IT-освіта в Україні. Де можна вивчити специфічні мови програмування та для чого це потрібно

18 березня 2025
У свіжому рейтингу мов програмування від DOU найпопулярнішими мовами для комерційного використання стали TypeScript, Python, JavaScript, C# та Java. Але разом з тим існують і інші, так звані специфічні мови програмування, які є маловідомими, проте часто вони входять до списку найулюбленіших мов за "індексом вподобання". Йдеться, наприклад, про такі мови як Rust, Kotlin, Scala, Erlang, Go та інші. Чому українські розробники все ж обирають ці специфічні мови програмування?
Кожна мова залишається затребуваною, поки нею користуються для написання коду. Але стрімкий розвиток технологій спонукає до розробки нових, більш ефективних та продуктивних інструментів. Тому мови програмування розвиваються паралельно із прогресом. До найбільш актуальних напрямів у сучасній індустрії відносяться:
Штучний інтелект
для розробки таких технологій та управління ними потрібні мови, здатні продуктивно працювати зі складними алгоритмами, масивами даних та паралельними обчисленнями;
Квантові технології
нові архітектурні концепції можуть змусити нас використовувати абсолютно незвичні мови (у 2021 році SoftServe та ЛНУ ім. І. Франка запустили бакалаврську програму “Квантові комп’ютери та квантове програмування”);
Мобільні пристрої і IoT (інтернет речей)
ця галузь задає тренд на розвиток легких за структурою та більш продуктивних мов, які працюють із вбудованими системами;
Апарати
поширення багатоядерних процесорів і розподілених по різних комп'ютерах систем підвищує потребу в мовах, які підтримують паралелізм;
Блокчейн
для того, щоб проводити смарт-контракти та писати децентралізовані програми, звичних мов може бути недостатньо.
Українські програмісти бажають розвиватися та бути конкурентними, тому і вибирають специфічні мови програмування для особистого та кар’єрного зростання. Найбільш улюбленою мовою програмування у них, за результатами свіжого опитування, два роки поспіль залишається Rust. За нею Kotlin, Go і TypeScript. Усе майже так само, як і торік. Якщо дивитись у розрізі категорій, помітно, що Go і Rust цікавлять майже всіх айтівців.

Чому варто вивчати специфічні мови програмування

На розвиток та затребуваність мов програмування впливають і потреби різних галузей. Наприклад, фінансовий сектор потребує мов, які забезпечують максимальний рівень безпеки та надійності. У сфері охорони здоров'я потрібні мови, які спрощують аналіз даних діагностики або використовуються для машинного навчання систем, що задіяні у прогнозуванні захворювань. А ось в ігровій індустрії потрібні мови програмування, які забезпечують високу продуктивність та можливість реалізації інтерактивних технологій геймінгу в онлайн-режимі — наприклад, доповнену реальність.
Ще один важливий фактор відбору мов — потреби спільноти розробників: хтось орієнтується на простоту синтаксису, хтось на наявність бібліотек та фреймворків, дехто на легкість у використанні інструменту для виконання реальних завдань. З цієї причини мови програмування з відкритим вихідним кодом та популярні продукти з активними спільнотами розвиваються швидше. Вони сприяють великій інфраструктурі у вигляді допоміжних інструментів та ресурсів.
Попри те, що багато специфічних мов програмування залишаються сьогодні в тіні відомих гігантів, вони мають велику перспективність. А ще знання декількох мов дає можливість експериментувати та пробувати різні варіанти. Як кажуть досвідчені програмісти, це добре прокачує мізки та позитивно позначається на швидкості роботи.
Для новачків в IT знання таких специфічних мов програмування може бути додатковою перевагою, яка дасть змогу виділитися на ринку праці та знайти цікаві вакансії в унікальних нішах розробки. Загалом стежити за останніми тенденціями та навчатися новим технологіям є важливим фактором для успішної кар'єри програміста. Тому важливим є не лише вибір мови програмування, а й прагнення до постійного розвитку та накопичення досвіду в цікавій сфері розробки програмного забезпечення.

