Іноземцям пропонують інвестувати в логістику та готелі
Іноземні вливання в українську економіку вже декілька місяців впевнено йдуть на спад. Згортаються інвестиційні програми низки будівельних, харчових, девелоперських та інших компаній
В той же час малий та середній бізнес країни, що нерідко повністю залежить від успіху кредитування та інвестиційного партнерства, лихоманить: закриваються невеликі компанії, які під час економічної кризи не витримують складнощів.
Тому конференція під назвою "Україна: нові інвестиційні можливості", яка пройшла 9-10 вересня в "Прем'єр Паласі", стала своєрідним знаком як для українців, так і для іноземців, які досі розмірковують: чи вкладати значні кошти в нашу економіку. Провели цей захід дві потужні компанії, що давно зарекомендували себе на ринку інвестицій: Accuro Group (Швейцарія) та Universal Development (Україна).
Загальний дух заходу був дещо сонливим, а в деяких моментах відчувалася справжня незацікавленість всіх сторін, особливо іноземних інвесторів. Про це в кулуарах розповів президент Асоціації спеціалістів з нерухомості (ріелторів) України Олександр Бондаренко.
"Українська економіка зупинилася. Принаймні, це можна сказати про ріелторський і девелоперській бізнеси точно. Зараз масово закриваються ріелторські фірми, девелопери перестали активно інвестувати різні проекти. Хоча це явище тимчасове і, сподіваюся, що за півроку ситуація піде на краще", - зазначив пан Бондаренко.
З ним важко не погодитися, обсяги житлового будівництва, наприклад, суттєво скорочуються, нові помешкання не викупаються, заморозилися угоди і на вторинному ринку житла. З іншого боку, сьогодні в Україні активними темпами розвивається будівництво офісної, складської і логістичної нерухомості.
Про це заявили організатори заходу, наводячи цифри нечуваного зростання торговельних площ (в першому кварталі 2008 року воно склало 30,2%) і в той же час великий попит на комерційні об'єкти нерухомості. Так, рівень насиченості торговими площами на 1 тис. мешканців у нашій країні складає 158 кв. м., що у 2,5-3 рази менше, ніж в європейських країнах. За даними президента Асоціації спеціалістів з нерухомості України, сумарна площа столичних офісів класів "А" та "В" складає 850-950 тис. кв. м, тоді коли рівень попиту складає 1,7 млн. кв. м.
Виходить, що попит перевищує пропозицію майже у 2 рази.
"Особливо в Україні не вистачає логістичних та складських центрів. Хоча рентабельність цього бізнесу у 2-3 рази вища, ніж в Європі. Ми маємо недостатньо складів, 70% з яких не відповідають світовим стандартам і нагадують сховища радянських часів. Ось на якому ринку інвесторам вистачить роботи", - зазначив директор "Логістичної майстерні" Міжнародного інституту бізнесу Валентин Маєвський.
Експерти впевнені, що саме сектор офісної і промислової нерухомості сьогодні може стати порятунком для вітчизняних девелоперських та будівельних компаній, багато з яких вже зараз лишають ринок житлового будівництва і переходять до офісно-логістичної нерухомості. Цей сегмент також повинен залучити неабиякі закордонні капітали.
Свою згоду інвестувати в привабливі галузі української економіки сьогодні виявила така екзотична країна, як Кувейт, багата на нафтогазові родовища. Представник бізнес-еліти цієї країни заявив, що приватний бізнес Кувейту готовий вже сьогодні інвестувати в Україну до 160 млн. доларів.
До того ж, у сфері будівництва є зараз унікальні можливості залучення іноземних інвестицій - проведення Євро-2012.
У Львові нарешті розпочалася робота зі спорудження стадіону. "В серпні ми закінчили розробку інвестпропозицій щодо будівництва стадіону. Незабаром буде виставлено на аукціон земельні ділянки навколо майбутнього стадіону для інвесторів, які збираються звести тут власні об'єкти", - відзначив Олександр Жариков.
За його словами, велику зацікавленість у вкладенні своїх коштів у Львові проявляють польські та китайські бізнесмени. Так, з поляками планується збільшення митних переходів для прискореного просування вболівальників із Польщі в Україну, а також будівництво автобану між нашими країнами.
Великі сподівання і неабиякий зиск від проведення Євро-2012 бачить для своєї галузі начальник відділу аеропортів Міністерства транспорту Василь Момот.
"У нас і досі не має досвіду управління аеропортами з боку приватного сектора. А багато аеропортів саме зараз можуть перейти до комерційної власності. Тому ми проводитимемо тендер щодо залучення консалтингових компаній, які будуть розробляти плани управління", - додав урядовець.
За його словами, аеропорти зараз активно розвиваються: кожного року обсяги перевезень вантажів та пасажирів зростають на 20%, тому ці заклади є досить привабливими для внутрішніх та зовнішніх інвесторів.
А ті європейські бізнесмени, які були присутні на конференції, заявляли про складність переміщень інвестицій з Європи в Україну в умовах світової економічної кризи та політичної нестабільності в нашій державі.
Україні сьогодні варто виробити пропозиції уряду та парламенту щодо оптимізації інвестиційного законодавства та клімату. Без цього, як зазначив один із учасників форуму, нам не допоможе навіть історичне та впливове проведення Євро-2012.