Газові переговори у футлярі: чеховські мотиви
Володя маленький пришел с визитом, как следует, во фраке и в белом галстуке. Когда в гостиную вошла Юлия Владимировна, он поцеловал у нее руку и похвалил ее капот.
За мотивами оповідання А. П. Чехова "Володя большой и Володя маленький"
Вечірня ялтинська зустріч українського і російського прем'єр-міністрів виглядає неоднозначно.
З одного боку, на публіку вони говорили тільки про банальні, давно досягнуті домовленості.
З іншого боку, вся довкологазова братія перешіптується про таємничі документи, які Юлія Тимошенко і Володимир Путін начебто узгоджували на зустрічі тет-а-тет. Саме на тій, на якій політики мали обговорювати творчість Антона Павловича Чехова.
Офіційні заяви українських і російських політиків лише підтвердили домовленості, досягнуті кілька місяців тому. Путін в черговий раз пообіцяв не штрафувати Україну за недобір газу, а за його транзит платити за "ринковою" ставкою, обумовленою контрактом від 19 січня 2009 року.
Зі свого боку, Тимошенко пообіцяла і далі розраховуватися за газ вчасно, хоча можливостей для цього в неї дедалі менше.
"Учора був варіант іменин, коли Юлія Володимирівна почула теплі слова, отримала подарунки і квіти від своїх гостей. Але це - тільки для внутрішнього споживання, для вітчизняних ЗМІ. А в міжнародних - та сама платівка про відсутність гарантій надійного транзиту і коштів на розрахунки", - поділився враженнями з "Економічною правдою" енергетичний експерт Олександр Нарбут.
Експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко також вважає, що ніяких принципово нових домовленостей у четвер досягнуто не було: це був лише захід, покликаний заспокоїти українську і російську громадськість та західних партнерів.
Він нагадав, що ані відмови російської сторони від штрафів, ані перспектив зменшення контрактних обсягів газу на наступні роки не існує, поки їх не буде закріплено в юридичних документах "Нафтогазом України" та "Газпромом". Тобто, під час зустрічі було озвучено лише політичну позицію Росії.
Прес-секретар "Нафтогазу" Валентин Землянський підтвердив "Економічній правді", що особливого поступу у переговорах не відбулося. "Поки що немає ніяких конкретних дат, але, можливо, з понеділка-вівторка почнуться щільніші переговори", - зазначив він.
Водночас, Нарбут запевняє, що відмова від штрафів не є особливою преференцією для України. "На 2009 рік "Газпром" для всіх своїх споживачів скасує застосування штрафних санкцій, і для нас у тому числі. А у 2010 році ми відчуємо принцип take or pay повною мірою", - прогнозує експерт.
За його словами, 2009 рік був "роком перемир'я на умовах переможця". А 2010 рік стане роком без сентиментів, незалежно від конфігурації влади після виборів.
На тлі фінансового тиску на "Нафтогаз" Росія у першому півріччі 2010 року планує розпочати щільну роботу над міжурядовими угодами. Про них, за інформацією Нарбута, і йшлося під час "розмов про творчість Чехова".
"Зараз уся увага спрямована на той зухвалий проект документа, переданий Мінпаливенерго. Але з російської сторони є проект іншого договору, який би заміняв собою документ про гарантії транзиту російського газу до Європи. І в цій угоді можна було б прописати правовий контроль над газотранспортною системою України", - запевнив Нарбут.
Він нагадав, що міжнародне законодавство має пріоритет над національним, і в разі його ратифікації Верховною радою чинність законів, які захищають українську ГТС від відчуження, припиниться.
Отже, якщо розробка такого таємного документа насправді ведеться, то оприлюднений проект угоди призначено лише для того, щоб відволікати увагу преси і політиків.
Представник президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський зазначив, що йому поки що нічого не відомо про нові міжурядові угоди. Але їх розробка означала би порушення директив президента Віктора Ющенко до переговорів у Ялті.
Отже, результат четвергової зустрічі простий: прихильники Тимошенко - заспокоєні, сусідський прем'єр - задоволений, а західним партнерам продовжують навязувати тему доцільності консорціуму з управління українською ГТС. До виборів ця ситуація лишатиметься зручною для всіх.
Анотація та епіграф - за мотивами оповідання А. П. Чехова "Володя большой и Володя маленький".