з'явилася в травні. Застрахувати можна колектив від десяти осіб у віці 16-60 років та членів їх сімей, включаючи дітей старше восьми років. Вартість послуги – 7 080 грн на рік.
"Програма покриває до 50 тис грн витрат на лікування COVID-19: лабораторну діагностику, виконання однієї процедури КТ, оплату консультацій і ліків при амбулаторному лікуванні, а при тяжкому перебігу – виклик швидкої допомоги і госпіталізацію в стаціонар", – перераховує голова правління компанії "Євроінс Україна" Янко Ніколов.
Однак у компанії відразу попереджають: при перевантаженні системи охорони здоров'я з госпіталізацією можливі складнощі.
В індивідуальних клієнтів вибір страхових продуктів більший.
Найчастіше компанії пропонують програми-конструктори, коли клієнт може вибрати наповнення пакета і термін страхування. Діапазон максимальних страхових сум – 10-100 тис грн. Термін страхування – від місяця до року. Найбільш популярний термін – шість місяців.
Усі компанії покривають ризик смерті від коронавірусу (100% страхової суми), майже всі – отримання інвалідності та госпіталізацію (оплачується кожен день перебування в стаціонарі, але в сумі, яка не перевищує половини розміру максимальної страхової виплати) або амбулаторне лікування (фіксована сума за кожен день лікування).
За діагноз COVID-19 "Вусо" готова виплатити 2 тис грн, "Універсальна" – 5 тис грн.
Програми страхування від COVID-19
Страхова компанія | Ліміти з виплат і строки страхування | Що компенсують | Вартість максимального покриття для клієнта 35 років |
ARX | Максимальна сума виплати – від 10 тис грн до 50 тис грн залежно від програми | Госпіталізація з пневмонією (бактеріальна, атипова, вірусна, у тому числі спричинена COVID-19). Виплата 100% страхової суми | 3 780 грн на шість місяців |
Передчасна смерть з будь-якої причини. Виплата 100% страхової суми | |||
Строк страхування – три і шість місяців | Амбулаторно-поліклінічна допомога при будь-якій пневмонії. Виплата 25% від страхової суми | ||
"Універсальна" | Максимальна сума виплати – від 50 тис грн до 100 тис грн залежно від програми | Смерть (максимальна сума виплати 100 тис грн) | 6 200 грн на 12 місяців |
Стаціонар (максимальна сума виплаты 50 тис грн) | |||
Строк страхування – три, шість і 12 місяців | Встановлення діагнозу (максимальна сума виплати 5 тис грн) | ||
"Інго" | Максимальна сума виплати – від 30 тис грн до 100 тис грн залежно від програми | Екстрена госпіталізація (максимальний ліміт – 20 тис грн, у тому числі 600 грн за кожен день перебування в стаціонарі) | 1 300 грн (незалежно від віку) на шість місяців |
Строк страхування – шість місяців | Смерть (максимальна виплата 100 тис грн) | ||
"Оберіг" | Максимальна сума виплати – від 10 тис грн до 50 тис грн залежно від програми | Стаціонарне лікування (до 1 тис грн за добу) | 450 грн (незалежно від віку) на шість місяців |
Смерть (максимальна сума виплати 50 тис грн) | |||
Строк страхування – шість місяців | |||
"Аска-життя" | Максимальна виплата – 10 тис грн | Стаціонарне та амбулаторне лікування (300 грн на день) | 150 грн (незалежно від віку) на місяць |
Строк страхування – місяць | Смерть (10 тис грн) | ||
"Вусо" | Максимальна страхова виплата – 70 тис грн | Діагностування (2 тис грн) | 1 436 грн (незалежно від віку) на шість місяців |
Пневмонія з ускладненнями (+7 тис грн) | |||
Строк страхування – шість місяців | Пневмонія з реанімацією (+30 тис грн) | ||
Смерть (+31 тис грн) | |||
"Країна" | Максимальна страхова виплата – від 10 тис грн до 50 тис грн залежно від програми | Госпіталізація (50% від страхової суми) | 2 400 грн на 12 місяців |
Смерть (максимальна сума виплати 50 тис грн) | |||
Строк страхування – 12 місяців | |||
"Провідна" | Максимальна страхова виплата – від 15 тис грн до 50 тис грн залежно від програми | Госпіталізація (1% від страхової суми на день) | 750 грн (незалежно від віку) на шість місяців |
Смерть (максимальна сума виплати 50 тис грн) | |||
Строк страхування – 6 місяців | |||
"Альфа-страхування" | Максимальна страхова виплата – 50 тис грн | Смерть (50 тис грн) | 700 грн (незалежно від віку) на 12 місяців |
Інвалідність першої групи (50 тис грн) | |||
Строк страхування – шість і 12 місяців | Інвалідність другої групи (35 тис грн) | ||
Інвалідність третьої групи (25 тис грн) |
Застрахують не всіх
Застрахуватися від коронавірусу можуть не всі. Винятком є українці віком понад 60-65 років – у кожної компанії свої вікові обмеження.
Українців у віці до 65 років готові застрахувати в СК "Оберіг", а до 70 років – в "Альфа страхування". В останній страховка покриває лише ризик смерті та інвалідності внаслідок інфікування COVID-19.
Традиційно винятком є громадяни з першою та другою групами інвалідності, інфіковані ВІЛ/СНІД та з онкологічними захворюваннями. Іноді страхові відмовляють і хворим на цукровий діабет.
Страховики ретельно вивчають потенційних клієнтів: є кілька варіантів захисту від випадків, коли поліс купує людина з ознаками захворювання.
В "Інго" клієнт заповнює детальну анкету про своє здоров'я і самопочуття в момент укладення договору. При наявності ознак ГРВІ в страхуванні відмовлять.
В "Альфа страхування" готові застрахувати клієнтів із симптомами ГРВІ, але в цій компанії діє "тимчасова франшиза": договір набуває чинності через сім днів з моменту отримання оплати за продану страховку.
У ARX – через два тижні. Оскільки перебіг COVID-19 дуже непередбачуваний, такий часовий лаг відіб'є бажання страхуватися у тих, хто впевнений у своїй інфікованості.
Неохоче страхують і медпрацівників. Теоретично компанії готові страхувати від COVID-19 медперсонал, але тільки якщо страхуватися буде весь колектив. Поки ця послуга незатребувана.
Навіть у приватних клініках, як розповіли ЕП самі лікарі, ніхто від коронавірусу не застрахований.
"Різні вірусні захворювання – реальність нашої професії. Цього року весь персонал отримав щеплення від грипу, ніякого захисту від коронавірусу у нас немає", – розповіла ЕП педіатр однієї з приватних медичних мереж Києва.
У компаніях неохоче говорять про кількість застрахованих. Там посилаються на те, що опція страхування від COVID-19 є в кількох продуктах, які належать до різних департаментів.
За неофіційною інформацією, найбільше застрахованих – серед туристів. Українців, які самостійно придбали монопродукт, що захищає від COVID-19, не більше 20 тис осіб.
В "Інго" підрахували, що за перші три квартали 2020 року компанія за лікування від COVID-19 відшкодувала застрахованим особам понад 600 тис грн. В ARX з квітня за програмою страхування від коронавірусу зафіксували 52 звернення та провели 11 виплат.
Фото на головній: ua.depositphotos.com