Київстар у битві за першість:
як компанія очолила перегони за лідерство у мобільному зв'язку

Київстар у битві за першість:
як компанія очолила перегони за лідерство у мобільному зв'язку

За підтримки Київстар
05 березня 2025
Попри війну, український телеком-ринок продовжує активно розвиватися. Основним рушієм цього процесу є постійна конкуренція між трьома найбільшими мобільними операторами країни. Інвестуючи у розвиток мережі, компанії не лише розширюють покриття голосового зв’язку, а й покращують швидкість мобільного інтернету, щоб відповідати зростаючим потребам користувачів.
З розвитком мобільних технологій смартфони стали генерувати значну частину глобального інтернет-трафіку. Це змушує операторів розбудовувати інфраструктуру, збільшувати пропускну здатність мереж і розширювати покриття, щоб підвищити якість обслуговування.
Київстар, Vodafone і DVL (колишній lifecell) постійно працюють над тим, щоб надавати користувачам сучасні та якісні мобільні послуги. Це – конкурентна боротьба, що потребує значних ресурсів.
У другій половині 2024 року Київстар виборов своє лідерство на ринку, отримавши одразу три ключові нагороди від Ookla: "Найкраще мобільне покриття", "Найшвидша мобільна мережа" та "Найкраща мобільна мережа". Це не просто формальне визнання – а доказ того, що компанія випереджає конкурентів за якістю зв’язку та швидкістю мобільного інтернету. У світі, де якісний зв’язок став критично важливим, такі досягнення мають значення для мільйонів українців, які щодня розраховують на стабільний і швидкий мобільний інтернет.

Як визначали переможця

Американська компанія Ookla, заснована у 2006 році, є світовим лідером у вимірюванні швидкості та якості мобільного та фіксованого інтернету. Флагманськими продуктами компанії вважаються сервіси Speedtest та Downdetector. Щороку Speedtest використовують близько 500 мільйонів користувачів для перевірки швидкості завантаження, вивантаження, затримки та стабільності з’єднання.
Велика кількість тестів дозволяє Ookla отримувати значні обсяги даних майже з усіх куточків планети. Компанія збирає інформацію, фіксуючи швидкість завантаження, вивантаження, затримку та стабільність з’єднання, а також дані щодо покриття. Ці дані аналізуються за допомогою власних алгоритмів, щоб оцінити якість роботи мереж.
За роки своєї діяльності Ookla здобула довіру провідних телекомунікаційних компаній, технологічних видань та державних регуляторів. Її рейтинги та нагороди є авторитетним підтвердженням якості роботи операторів.
Так, наприклад, нещодавно Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та поштового зв’язку (НКЕК), у співпраці з Ookla запровадила сервіс QoS Tool – Speedtest, який дозволяє користувачам перевіряти якість інтернет-з’єднання, а Комісії – аналізувати якість наданих послуг провайдерами.
Головна особливість Ookla полягає в тому, що вона збирає результати тестів безпосередньо від користувачів, а не через лабораторні виміри чи внутрішню статистику операторів. Це забезпечує об’єктивну оцінку реального користувацького досвіду.
На основі отриманих результатів Ookla регулярно публікує рейтинги за 14 номінаціями. Цьогоріч найбільший мобільний оператор України, Київстар, отримав три нагороди, ставши лідером за швидкістю та покриттям мобільної мережі в країні.

