Інвестиційний форум Україна-ЄС з відновлювальної енергетики. ТРАНСЛЯЦІЯ
Стратегічні заходи щодо прискорення розвитку ринку та збільшення частки відновлюваної енергії у кінцевому обсязі енергоспоживання в Україні до 2020 року
Форум та інтернет-трансляція проходять за підтримки Української Водневої Ради
Метою Форуму є поширення світового досвіду та досвіду ЄС щодо розвитку ринку відновлюваної енергії та визначення шляхів для прискорення розвитку ринку відновлюваної енергії в Україні.
Відновлювана енергія не тільки сприяє підвищенню рівня енергетичної безпеки і досягненню цілей щодо протидії змінам клімату, але забезпечує підтримку економічного розвитку і зростання у регіонах.
Саме тому вона є життєво важливою для майбутнього України в рамках глобального енергетичного ринку.
Форум відкрив представник Європейської комісії з енергетики Томас Герасимос. Він розповів про нову роль відновлюваної енергетки в світі.
На думку представника ЄК, важливим на сьогодні є диверсифікувати джерела енергетики і зробити цей сектор більш безпечним.
"Всі країни спрямовують свої дії на те, щоб зменушвати рівень викидів і збільшувати долю віднолювальної енергетики", - відзначив він.
Посол ЄС в Україні Хюг Мінагрелі у своєму вітальному слові відзначив: "Ми знаємо, що Україна знаходиться в стані війни з агресором. Перед країною стоїть багато завдань. Не зважаючи на всі труднощі, нам вдалося організувати цей форум".
Він зауважив, що Україна стоїть на шляху реформування енергетичного сектора і ЄС, в свою чергу, підтримує всі реформи, які відбуваються в секторі енергетики України.
Проте він також відзначив великий рівень корупції в секторі, що має вплив не лише на сам сектор, а і на стан української економіки в цілому.
"Ми розуміємо що ці процеси є складні і вирішувати їх складно. Однак ми підтримуємо виконання цілей в Угоді про асоціацію, таких як закон про ринок електроенергії, закон про газ", - додав Мінагрелі.
Він також відзначив, що важливо, щоб ринок електроенергії був сталим і конкурентним. Враховуючи, що доля електроенергії, яка виробляється з джерел відновлювальної енергетики зростає, і це позитивно впливає на економічну ситуацію і дає нові робочі місця, для України важливо, щоб ці питання були у фокусі уваги.
В.о. голови комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський відзначив, що за останні 4 роки в "зелену" енергетику інвестували понад 1 млрд доларів.
"Це єдиний сектор, куди ідуть такі великі інвестиї. Куди стоїть черга із внутрішніх і зовнішніх інвесторів", - підкреслив він.
Він також відзначив що важливо почути досвід європейських парнтерів, почути про помилки ЄС, щоб не повторювати їх.
"Нам важливо знайти формулу, яка б дала швидки темпи енергетичної і економічної модернізації України", - підсумував він.
Віце-президент ЄК Марош Шевчович у відео-зверненні відзначив дружній клімат для інвесторів в Україні, який матиме позитивний влпив не лише на енергетичний сектор, але і на економіку та все суспільство в цілому.
"Але зміни не можуть відбуватися дуже швидко. Треба враховувтаи і зміни в світі", - підкреслив він.
Як основні цілі Шевчович відзначив: розширення використання відновлювальної енергетики у секторах виробництва та транспорту, а також заохочення до інвестицій не лише у генерацію, а й у зберігання відновлювальної енергетики.
Вперше на світовому та державному рівні на форумі буде представлено доповідь про можливості водневої енергетики в Україні.
Тематична сесія І. Можливості та цілі України у сфері відновлювальної енергетики в Україні
За останній час в Україні прийнято багато стратегічних документів. Це і "Енергетична стратегія до 2035", і закон про ринок електричної енергії. Україна продовжує виконання Третього енергетичного пакету та Угоди про асоціацію.
Відзначається, що до 2030 частка відновлювальної енергетика має зрости до 11%, до 2035 - до понад 35% зеленої енергетики.
Також у планах Уряду є зниження вартості вироблення зеленої енергетики.
Важливим також є зниження рівня викидів в порівння з минулими роками. Кабмін розробляє стратегію по продовженню зменшення цих викидів.
