Початок кохання
Світ знає приголомшливі історії кохання, увічненого в мистецтві. У Львові вже понад два століття про закоханих до нестями говорять, що вони "любляться як Ванда і Ґроттґер" – заможна панянка Ванда Моне і бідний художник Артур Ґроттґер, картини якого отримали світове визнання. На перешкоді їх шлюбу став невиліковний у той час туберкульоз. Він передчасно обірвав життя Ґроттґера в Парижі. Безутішна Ванда Моне на гроші свого приданого замовила пам’ятник на Личаківському цвинтарі, де поховали митця. Пам’ятник вона спроєктувала сама. Скульптор Поль Ойтельє втілив його, увічнивши в камені її – юну красуню, яка вже двісті років охороняє вічний сон коханого, тримаючи символ вірності – сокола. Біля її ніг – ліра з розірваними струнами та розбита палітра художника.
На відміну від Ванди Моне Наталія Олекса створює мурали на стінах агломераційного цеху "АрселорМіттал Кривий Ріг" власними руками, без жодної сторонньої допомоги.
З перервою на декрет після народження їхньої з паном Анатолієм донечки Мар’яни, пані Наталія працює в "АрселорМіттал Кривий Ріг" з 2016 року.
Анатолій Прідьма та Наталія Олекса з донечкою Марьяною
"
"Працюю на завантаженні бункерів шихтою (суміш сировинних матеріалів, підготовлена для подальшого перероблення в металургійних процесах – ред.). Фізично робота виснажлива – матеріал важкий, а як мокрий, то ще важчий. Буває, що потрібно набирати його в місцях зберігання, до яких складно дістатися. Коли починала, «звільнялась» щодня. Нила спина, німіли руки. Не звільнилась через хорошу зарплату – знайти їй альтернативу було непросто. Мусила годувати сина, змалечку виховувала його одна. І характер в мене – кажу собі: все, що нас не ламає, робить сильнішими", – розповіла пані Наталія.
Склади шихтових матеріалів в аглоцеху
За освітою жінка – кухар. Одразу після технікуму працювала на кухні одного з криворізьких ресторанів. Повернулась до технікуму викладати, але грошей не вистачало. Виростили її бабуся з дідусем, тому підтримки особливої не мала.
Наталія Олекса
З батьком свого сина після недовгого шлюбу розійшлася.
"
"Перший шлюб був по молодості. Мій друг. Ось поки дружили, було все добре. Потім почав вживати всяку заразу і переносив це, звісно, на нас с сином. Довго терпіти не змогла, і з 11 місяців дитину виховую самотужки, – згадує Наталія і додає: – Ковтнула в житті лиха, але з Анатолієм все було інакше".
Нещодавно синові пані Наталії Артему виповнилось 15 років.
Коли жінка прийшла працювати в "АрселорМіттал Кривий Ріг", малому було близько шести рочків.
Анатолій Прідьма починав в агломераційному цеху, як і Наталія, дозувальником. На момент їхньої першої зустрічі він вже виріс до змінного майстра, керував бригадою.
"У першу ж нашу зустріч Анатолій на мене… нагримав. У мене 35-й розмір і спецвзуття мені не одразу змогли підібрати. Не чекаючи, пішла без нього в цех. В робі, в касці – все як годиться, а на ногах – кросівки. Він як це побачив – здійняв галас: мовляв, що ти думаєш собі, дівчино? А якщо впадеш? А якщо тобі пальці переламає! І вигнав з цеху, наказавши без спецвзуття не вертатись", – згадує Наталія.
Пан Анатолій був старшим за Наталію на 4,5 роки. Зізнається, запали в душу його очі, одразу.
"
"Глибокі, майже бездонні… Кольором які? Незвичайні. Зеленкуваті. Вії такі пишні. Поглядом заворожував", – каже вона.
З першого дня творча особистість Наталія Олекса і вимогливий майстер Анатолій Прідьма не могли спокійно існувати одне з одним. Сперечались ледь не щодня.
