Як сталий розвиток змінює обличчя найпопулярнішого курорту України
"Буковель" довоєнних часів асоціювався виключно з лижами. Наразі ж "Буковель" перетворюється на справжній європейський курорт зі зручною інфраструктурою і новими цінностями – й велику роль у цьому грає й сертифікація за стандартами Green Key.
"Це така програма, яка дає змогу заявити про те, що ми не просто декларативно говоримо, що ми за сталий розвиток. А конкретно показати, які кроки робляться в цьому напрямі. Поступово ми долаємо стереотип, що «Буковель» – це тільки про лижі. Насправді це місце, де можна багато чим зайнятися: піти в гори, досліджувати гуцульську культуру. До слова, підтримка місцевих культур – це ж теж про сталий розвиток. Green Key заохочує використовувати місцеві продукти, елементи декору тощо. Міняємося не тільки ми, але й наші відвідувачі. Портрет «Буковелю» дуже сильно змінився. Так, звісно, сюди, як і раніше, приїздять великі компанії, але все більше ми бачимо мам з дітьми, військових, які приїздять на реабілітацію", – підкреслює Богдан Красавцев.
Зміни можуть стосуватися як дрібниць, так і більш глобальних речей, розповідає експерт. Заклади звикають до цього поступово, заодно виховуючи і своїх відвідувачів.
Наприклад, зменшується кількість прибирань у номерах. За стандартом Green Key, клінінг номера здійснюється не щодня, а раз на три дні – об’єктивно, більшість гостей і не вимагає більшої частоти прибирання, але чимало готелів продовжує надавати цю послугу на щоденній основі просто за звичкою.
Загалом такі практики зі скорочення "надмірного" сервісу, хоч і є новими для України, багато де можна зустріти у країнах Європи. Практика показує: навіть такі невеликі зміни у підсумку дають суттєву економію ресурсів і зменшують вплив на довкілля.
Інший важливий для України приклад – створення безбар’єрного середовища, яке буде зручним для маломобільних груп населення. Деякі готелі курорту уже мають спеціальні ліфти, номери для людей з інвалідністю. Ті, хто ще не має такої інфраструктури, все одно до цього прийдуть: вже наступного року, при повторному проходженні сертифікації, необхідно буде показати прогрес у цьому питанні.
Також одним з ключових елементів Green Key є енергоефективні заходи. Сонячні панелі, теплові насоси, датчики води – таке обладнання дозволяє використовувати ресурси раціонально, а також мати додаткові джерела енергії на випадок блекаутів.
"«Буковель» нещодавно доєднався до ще однієї міжнародної програми, яка має на меті зменшити вуглецевий слід, оптимізувати енергоспоживання, а також надалі впроваджувати екологічні стандарти в управлінні туристичними об’єктами. Це програма Climate Travel Friendly. У межах співпраці ми будемо розширювати використання відновлювальних джерел енергії, впроваджувати нові об’єкти ВДЕ, стимулювати енергоефективність", – розповів керівник Офісу сталого розвитку Bukovel.
Крім цього, курорт докладає зусиль до зміни філософії використання власного транспорту на його території. Відвідувачі, замість пересуватися територією власним авто, можуть скористатися безкоштовним громадським автобусом або ж орендувати велосипед чи електросамокат. Для власників екологічного власного транспорту – електромобілів – на території курорту встановлено 7 зарядних станцій.
"Той факт, що ми одночасно на кількох об’єктах впроваджуємо принципи Green Key – це результат великого спектра змін, які вже деякий час відбуваються на «Буковелі». Ми прагнемо, щоб наш курорт був одночасно екологічний, соціальний, інклюзивний. Ми прагнемо стати сучасним всесезонним курортом, який діє на засадах сталого розвитку, де впроваджені заходи з енергоефективності, побудований інклюзивний простір, є надсучасне обладнання. І ми раді розділити цей досвід з усіма, хто готовий нести прапор змін разом із нами", – додає Богдан Красавцев.