Після важливого проекту - будівництва сонячних батарей у Чорнобильскій зоні - розробляються інші проекти з міжнародними партнерами. Це і ЄБРР, і інші партнери в галузі зміни клімату.
Спікери також нагадали, що Україна приєдналася до IRENA, Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії, до якого входять159 країн-членів, що дало поштовх в подальшому русі Україну в бік впровадження відновлювальної енергетики.
Як зазначається, за рахунок найновітніших технологій зелена енергетика випереджає створення нових потужностей в традиційний енергетиці, розвиваються вітряна та сонячна енергетика. Також відзначається зменшення вартості її виробництва за останні 7 років.
Біопаливо також є дуже важливим чинником для розвитку відновлювальної енергетики, особливо в транспортному секторі. Проте відзачається повліьне входження в цей сектор.
В процесі дискусії також обговорили Проект закону про підтримку розвитку відновлювальної енергетики, документ, "який дає змогу в умовах реальної агресії робити реальні кроки у модернізації енергетичної інфраструктиури і ліберізувати енергетичний ринок, а також мінімізувати корупцію у секторі".
Передбачається, що станом на 1 січня 2019 року в Україні вже буде більше 2 ГВт потужностей з новими енергетичними технологіями та фондами.
Спікери не могли не відзначити, що українська енергетична система працює в синхроному режимі з російською, що створює великі ризики в балансуванні. Варто лише згадати про декілька кібертак, які нещодавно намагалися дестабілізувати українську енергетичну систему.
Ключовими позицями законопроекту є аукціонна підтримка, де є єдиний ключовий фактор - ціна. Аукціони планується проводити двічі на рік - 1 квітня та 1 жовтня. Квоти будуть встановлюватись на 5 років.
В уряді вважають, що на даний момент зелений тариф на сонячну енергетику завищено і його можна зменшити з 2020 на 25% з послідуючим заниженням на 2-5% наступні 3 роки. Що стосується вітрової енергетики, то її тариф також можна зменшити до 2020 року на 1,5% з послідуючим зниженням.
До форуму приєдналася також співачка Руслана Лижичко, яка закликала не лише підтримувати відновлювальну енергетику, а й пояснювати її важливість друзям і знайомим.
Тематична сесія II. Політичні та регуляторні засади відновлювальної енергетики
Представники Європейського союзу розповіли про фокус ЄС у відновлюваній енергетиці до 2020 року, а також в період з 2020 по 2030 роки. Так, наприклад, у 2020 році фокус ЄС зміщується з формування завдань, на заходи, які мають бути впроваджені.
Все це є колективним зобов'язанням ЄС, однак кожна країна докладає своїх зусиль до спільної мети. Всі ці зміни мають забезпечити найбільшу динаміку зростання частки відновлювальної енергетики і скорочення витрат.
Важливим є те, що законодавство має йти нога в ногу з тим, що відбувається.
Іншим важливим фактором є те, що всі процеси мають відслідковуватись, для забезпечення мети - показника 32% відновлювальної енергетики до 2030 року.
Як відзначили спікери, сегмент відновлювальної енергетики має розвиватися більш потужно та скоріш ніж інші сегменти. Для цього є всі передумови.
Відзначається, що країни члени ЄС визначили політику щодо тарифів при переході на відновлювальну енергетику, прописали плани на найближчий час. Всі ці інструменти можуть допомогти й Україні у реалізації свого плану.
Так, наприклад, принцип тендеру має бути відкритим, а самі тендери - прозорими. Другою порадою від представників Євросоюзу є запровадження гідних цін на відновлювальну енергетику.
Також спікери відзначили, що державна підтримка відновлювальної енергетики важлива, адже забеспечує зниження цін та використання нових технологій.
Тематична сесія ІІІ. Інтегрування відновлювальної енергії - умови для інвестування
Україна вже встигла досягти значних результатів в енергозбереженні. Завдяки новому законодавству інвестори працюють на більш гарантованому полі, а країна отримує 2 тис МВт з відновлювальних джерел.
Уряд застосовує різні заходи, щодо енергозбереження. Кількість осіб, як отримали певну допомогу для проведення заходів з утеплення, приблизно дорівнює кількості населення Житомирської робласті.