"Ну, по-перше, я як повар до того на виробництві ніколи не працювала, мені все цікаво. Про все розпитувала: що це, що то, як краще зробити. А він: «Не розумієш, що ти у мене тут не одна, у мене ціла бригада, не можу я біля тебе стояти й одній тобі всю увагу приділяти». Ображалась за таку відповідь на нього сильно", – згадує жінка.
Каже, що відповідала майстру гідно – чітко окреслила особисті кордони, вимагала поваги, голосу не підвищувати, навіть якщо зауваження доречні. Він це приймав – за панциром ховалось щире серце, прихильне і відкрите до людей.
З часом почали частіше розмовляти: не тільки про виробництво, але і про життя.
"Анатолій виявився дуже сором’язливий. Це навіть вражало. Сильний, дорослий чоловік, керівник і… сором’язливий, як дитина. Став часто приходити посидіти, поговорити, допомагав", – каже вона.
Своїм почуттям пара дала волю на новорічному корпоративі.
"
"Анатолій спиртне взагалі не вживав – у нього алергія. Він усіх розвозив по оселях. Ну а оскільки нам було по дорозі, лишились разом на додаткову зміну. Вже тоді обоє розуміли – будемо разом на все життя", – згадує Наталія.
Все було, як в житті, – непросто. Пан Анатолій не розлучився з першою дружиною. З нею виховував спільного сина Тимофія. Він страждав. Розривався.
Одного дня прийшов з речами й залишився.
"Було це у вересні 2017 року. Мій син його зразу прийняв. Разом їздили відпочивати на базу відпочинку «Мар’янівка» (належить підприємству «АрселорМіттал Кривий Ріг» – розташована в мальовничому місці неподалік від Кривого Рогу. База працює для працівників підприємства та їхніх родин – ред.). Хлопці вудили рибу", – каже Наталія.
Почали разом жити у трикімнатній квартирі, яка в минулому належала бабусі пані Наталії. Жили добре. Встановили бойлер. Планували ремонт. Купили техніку: газову плиту, нове обладнання для кухні, мікрохвильовку, мультиварку. Пані Наталія каже, що досі все це стоїть запечатане в коробках.
Анатолій Прідьма і Наталія Олекса
"
"Найкращий відпочинок для нас був у Толіка мами. Там було завжди найзатишніше. Ніколи не забуду, як поїхали вперше. Було це вже після того, як він прийшов до нас з речами. А все одно мені було якось не по собі. Боялась осуду. А його мама нас прийняла. Приїхала сестра Анатолія з дітьми й з чоловіком. Мама стіл накрила: наша улюблена страва була – оселедець під шубою. Ми обоє любили. І я, і Толіка мама готуємо тільки з домашнім майонезом. А ще картопелька, квашена капустка. Бутерброди. Гриби мариновані. Анатолій їх дуже любив", – згадує пані Наталія.
Каже, в їхній місцині перевагу віддають їстівному грибові "синєножка", про існування якого в інших регіонах грибники й не знають. Він особливий – щільний і на смак нагадує курку. Росте цей гриб з весни до пізньої осені, а під час теплової обробки виділяє приємний фруктовий аромат. По гриби ходили всією родиною – з мамою, сестрою, дітьми.
Від батька пан Анатолій успадкував пасіку і любов до бджіл. Тепер за нею доглядає його мама і племінники.
"В основному збирали мед з різнотрав’я – і акація, і липа. Соняшниковий мед теж був", – каже пані Наталія.
У неї на мед алергія.
"Коли його викачують, я взагалі стараюсь з дому не виходити. На смак пробувала, але тільки в поєднанні з протиалергійними пігулками", – розповідає жінка.
Без ампули адреналіну вона на пасіку не їздить.
"
"Якось мене бджола вкусила під лопаткою, але стався набряк шиї. Я задихалась. А от Толіка, коли мед качали, могли вкусити й тридцять, і більше бджіл і в нього набряків жодних не виникало. Якщо багато кусало одночасно, просто приходив і лягав спати. Жилистий він у нас був, сильний чолов’яга", – каже вона.