Нагороди Ookla: що отримав Київстар

Київстар у другій половині минулого року показав найкращий результат у тестуванні покриття – 36,18 за індексом Coverage Score, що на 4,84% вище, ніж у найближчого конкурента. Цей показник базується на аналізі понад 386 млн сканувань, проведених у верифікованих локаціях, де оператори надають свої послуги.
35,65 балів
загальний показник швидкості
(Speed Score)
36,18 балів
загальний показник покриття (Coverage Score)
2,695,974 тестів
проведених абонентами всіх мобільних операторів
За даними Ookla, Київстар забезпечує найбільше покриття мережі 4G серед усіх мобільних операторів України (за винятком тимчасово окупованих територій). Раніше, у 1–2 кварталах 2021 року, оператор також став переможцем у номінації "Найкраще мобільне покриття". За результатами дослідження, 99,7% абонентів мали доступ до послуг зв’язку, а 64,9% – до мережі 4G.
Крім того, Київстар отримав нагороду за найшвидшу мобільну мережу в 3-му та 4-му кварталах минулого року, продемонструвавши найвищий показник (Speed Score) – 35,65. Другим за швидкістю став Vodavone – 33,38, а третім lifecell – 28,42. Ookla визначає Speed Score, враховуючи середню швидкість завантаження (Download) та передачі даних (Upload), при цьому Download має більшу вагу в оцінці, оскільки є більш важливим для користувачів.
Загалом сервіс проаналізував понад 2,6 мільйона користувацьких тестів від усіх мобільних операторів України. Середня швидкість завантаження в мережі Київстар становила 28,4 Мбіт/с, випередивши Vodafone (28,39 Мбіт/с) та lifecell (24,68 Мбіт/с). У швидкості вивантаження Київстар теж лідирує – 12,58 Мбіт/с проти 11,44 Мбіт/с у Vodafone та 7,35 Мбіт/с у lifecell.
Взагалі номінація "Найшвидша мобільна мережа" є однією з найконкурентніших серед трійки українських операторів, оскільки жоден із них не має тривалого домінування.
Так, у першій половині 2024 року перемогу здобув Vodafone із середньою швидкістю завантаження 26,87 Мбіт/с. Раніше, у 3–4 кварталах 2023 року, компанія також отримала нагороду, показавши результат у 29,32 Мбіт/с.
Натомість у 2021 році Київстар утримував лідерство за швидкістю мобільного інтернету та двічі отримував премію. У 1–2 кварталах його Speed Score становив 34,65 (завантаження – 33,24 Мбіт/с), а у 3–4 кварталах – 41,25 (завантаження – 31,33 Мбіт/с).
У результаті Київстар, здобувши нагороди за найкраще покриття та найшвидший мобільний інтернет, отримав і титул "Найкраща мобільна мережа" в Україні за друге півріччя минулого року.
Ця нагорода є комплексною оцінкою якості мобільного зв’язку в країні. Оператор може претендувати на це звання, якщо він одночасно має найшвидшу мережу та найкраще покриття або ж коли володіє найвищими показниками швидкості, а жоден із конкурентів не демонструє кращого покриття за статистичними тестами.

Шлях Київстар до першості

Визнання мобільної мережі Київстар найкращою в країні – це результат масштабної роботи всієї команди над постійним відновленням і модернізацією інфраструктури оператора.
Однак не менш важливим фактором успіху є правильно обрана стратегія розвитку мережі.
"Ми маємо амбітні плани, тому й інвестуємо у стійкість мережі та нові технології. Компанія активно проводить модернізацію LTE-мережі. Результати цієї роботи ми бачимо вже зараз. У час мінімального навантаження в окремих локаціях пікова швидкість в нашій мережі 4G, коли практично весь ресурс базової станції доступний одному абоненту, може сягати більше 1 Gbps", – розповідає технічний директор Київстар Володимир Лутченко.
Київстар продовжує активно розширювати покриття 4G по всій країні. Протягом 2024 року оператору вдалося підвищити швидкість передачі даних у мережі 4G більш ніж на 30%.
"Для досягнення таких результатів лише за період великої війни було проведено понад 20 тисяч робіт із модернізації та збудовано понад 8 тисяч нових базових станцій", – зазначають у компанії.
Кожен із цих проєктів потребує залучення десятків спеціалістів, які безпосередньо працюють над покращенням роботи мережі на місцях. У підсумку це дозволило Київстар забезпечити покриття швидкісним мобільним інтернетом для 95,7% населення України та зберегти лідерство за кількістю базових станцій 4G.
Розвиток 4G також сприяє стабільній роботі мобільного зв’язку завдяки впровадженню технологій VoLTE (Voice over LTE) та VoWiFi (Voice over Wi-Fi), які забезпечують високу якість дзвінків навіть при низькому рівні мобільного сигналу.
На першому за п’ять років аукціоні радіочастот Київстар інвестував 1,4 млрд грн, придбавши частоти 2100 МГц і 2300 МГц для розширення покриття.
Окрім цього, в умовах регулярних атак на енергетичну систему України компанія забезпечує безперебійну роботу базових станцій навіть під час відключень електроенергії. З початку війни їхні телеком-об’єкти працювали на резервному живленні майже 4 млн годин, а витрати палива перевищили 3 млн літрів. Активна модернізація дозволила підвищити стійкість мережі більше ніж утричі. Загалом компанія інвестувала понад 2,3 млрд грн, що охоплює закупівлю, встановлення та обслуговування обладнання резервного живлення. Наразі мережа налічує понад 66 тис. базових станцій по всій Україні, а об’єкти телеком-мережі мають резервне живлення завдяки встановленим близько 200 тис. акумуляторів і понад 3000 генераторів (станом на лютий 2025).
У разі тривалих блекаутів оператор гарантує безперервний зв’язок протягом щонайменше трьох діб для ключових вузлів мережі та об’єктів, важливих для економіки та безпеки країни. У 2025 році Київстар планує додатково встановити понад 1000 потужних генераторів і понад 52 тис. акумуляторів, водночас вже незабаром очікується постачання понад 13 тис. нових акумуляторів для подальшого зміцнення мережі.