Українська правда

Прямі газові контракти: якою ціною?

Повернувшись після переговорів з Росії, Юлія Тимошенко, як завжди, почала хвалитися результатами ще до того, як вони досягнуті. Прем’єр пообіцяла, що "Нафтогаз України" і "Газпром" укладуть прямі комерційні довгострокові контракти на постачання природного газу в Україну, а також його транзит через територію країни вже "у найближчі кілька тижнів".

А ціна і нині там

У ході переговорів планувалося розглянути "Меморандум між урядом Російської Федерації і Кабінетом міністрів України про співробітництво в газовій сфері" і "Угоду про основні умови подальшого розвитку відносин у газовій сфері".

На прес-конференції Тимошенко сказала: "Ми дали доручення суб'єктам господарювання - "Нафтогазу України" і "Газпрому" - у найближчі тижні укласти контракти на поставку й транзит газу з урахуванням положень міжурядового меморандуму, підписаного в четвер". Прем'єр відзначила, що комерційні контракти будуть укладені, як мінімум, на 10 років.

Вона нагадала, що Україна й Російська Федерація на міждержавному рівні домовилися про поетапний трирічний перехід на європейську систему ціноутворення на природний газ, а також про послуги з його транзиту.

Якою може бути наступного року ціна на імпортний газ для України, Тимошенко прогнозувати не стала. Пояснила, що конкретні цифри можна буде назвати лише після того, як "Газпром" погодить умови придбання наступного року центральноазіатського газу з його виробниками.

На думку заступника голови Партії регіонів Юрія Бойка, ситуація з визначенням ціни газу могла була би бути сприятливішою для України, якби влітку уряд провів власні переговори із середньоазіатськими державами-постачальниками.

"На одному з засідань РНБО прем'єр-міністр буквально благала президента дати їй доручення про проведення газових переговорів з Туркменістаном, Узбекистаном і Казахстаном. Таке доручення було дано, але візити так і не відбулися. Зараз нам залишається тільки чекати завершення переговорів постачальників з Росією. А що стосується ціни - ми будемо поставлені перед фактом", - сказав колишній міністр палива та енергетики.

На його думку, поїздка Тимошенко була чисто пропагандистською акцією на випадок відставки прем'єра. "Мовляв, я домовилася про сприятливу ціну, але мені не дали завершити переговори", - висловив він своє припущення.

У той же час, Секретаріат президента не поспішає оцінювати результати поїздки прем'єра до Москви за її публічними заявами. "Президент дав Тимошенко доручення у п'ятиденний термін звітувати, тоді й подивимось, орієнтуватись на нинішні заяви поки не варто", - сказав ЕП керівник Головної служби соціально-економічного розвитку секретаріату Роман Жуковський.

Нове життя RosUkrEnergo

"Нафтогаз" та "Газпром" переходять на прямі постачання, вже без участі RosUkrEnergo. Чому російська сторона погодилася на цей крок? Минулого разу, коли зі схеми виключали компанію "Укргаз-Енерго", "Газпром" добився прямого виходу на ринок України своєї дочірньої компанії "Газпромзбут". Що ж може стати платою російській стороні цього разу?

Скажімо, Юлія Тимошенко заявила, що "Нафтогаз України" може викупити 11,2 мільярди кубометрів газу, які закачані в українські газосховища RosUkrEnergo.

"Є заборгованість у RosUkrEnergo перед "Газпромом" у сумі 2,2 мільярди, що не має відношення ні до НАК "Нафтогаз України", ні до інших державних структур. Це комерційна заборгованість", - зазначила прем'єр, відповідаючи на запитання, чи було умовою переходу на прямі поставки газу з Росії погашення боргу перед колишніми постачальниками.

"Ми бачимо перспективу взяти газ, який є у сховищах України, у сумі 11,2 млрд. куб. м, який належить RosUkrEnergo і заплатити за нього, тим самим розірвавши боргові стосунки між "РосУкрЕнерго" і "Газпромом", - пояснила вона.

Цілком очевидно, що тепер RosUkrEnergo не зможе отримувати в Україні ті прибутки, які мала раніше. Проте, на думку керівника Центру енергетичних досліджень Костянтина Бородіна, від припинення посередництва ця компанія навіть виграє. "Насправді Україна ніколи не приносила RosUkrEnergo достатніх прибутків. А тепер хоч не буде звинувачень у її бік", - пояснив він.

Директор енергетичних програм Центру Розумкова Володимир Саприкін додає, що виключення RosUkrEnergo вигідне і для Росії. "Декому в Росії незрозуміло, чому мільярди доларів прибутку отримують якісь дрібні українські акціонери", - сказав експерт.

Згідно з проектом "Угоди про основні умови подальшого розвитку відносин у газовій сфері", запропонованим "Газпромом", "Нафтогаз" зобов'язується сприяти російському монополісту у купівлі активів на території України. Зокрема - місцевих облгазів.

"Якщо RosUkrEnergo купуватиме українські облгази, то звертатиме увагу на найбільші активи, які котируються на ринку. В Україні 43 облгази (+10 райгазів). Тих, у яких контрольний пакет акцій належить державі, 18. Але пакети саме цих 18 держава продавати щось не хоче, хоч заборон на це й нема", - розмірковує Костянтин Бородін.

"У проекті угоди не говориться конкретно про RosUkrEnergo, там фігурують "структури" "Газпрому". Це може бути і "Газпромзбут". Але я гадаю, що під "сприянням покупці" мається на увазі швидше те, що держава на законодавчому рівні не заважатиме приходу нового ефективного власника - зараз саме розробляються законопроекти щодо оренди, концесії тощо облгазів та міськгазів", - припускає Володимир Саприкін.

Оскільки конкретики щодо угоди від Юлії Тимошенко наразі нема, залишається чекати на її звіт. Тоді Секретаріат не втратить можливості замовити за неї критичне слівце.

Тимошенко газ Нафтогаз України Газпром