Поза межами можливого. Відвідайте щорічну премію УП 100
Фондовий ринок очікує стагнація

Фондовий ринок очікує стагнація

Понеділок, 22 вересня 2008, 16:30 -
Закордонні інвестори не хочуть вкладати кошти в українські цінні папери. Незважаючи на недооціненість українських підприємств, інтерес до них відродиться тільки після реконструкції світової фінансової системи.

Останні три місяці виявилися справжнім жахом для вітчизняного фондового ринку. Індекс ПФТС опустився більш ніж на 50% протягом літа, у вересні падіння прискорилося. Тепер, щоб повернутися до рівня січня 2008 року, необхідно подолати 300% зростання.

Значення у 347,7 пункти, досягнуте 18 вересня, було вперше пробито 11 січня 2006 року. Таким чином, ми повернулися назад більш ніж на 2,5 роки. І це попри зростання економіки.

Цифри виглядають досить абсурдно, однак, організований вітчизняний фондовий ринок ніколи не відображав реального стану економіки країни. Він свідчить лише про кількість грошей на ньому, а відтак - зацікавленість великих інвесторів, переважно нерезидентів.

Виходить, що через низьку ліквідність (мала частка акцій компаній на ринку) та незначну капіталізацію, навіть відносно невеликі суми можуть легко рухати ринок у різних напрямках. Тим більше під час кризи, коли ринки завжди падають нижче справедливих рівнів.

Реклама:

Варто виокремити певні фактори, які впливають на рух цін на вітчизняному ринку.

По-перше, це велика частка грошей нерезидентів на ньому: ще на початку 2008 року, коли ПФТС ставив рекорди зростання, іноземний капітал досягав більше 80% ринку.

Основний відтік іноземних інвесторів, за словами експертів, відбувся в січні-березні поточного року. На сьогодні великі гравці ринку, такі як Dragon Capital, Sincome, Sokrat та інші - говорять, що ті нерезиденти, які хотіли залишити ринок, уже це зробили.

Інші інвестори заходять на довгострокову перспективу: від 3-5 років, тому мають час дочекатися вдалого моменту для виходу з ринку.

Натомість, певний тиск з боку пропозиції залишається й досі. Представник "Трійки Діалог Україна" заявив, що їх компанія ще має достатньо заявок на продаж від великих клієнтів.

По-друге, клієнти інвестиційних фондів панічно продають свої сертифікати, незважаючи на прохання інвесткомпаній цього не роботи. Їх доля - не менше 10%, і основний відплив уже відбувся. Зараз КУА відзначають, що частково інвестори починають повертатися, адже розуміють, що на довгострокову перспективу сьогодні необхідно купувати.

Третій фактор - спекулятивна гра компаній на пониження, або короткі позиції. Під час падіння цін на ринку гравці продавали акції, а потім відкупали їх на більш низьких рівнях. Така гра затягує трейдерів, і ринок рухається вниз доти, доки гравці не зрозуміють, що вони не зможуть потім купити дешевше.

Тут варто звернути увагу на дії уряду. Український уряд на відміну від російського або американського повністю ігнорує проблеми вітчизняного фондового ринку. Це вже неодноразово викликало хвилю критики з боку інвестиційних компаній.

Однак, за словами експертів, уряд має на це всі підстави. Вітчизняний фондовий ринок через дуже малі обсяги не має реального впливу. Від обвалу на ньому не постраждає жоден банк, не кажучи вже про економіку країни в цілому.

Тому знаходити кошти для його підтримки немає абсолютно ніякої потреби. Адже гроші на це можна взяти, або з золотовалютних резервів НБУ, або в пенсійному фонді, що дійсно загрожує дестабілізацією економіки в майбутньому, коли ці гроші доведеться повертати.

Тому вітчизняному ринку доводиться чекати на допомогу з-за кордону. І ПФТС буде реагувати лише тимчасовими підйомами на стабілізуючі дії урядів інших країн. А масштаби кризи загалом можна буде оцінити після виходу річних звітів великих компаній на початку 2009 року.

Експерти стверджують, що спочатку почнуть зростати розвинуті ринки: в першу чергу США і Європа. Це відбудеться після того, як більшість компаній почне відновлюватися після кризи та фінансові показники вийдуть з негативної зони. Вже потім інвестори почнуть повертатися на вітчизняний фондовий ринок.

Українські емітенти поки що оцінюються з відчутним дисконтом до, наприклад, російських чи китайських аналогів. Тоді як темпи зростання економіки Китаю набагато вищі, ніж в Україні.

Тому вітчизняні компанії в уявленні іноземних інвесторів мають коштувати дешевше. А через те, що український ринок належить до ринків з високим ризиком, нерезиденти почнуть повертатися в Україну ледь не в останню чергу.

Незважаючи на те, що аналітики не люблять давати прогнози, більшість погоджується: відновлення українського ринку відбудеться не раніше, ніж навесні-влітку 2009 року. До того часу ми, скоріш за все, лишатимемося на поточному рівні, з невеликими відхиленнями.

Реклама: