Українська правда

Джейла Пазарбашіоглу: Найбільша перешкода України - неузгодженість гілок влади

5 листопада 2009, 14:09

МВФ вважає, що в Україні стабільно важка економічна ситуація. Фонд закликає відповідальних осіб не робити дій, які б поглиблювали цей стан, і заохочує всю владу країни працювати разом.

Фонд закликає представників української влади знайти консенсус у підтримці економічного відновлення і знехтувати тими заходами, які б призвели до ще більшої інфляції і безробіття.

Цього тижня місія МВФ повернулася з Києва після обговорення з українською владою третього траншу на суму в 16,4 мільярда доларів.

"Економічна правда" публікує інтерв'ю керівника місії Джейли Пазарбашіоглу журналу IMF Survey, в якому вона розповіла про результати поїздки.

- На якій стадії виконання програми знаходиться Україна?

- Програма економічного розвитку України, яку МВФ підтримує з 2008 року, змогла стабілізувати надзвичайно важку економічну ситуацію в країні. Ця стабільність вкрай необхідна для добробуту українських людей.

Однак наша остання місія в Україні показала, що деякі кроки, враховуючи прийняття збільшеного бюджету на 2010 рік і нового закону щодо соціальних стандартів, загрожують цим досягненням. Тому ми занепокоєні.

Ми, як і раніше, готові допомагати, звичайно, за умови, що Україна буде виконувати кроки, необхідні для підтримки вже здобутих досягнень. Але існують серйозні протиріччя між різними гілками влади у тому, як діяти далі.

Сподіватимемося, що дуже скоро вони досягнуть консенсусу, навіть у світлі виборів, що наближаються, в інтересах стабільної і сильної економіки України.

- Як розвивалася українська економіка в рамках економічної програми, яку підтримав фонд?

- Програма допомогла країні вистояти у час кризи, підтримала соціальну стабільність. Це головне. Україна була на грані виживання. Економіка знаходилася у вільному падінні. Реальний ВВП упав на 20% за перший квартал 2009 року.

Україна була однією з найбільш уражених світовою кризою країн, з найбільшими проблемами у виробництві і найсуттєвішим знеціненням державної валюти.

Така ситуація виникла передусім через вразливий стан економіки напередодні кризи. Програма була спрямована на негайне вирішення головних проблем. Головно, вона впоралася із завданням, що додає честі політиці влади.

- Чого вдалося досягнути за допомогою економічної програми?

- Лише подивіться на останні тенденції. Падіння промислового виробництва і роздрібних продаж почало уповільнюватися у серпні, рівень виробництва став підніматися, хоча і з дуже низького рівня. В той же час, інфляція знизилася, ризики у банківському секторі зменшилися, валютний курс стабілізувався.

Звичайно, Україні ще є куди розвиватися, тому важливо продовжувати вести чітку політику. Зокрема, глибока рецесія створила великий тиск на державні витрати - за цим потрібно ретельно спостерігати, щоб не виникла загроза відродженню економіки.

- МВФ проти підняття зарплат і пенсій в Україні?

- Захист бідних і безробітних - для нас пріоритет. В Україні підняття зарплат і пенсій - особливо важливе питання. Суттєва частина нашого бюджету була спрямована на своєчасну виплату пенсій і зарплат державою.

Але потрібно дивитися правді у вічі: наявні можливості фінансування накладають обмеження на збільшення витрат. У 2010 році уряд націлений підняти зарплати і пенсії на рівень очікуваної інфляції. Це буде означати 10-відсоткове зростання.

МВФ підтримує збільшення: воно збалансує потребу захисту купівельної спроможності і необхідності жити ощадливо. Більше зростання зарплат і пенсій неможливе без впливу на інфляцію. Українська інфляція уже найвища у світі.

Більший рівень інфляції зачепить усіх, але особливо позначиться на людях з низьким рівнем доходів. Щоб насправді захистити бідних, потрібно зберегти здобуті досягнення. Отже, треба дотримуватися виробленої політики.

- Чому вас так занепокоїв нещодавно прийнятий закон про соціальні стандарти?

- Як я сказала, зараз просто неможливо швидко збільшувати зарплати і пенсії без зростання рівня безробіття та інфляції. А це завелика ціна, особливо для бідних.

Якщо закон про соціальні стандарти набере чинності, це може коштувати 7% ВВП у 2010 році, що зовсім неприйнятно. Навіть якщо врахувати пропозиції президента, обмежившись індексацією низькооплачуваних працівників, ВВП впаде на 2,5%. Як не рахуй, а країна наразі просто не може собі цього дозволити.

Такий захід призведе до зворотного - проблемний дефіцит бюджету загрожуватиме економічній стабільності, а бідні і безталанні будуть змушені платити за це з власної кишені. Тому ми звернулися до президента з проханням змусити українську владу дотримуватися раніше досягнутих успіхів у цій сфері.

- Чи допоможе зміна чорнового варіанту бюджету-2010?

- Уряд пред'явив варіант бюджету-2010 з майже 8-відсотковим дефіцитом ВВП, що ставить під сумнів досягнення програми. Крім зростання процентних ставок, такий великий дефіцит буде важко профінансувати без прив'язки до інфляції. Заходи із зменшення витрат зараз розглядаються, але вони вимагають консенсусу.

- А що ви скажете з приводу грошово-кредитної політики? Віднедавна посилився тиск на гривню.

- Для НБУ пріоритетом має залишатися подальше удосконалення функціонування валютного ринку. Було погоджено, що невідповідність між офіційним курсом валют і міжбанком буде зменшена для запобігання маневрам, які виникають у зв'язку з наявністю паралельних курсів валют.

Скорочення надлишкової ліквідності у банківській системі має ключове значення для підтримки валютного курсу. Збільшення відсоткових ставок на депозитні сертифікати НБУ, які насправді є негативними, дозволить вирішити це питання.

- Що є найбільшою перешкодою на шляху виконання економічної програми?

- Якщо коротко - неузгодженність гілок влади. Для успіху будь-якої економічної програми необхідний мінімальний рівень порозуміння. Рік тому, коли вводилася програма, в Україні було широке розуміння з ключових питань. Всі гілки влади, громадянське суспільство і навіть опозиція висловили серйозну підтримку цій програмі.

Програма отримала успіх, коли всі по-справжньому замислилися, що треба зробити. Але розвиток політичної ситуації призвів до того, що зараз набагато важче досягти консенсусу. А без цього прогрес зупиниться, відродження економіки опиниться під загрозою, і люди втратять віру у здатність влади покращити життя.

- Які ризики ви бачите для економіки України найближчими місяцями?

- Звичайно, багато залежить від світової економіки, але місцеві фактори не менш важливі. Україна досі у дуже ненадійному стані. Кроки з реалізації програми призупинили кровотечу, але до повного одужання ще довго. Невизначеність, що зберігається, може підірвати довіру і поставити під загрозу зростання.

Ми віримо, що заявлені владою заходи забезпечать відновлення української економіки і покращення життєвих стандартів українців. Але новий бюджет і закон про соціальні стандарти загрожують здобутим досягненням: вони не можуть бути профінансовані без впливу на зростання інфляції і рівня безробіття.

Успіх будь-якої програми залежить, головним чином, від отримання необхідного ступеня довіри для прийняття вкрай необхідних важких рішень.

Надії українців на відродження не повинні бути підірвані через політику невизначеності перед січневими виборами. На цьому тлі необхідно проявити лідерські якості усім представникам влади. Ми готові їм у цьому допомагати.

Інтерв'ю взято з офіційного сайту Міжнародного валютного фонду