Українська правда

Як зменшити витрати на опалення, або Операція "Теплоізоляція"

Для модернізації дев'ятиповерхового будинку знадобиться 7 млн грн, з яких 1,6 млн грн поверне держава. Кожна квартира за п'ять років заплатить за кредитом 56 тис грн або 935 грн за місяць. У результаті, цифра у квитанції зменшиться удвічі.

У травні українці отримали перші квитанції з новими комунальними тарифами.

Тризначні, а часом і чотиризначні цифри змусили багатьох задуматися, як зекономити на платежах.

Серед низки варіантів щодо зменшення комунального тягаря держава зупинилася на масовому субсидуванні населення.

Таким чином, декларуючи боротьбу з патерналізмом у комунальних відносинах, держава лише його посилила.

З іншого боку, самі лиш субсидії, без запровадження програми енергоефективності, можуть лише відстрочити смерть галузі.

Більшість будівель і комунікацій побудовані у 1970-х роках, тому вони давно потребують повної модернізації. Без утеплення та енергозберігаючих вікон показники енергоефективності старих осель близькі до нуля.

При цьому споживачам послуг не пояснили, що, навіть провівши утеплення, без лічильників зменшення вартості комунальних послуг годі й чекати.

У 2014 році, коли клюнув смажений півень, країна затвердила Національний план дій з відновлюваної енергетики. Згідно з ним, до 2020 року буде заміщено 7,2 млрд куб м газу на рік завдяки реалізації потенціалу лише біоенергетики.

Серед запланованих пріоритетів - будівництво заводів з виробництва пелет, випуск котлів, що працюють на біопаливі, співпраця щодо виробництва біоетанолу другого покоління, зведення БіоТЕЦ.

Крім того, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження планує розвивати внутрішній ринок біопалива і заміщення споживання імпортного газу.

В Україні 4 млн га землі не використовується для вирощування традиційних сільськогосподарських культур, тож агентство планує розвивати виробництво багаторічних енергетичних культур і створити умови для залучення інвесторів.

Перші кроки і перші ґулі

Хоч і з великим запізненням, держава зробила перші кроки на шляху до енергоефективності.

За останні півтора року агентство з енергоефективності почало запроваджувати новітні практики з утеплення та модернізації будівель, встановлення лічильників та індивідуальних теплових пунктів - ІТП.

 Фото dom.ukrbio.com

Зокрема, перші 500 тис грн пішли на модернізацію теплогенеруючого обладнання та заміщення газу - на встановлення котлів на твердому паливі, що дозволить знизити тарифи. Було також спрощено процедуру введення в експлуатацію об'єктів теплоенергетики, що використовують відновлювані джерела енергії.

Введення інвестиційно-привабливого тарифу на виробництво теплової енергії для бюджетних установ та організацій, що працюють на теплогенеруючих установках з використанням будь-яких видів палива та енергії - за винятком газу - у майбутньому теж дозволить зменшити споживання блакитного палива.

Крім того, знижено норму споживання газу для сімей, де відсутні лічильники, що теж зменшить вартість платежів за енергоносії. Лише за минулий опалювальний сезон завдяки цим заходам споживання газу було скорочено на 4,6 млрд куб м.

У ключових параметрах програми Україні часто ставлять за приклад Польщу. Ця країна за короткий час спромоглася суттєво скоротити споживання газу - до 18 млрд куб м, тоді як Україна досі витрачає 50 млрд куб м на рік.

У Держенергоефективності впевнені: якщо Україна досягне "польського" рівня ощадливості і вийде на щорічний показник 18 млрд куб м газу, то зможе ще 2 млрд куб м експортувати. Однак щоб запустити усю програму, потрібні великі кошти.

З фінансовим питанням пов'язані і недоліки впровадження програми. Зокрема, виділяючи 24,5 млрд грн на субсидії, уряд знайшов на потреби енергоефективності в житловому фонді мізерні 0,343 млрд грн. Тимчасом лише на термічну модернізацію житлових будинків необхідно 700 млрд грн.

Зважаючи на такі темпи та на запізнілий старт програми, очікувати швидких результатів не варто. Модернізація будівель може розтягнутися на 15-20 років. Крім того, досі не проведена просвітницька кампанія. Громадяни повинні знати, як скористатися державною підтримкою, та долучатися до економії ресурсів.

Мій дім - моя фортеця

Держава лише почала довгий шлях модернізації мереж ЖКГ, тому споживачі мусять розраховувати і на власні сили. Проте і тут чимало недомовленого.

Усі чули про необхідність утеплення зовнішніх стін, під'їздів, заміну старих вікон на метало-пластикові. Проте ніхто не пояснив, що наслідком таких дій буде лише підвищення температури, а не економія енергоносіїв.

 Фото baurum.ru

На додачу, утеплення порушує температурний режим і рівень вологості зовнішніх стін, що призводить до утворення мікротріщин, надмірного зволоження конструкції, появи грибка і цвілі. Наслідком може стати навіть руйнування конструкцій. Отже, утеплювати слід не окрему квартиру, а весь будинок.

