Протидія пожежам
Висаджувати ліс, не дбаючи про його збереження, – марна праця. Тому паралельно із "Зеленою країною" відбувається посилення системи протидії пожежам.
Значно удосконалена система моніторингу: лісівники отримують дані дистанційного зондування із термального поля зі супутників, а також використовують систему пожежних веж (майже 500 по всій Україні), з яких більшість обладнана телевізійною системою спостереження за лісовими масивами.
Закуповується техніка для швидкого реагування: зокрема лісопожежні модулі на базі пікапів, які дозволяють якнайшвидше дістатись до місця загоряння. У лісової охорони з’явились мотоцикли, ранцеві вогнегасники, моторні човни, щоб діставатись до лісових масивів на островах.
Нові більш потужні та економічні трактори дозволять посилили роботу з облаштування мінералізованих смуг, які запобігають перекиданню вогню на сусідні лісові масиви (минулого року облаштовано майже 40 тис. км мінералізованих смуг, здійснено догляд за ними на площі 173 тис. км).
До сезону 2025 року облаштовано 1,8 тис. протипожежних штучних водойм, а 2,2 тис. природних протипожежних водойм обладнані пірсами для забору води.
Зросла зарплата, а відповідно і мотивація працівників лісової охорони.
ДП "Ліси України" облаштувало 110 нових рекреаційних пунктів ("Лісовичок"), що розташовані поблизу населених пунктів, туристичних маршрутів, автодоріг, місцях традиційного відпочинку населення без належного дотримання правил пожежної безпеки. Наявність рекреаційного пункту з облаштованою мангальною зоною, контейнерами для сміття, альтанками, дитячою та спортивною зонами - дає можливість спрямовувати потік відвідувачів у контрольовані і безпечні зони, мінімізуючи ризики виникнення загорянь у стихійних місцях.
Минулого року кліматичні умови в Україні були співставні з 2020 роком. Аномальна спека, в деяких регіонах, зокрема на Полтавщині, опадів не було протягом кількох місяців. Плюс постійні займання після падіння дронів (особливо на Київщині, Черкащині тощо), пожежі на замінованих територіях, які можливо лише локалізовувати. Однак у підсумку площа лісових пожеж у масивах ДП "Ліси України" у 2024 році приблизно в десять разів менша ніж у 2020 році.
За даними Міндовкілля, станом на 1 травня 2025 року в лісах Держлісагентства зафіксовано 285 лісових пожеж. Загальна площа, пройдена вогнем, склала 882,1 гектара, з яких 5,3 гектара – це верхові пожежі. Водночас було зареєстровано 18 великих пожеж, площа яких становить понад 580 гектарів. Найбільше випадків зафіксовано в Київській області – 62 займання. Найбільша площа ураження – в Харківській області: майже 398 гектарів, попри меншу кількість загорянь (39 випадків).
У 2024 році основною причиною лісових пожеж стали воєнні дії та обстріли – на цей фактор припадає понад 45% усіх зафіксованих випадків, підкреслили у Міндовкілля.
На жаль, ця тенденція зберігається, особливо в прифронтових та деокупованих районах, де ситуація залишається складною та нестабільною. Ще 28,5% загорянь виникли з вини населення – внаслідок недбалого поводження з вогнем або порушення правил пожежної безпеки, додали в Міністерстві.