Як вибрати мову для вивчення: огляд специфічних мов програмування

При виборі специфічної мови програмування розробнику насамперед варто враховувати сферу своїх професійних інтересів. Власні інструменти є у сферах веб-застосунків, ігор, продуктів на основі ШІ, програм для аналітики даних.
Аспекти, на які слід обов'язково звернути увагу — це активність спільноти та наявність детальної документації. Значення мають і допоміжні інструменти — бібліотеки та фреймворки. Готові рішення значно спрощують як освоєння мови, так і розробку конкретних продуктів для прикладних завдань. Ну і також варто постійно слідкувати за трендами ІТ-індустрії. За даними різних експертів, напрями із серйозним потенціалом розвитку в найближчі роки — це штучний інтелект, квантові обчислення, інтернет речей, блокчейн та смарт-контракти, автоматизація та робототехніка. Нижче – огляд специфічних мов, які розвиваються та мають чималу аудиторію користувачів.
функціональна мова програмування, створена у 1980-х роках компанією Ericsson Computer Sciences Lab для розробки високонавантажених систем, які потребують високої надійності та масштабованості;
мова відома унікальним підходом до багатопоточності, що дозволяє легко створювати системи з тисячами одночасно виконуваних процесів;
Erlang досі активно використовується у телекомунікаціях, при розробці месенджерів, банківських систем, а також в галузі iGaming; попит на спеціалістів Erlang залишається стабільно високим;
крім переваг у працевлаштуванні, вивчення цієї мови дозволяє розробникам покращити свої знання про асинхронні і паралельні обчислення, що є актуальним в сучасному світі багатоядерних процесорів.
сучасна багатопарадигмова мова програмування загального призначення, яка має сильну типізацію і зосереджена на безпечній роботі з пам'яттю та забезпеченні високої рівночасности виконання задач — можливість породжувати тисячі й навіть мільйони підпроцесів. Робота над цією мовою була розпочата працівником Mozilla Ґрейдоном Гоаром 2006 року як особистий проєкт. Вона є дуже популярною серед досвідчених програмістів, однак для новачків у світі програмування може залишатися прихованим скарбом. Rust надає програмістам безліч переваг, що роблять її дуже перспективною мовою: безпека — мова надає механізми, які дають змогу запобігти безлічі помилок, характерних для інших мов програмування, як-от звернення до нульового покажчика або перегони даних; продуктивність — забезпечує високу швидкість виконання і ефективне управління пам'яттю, завдяки чому Rust підходить для розробки високонавантажених і багатопотокових додатків; спільнота — останнім часом вона зростає, що свідчить про її потенціал для майбутніх проєктів і вакансій.
Go
компільована мова програмування із вбудованими засобами для паралельних обчислень і засобами віддаленого керування пакунками. Цю мову програмування розробив Google як частину проєкту з розробки операційної системи Inferno. Метою створення проєкту Go було бажання отримати мову, що поєднує високу продуктивність компільованих мов з легкістю написання коду, швидкістю розробки і захищеністю від помилок, властивих скриптовим мовам. Синтаксис Go базується на звичних елементах мови Сі з окремими запозиченнями з мови Python. Мова досить лаконічна, але при цьому код залишається легким для читання і сприйняття. На Go створені цікаві проєкти, наприклад, Docker — система для створення ізольованих віртуальних машин з будь-яким необхідним для тестування середовищем, а ще Kubernetes, ПЗ для групового керування контейнерами на великому парку пристроїв.
мультипарадигмова мова програмування, що поєднує властивості об'єктно-орієнтованого та функційного програмування. Ця мова вважається флагманом функціонального програмування, тобто працює не з конкретними змінними, а з функціями, що їх описують. Scala сумісна із існуючими програмами мовою Java, тобто код Scala може викликатися із Java-програм і навпаки. Переваги: об'єктно-орієнтований підхід дозволяє створювати більш чіткий та структурований код для широкого спектру продуктів; лаконічність — простий і короткий синтаксис більш зручний, він швидше пишеться і читається; код на Scala кросплатформний і запускається будь-де, тому програмістам не потрібно думати про сумісність. Масштабованість Scala та її універсальність дозволять цій мові в майбутньому частково замінити Java та повною мірою реалізувати концепцію функціонального програмування у багатьох проєктах.
статично типізована мова програмування, що працює поверх віртуальної машини Java і розробляється компанією JetBrains. Мову названо на честь острова Котлін у Фінській затоці. Позиціонується як альтернатива мові Java. Автори ставили перед собою ціль створити лаконічнішу та типо-безпечнішу мову, ніж Java, і простішу, ніж Scala. Kotlin є популярним вибором для розробки застосунків під Android і здобув широке визнання у сфері веб-розробки. Цю мову програмування люблять за її: зручність і лаконічний синтаксис — вона пропонує чистий та інтуїтивно зрозумілий синтаксис, що спрощує написання коду та зменшує його обсяг, порівняно з Java; сумісність з Java — мова сумісна з Java, а це означає, що ви можете використовувати наявний код на Java в проєктах, переходячи на Kotlin поступово; підтримку Google — Google офіційно підтримує Kotlin як мову для розробки Android-застосунків, що робить її бажаною навичкою для розробників, які шукають вакансії в цій сфері.

Де можна вивчити: коментарі Favbet Tech про курс Erlang, про важливість IT-освіти в Україні та про рішення на базі AI розробки

Як зазначає Артем Скрипник, CEO FAVBET Tech, вибір специфічних мов програмування часто визначається потребою ринку в нестандартних та ефективних рішеннях.
"Сучасні умови часто вимагають від IT-компаній експертизу у мовах програмування, що є менш популярними, але здатними забезпечити кращу стабільність та надійність рішень, — розповідає Артем. — Для нас такою мовою є Erlang, який показав себе як один із кращих варіантів для побудови високонавантажених та максимально стійких систем, що є критичним для нашої галузі".
Спеціалістів з Erlang в Україні не так багато, тому вже кілька років FAVBET Tech проводить ґрунтовний тримісячний курс Erlang з можливістю подальшого працевлаштування у компанії для кращих випускників. Програма розрахована як на початківців в ІТ, так і на досвідчених розробників, які прагнуть розширити свої кар'єрні можливості. Курс охоплює всі етапи: від знайомства з базовими типами й функціями до побудови й релізу повноцінного проєкту.
За словами Артема Скрипника, ця освітня ініціатива — не лише для спеціалістів "під себе", але частина ширших зусиль компанії з розвитку українського ІТ:
"Ми на 100% українська компанія, тому нам важливо бачити зростання місцевого ринку та рівня спеціалістів. Сьогодні через війну багато ресурсів компанії першочергово направлені на сприяння мілітарі-tech проєктам, однак ми безперечно плануємо збільшувати й освітню складову. Ми маємо багато талантів, яким достатньо дати правильний вектор розвитку".