Тепер усі заходи з енергоефективності покладені на ОСББ, які поступово замінять систему застарілих ЖЕКів.

Для зменшення вартості комунальних послуг слід встановити ІТП з погодним регулюванням та організацією вузла обліку тепла. Це дозволить оптимізувати витрати енергії у будівлі за конкретної погоди: в холодний період споживатиметься більше енергії, у теплий - менше. Мешканці ж платитимуть менше, ніж зазвичай.

Крім того, рекомендується змонтувати систему автоматичного балансування стояків системи опалення. Більшість внутрішньо-будинкових систем у багатоповерхівках мають верхнє або нижнє розведення стояків.

Квартири, розташовані ближче до теплового вводу, отримують теплоносії з вищими параметрами, ніж віддалені. Звідси й перегрівання в одних квартирах і недогрівання - в інших. Цього можна уникнути, встановивши клапани на стояки.

Вони дозволять подати теплоносій з однаковими параметрами до всіх стояків системи і забезпечити однакові температурні умови для всіх квартир.

Слід подбати і про організацію квартирного обліку та регулювання споживання тепла. Для цього на кожному радіаторі встановлюють терморегулятори, що дозволяють підтримувати у приміщеннях необхідний температурний режим.

На жаль, сьогодні такі лічильники встановлюють лише у новобудовах. Для решти технічно можливо встановити лише будинкові прилади обліку.

Такі дії дозволяють домогтися економії енергоносіїв до 30%. Найбільше зекономити вдасться на тарифі за опалення, оскільки його розмір залежатиме від сезонності, зокрема, протягом опалювального періоду.

 Фото baurum.ru

Якщо будуть проведені балансування внутрішньо-будинкової системи опалення та утеплення будівельних конструкцій, то економія може сягнути навіть 50%.

Щоправда, лише утепленням неможливо підвищити енергоефективність будівлі і скоротити витрати на опалення. Оптимальний результат досягається при модернізації усіх внутрішньо-будинкових інженерних систем.

Виявити слабкі та сильні сторони будівлі допоможе проведення енергетичного аудиту. Його результати дозволять відпрацювати заходи із зменшення енергоспоживання будинку. Аудитор визначить витрати для реалізації заходів з комплексної програми модернізації будівлі і терміни їх окупності.

Передусім слід виконувати найменш затратні заходи з невеликими термінами окупності. Першими пунктами зазвичай будуть встановлення індивідуального теплового пункту з погодним регулюванням та організація будинкового обліку теплової енергії. Це найдешевші та найшвидші процедури.

Для прикладу скористаємося калькулятором для ОСББ, розробленим агентством з енергоефективності. Візьмемо за основу панельну дев'ятиповерхівку 1970-х років з 162 квартирами середньою опалювальною площею 35 кв м і платежами за опалення 16,14 грн за кв м на місяць протягом опалювального періоду.

У разі проведення всіх заходів з комплексної модернізації доведеться залучити 6,8 млн грн за 60 місяців, з яких 1,6 млн грн згодом поверне держава. Загалом кожна квартира за п'ять років заплатить за кредитом 56,1 тис грн або 935 грн за місяць.

У результаті, після проведення модернізації кожен споживач суттєво скоротить споживання енергоносіїв. Їх вартість у квитанції зменшиться у 2,2 разу. Водночас на період виплати кредиту платіж становитиме близько 1 195 грн на місяць, але ці виплати цілком можна вважати інвестицією в майбутнє.

Переваги - будинок матиме гарний вигляд, а в квартирах буде комфортна температура. Навіть при відключенні централізованого опалення температура в квартирах не сильно впаде. Економія буде як узимку (опалення), так і влітку (кондиціонери), оскільки будинки не будуть сильно нагріватися.

Таким чином, усі будинки будуть поділятися на дешеві і дорогі - утримання неутеплених будинків коштуватиме дорожче.

 Натисніть для збільшення

Відчутним буде і загальний ефект від утеплення житлових приміщень по всій країні, адже витрати газу на державному рівні суттєво зменшаться.

Більше того - газу, який видобуває Україна, вистачить на обігрів житлових будинків. Тоді квитанції ще більше здивують українців, бо платити доведеться не за імпортний, а за власний газ за набагато нижчою ціною.

У кінцевому рахунку виграють і держава, і прості українці. Економія енергоносіїв до 50% в житловому фонді дозволить державі зменшити витрати на субсидії та компенсації і направити їх на інші проекти. А кожен українець зможе жити по-європейськи, економно витрачати ресурси і зменшити викиди в повітря.

Головним позитивом цих заходів стане усвідомлення кожним власником квартири, що колективно вкладені кошти дозволяють швидше отримати очікуваний результат. Врешті-решт, це позначиться на розмірах оплати рахунків за спожиті енергоресурси та посилить довіру до новоствореного ОСББ.

Дмитро Довженко, експерт у сфері енергетики та ЖКГ Інституту суспільних досліджень

енергоефективність ЖКГ