До 2035 року планується використати всі можливості, які дасть нове законодаство.
Поточний стан відновлювальної енергетики сягає 6,7%, в 2020 планується досягти 11%. Але щоб досягти цього - треба інвестувати в галузь.
Як вже зазначалося, вже підготовлено новий проект закону. Зміни в законодавстві, які вже відбулися, дали можливість отримати більше інвестицій та продемонстрували кп поквартальне зростання щодо вирористання джерел відновлювальної енергії.
Якщо ж, наприклад, порівнюяти ситуацію з біогазом з ситуацією у Німеччині - то там їх1000 проти 32 в Україні.
Причиною тому може бути той виклик для виробників, які виробляють енергію з біомаси - відсутність речовини для виробництва.
Що стосується використання відновлюваної енергії у транспорті, то Україні потрібно рівнятися на ЄС.
Можливе отримання енергії з відходів, які домогосподарства продукують у кількості 10 млн тонн, однак для цього потрібно побудуват сміттєспалювальні заводи.
Представники влади також розповіли про можливість випуску "зелених" облігацій - випуск яких в наступному році прогнозується на 300 млн доларів.
Наразі в Україні нараховується 83 реалізованих та 118 запланованих проектів у сфері відновлювальної енергетики.
Є певні виклики і проблеми, ще багато треба зробити для запровадження нових інформаційних систем. Так, наприклад, всі обєкти є дуже застарілими. Через це можна використовувати лише частину енергії, яка виробляється.
По цифрам: українська мережа може підєднувати потужності від сонячної і вітрової енергетики - до 4750 мватт у 2020 та до 5750 у 2025.
Представники країн ЄС на Форумі поділился своїми досягненнями та планами у сфері відновлювальної енергетики.
Тематична сесія VI. Інноваційне майбутнє відновлювальної енергетики
Ще 5 років тому мало хто чув про водень та його використання, думав, що це небезпечно, але це не так. Експерт з використання водню, який доклав багато зусиль у цій галузі, Барт Бебюк розповів про це детальніше.
У водні є два основні плюси - це зберігання (він довго зберігається і може зберігатися під землею) та секторальна інтеграція (існує багато секторів, де він використовується - опалення, транспорт та ін.)
Він розповів про 31 проект, на які витрачено 98 мільйонів. У них є багато партнерів в Україні і вони сподіваються, що співпраця буде зростати адже водень використовується усе активніше. Його можна добувати, продавати і він є екологічно чистим,. На думку Бебюка, це технологічний прорив.
Водень використовується в транспортному секторі - машин, що використовують водень в якості палива, стає більше. Вже досить багато станцій для заправок автомобілів, а 28 країн у Європі вже погодились використовувати цей вид палива. У той же час це працює і у секторі залізних доріг.
Що стосується опалення та охолодження - на сьогодні вже є понад тисяча об’єктів, які працюють на водні. І цей вида палива вже зайшов у будинки звичайних громадян.
Як зазначив президент Energy Watch Group Ханс-Йозеф Фелл, відновлювальну енергетику слід концентрувати там, де більше викидів.
Великі компанії вже думають про 100% перехід на відновлювальну енергію.
Якщо Україна не слідуватиме цьому прикладу, то продовжить бути залежною від країн-сусідів.
На його думку, відновлювальна енергетика у всіх галузях економіки можлива. Але для цього потрібно докласти багато зусиль.
Його пропозиція полягає у наступному: інтегреувати сонячну та вітрову енергетику до мережі. "Ми не маємо інвестувати лише в парки. Якщо це не буде зроблено, поставлені цілі не будуть виконані", - відзначив він.
Що потрібно Україні для переходу для переходу на відновлювальну енергетику до 2050 року розповів провідний науковий співробітник НАН України Олександр Дячук.
Це - 5 ключових опцій:
- безпека і довіра;
- інтеграція українського енергетичного ринку до європейського;
- зміни клімату;
- енергоефективність;
- дослідження, інновації та розвиток конкуренції.
Він зазначив, що Україні поставили вищі вимоги і цифри до 2030 року, ніж того вимагає Енергетичне товариство. Тому цілі України у сфері відновлювальної енергетики є доволі амбітними.