Українська правда

Ющенко злив НКРЗ уряду

Президент віддає уряду важливий контролюючий орган, за який боровся майже 2 роки. Попри все, таке рішення надасть ринку певної стабільності.

Після тривалої істеричної боротьби за Національну комісію з питань регулювання зв'язку (НКРЗ) між Секретаріатом Президента і Кабінетом міністрів, Віктор Ющенко поступився перед Конституцією і, скасувавши своїм указом положення про НКРЗ, фактично передав нацкомісію в повне управління Кабінету Міністрів.

А боротьба, нагадаємо, була запеклою. Із середини серпня минулого року діяльність комісії була заблокована через суперечку щодо порядку призначення її членів після вступу в силу закону про Кабінет міністрів на початку 2007 року.

Цей закон передбачав, що дії НКРЗ координуються Урядом, тоді як закон "Про телекомунікації" надавав такий привілей Президенту.

Для вирішення конфлікту з Ющенко звернувся до Конституційного суду, але той у грудні 2007 року відмовився відкривати провадження у справі, підтвердивши легітимність дій Кабміну. Останній намагався закріпити перемогу, розробляючи закон про НКРЗ.

І ось у час, коли протистояння Президента і прем'єра досягло апогею і, здавалося б, кожна з цих двох сил зубами намагатиметься урвати собі більшу кількість повноважень, Віктор Ющенко несподівано визнав таким, що втратив чинність, прийнятий ще Леонідом Кучмою указ від 21 серпня 2004 року "Про національну комісію з питань регулювання зв'язку України", яким її і було засновано.

"Президент, грубо кажучи, віддав НКРЗ на поталу Кабінету Міністрів, - говорить звільнений член комісії Олександр Скляров.

"Скасувавши своїм указом ці постанови, Ющенко залишив НКРЗ без статуту, давши знак Кабінету Міністрів узгоджувати керування комісією. Нагадаю, ще недавно Президент відкликав подання до Конституційного суду стосовно з'ясування питання по керуванню комісією. За якою логікою Президент враз віддав НКРЗ - не розумію", - дивується експерт.

Водночас, член НКРЗ Володимир Звєрєв убачає в таких діях лише виконання букви закону. Мовляв, за новим законом про Кабмін НКРЗ, як колегіальний орган при уряді, повністю мав би перейти під його керівництво, але Президент, керуючись законом "Про телекомунікації", продовжував боротися за владу над НКРЗ.

"Це періодично викликало проблеми у роботі цього органу. І от тепер, скасувавши старі постанови, фактично все стало на свої місця, і єдине, що залишилося, - це прийняти певні поправки в закон "Про телекомунікації", - говорить чиновник.

Керівник відділу досліджень ринків послуг GfK Ukraine Гліб Вишлінський також вважає це рішення позитивним. "Нічого особливого не трапилося, НКРЗ далі продовжує працювати і вирішувати нагальні проблеми ринку телекому без особливих проблем", - зазначає експерт.

А аналітик консалтингової компанії Netton CG Роман Хіміч пояснює, що після того, як Верховна Рада прийняла ряд поправок до законодавства, ігнорувати їх далі було вже "не в компетенції Президента".

Єдине питання, яке могло збити з пантелику - це те, що наразі нацкомісія, фактично, залишилася без статуту. Але Володимир Звєрєв пояснює, що в цьому проблеми немає.

"Власне, статут НКРЗ - це було не що інше, як зібрання певних норм із законодавства, які регулюють роботу комісії. Навіть залишившись без статуту, комісія продовжує працювати згідно зі статтями закону і, наприклад, 24 вересня пройде чергове засідання НКРЗ, на якому має бути прийнято ряд чергових постанов стосовно ринку телекомунікацій", - пояснює Володимир Звєрєв.

Отож, наразі тривала тяганина, пов'язана з суперечностями законодавства щодо важливого органу контролювання зв'язку, майже закінчилася. Учасники ринку нарешті можуть розслабитися, бо комісія вже точно працюватиме стабільно. А днями мають також відбутися переговори щодо того, аби узгодити спільну роботу нацкомісії та учасників ринку.

Довідка ЕП

Національна комісія з питань регулювання зв'язку була утворена указом Президента від 21 серпня 2004 року як центральний орган виконавчої влади. У її повноваження входить ліцензування діяльності з надання телекомунікаційних послуг, розподіл і нагляд за використанням номерного ресурсу.

Тимошенко телекомунікації Ющенко